Automatizace a reklama na Facebooku

Autor: Jakub Jamrich | 17. července 2017

Automatizace v souvislosti s reklamou na Facebooku je kombinace, která donedávna nedávala smysl. Ale automatizace je dlouhodobým trendem nejen v průmyslu, ale také už několik let v online marketingu. Zatímco skripty a různé automatizační metody se v klasických (AdWords, Sklik) PPC platformách využívají dlouhodoběji, svět sociálních médií doteď z velké části obcházeli.

Tento trend se ale pomalu mění. Hlavně z pohledu Facebooku, který v posledních dnech dosáhl počtu 2 miliard aktivních uživatelů.

Facebook Rules

Nebo-li v češtině pravidla jsou prvotní odpovědí Facebooku. Jedná se o jednoduchý mezikrok mezi psaním vlastních skript a manuální optimalizací přímo ve Správci reklam či v Powereditoru. A jak vlastně pravidla fungují? V zásadě úplně stejně jako to, co si představíte, když se řekne slovo pravidla. Jednoduše si nastavíte podmínky, které bude pravidlo splňovat a vše začne fungovat.

Automatická pravidla na Facebooku

Co se dá udělat s pomocí pravidel

Pravidla v zásadě umožňují 3 základní věci:

  • Vypnutí reklamy – po splnění pravidla, nebo nesplnění cíle pravidlo automaticky vypne reklamu nebo vám pošle notifikaci
  • Úprava rozpočtu – díky tomuto parametru dokážete automaticky zvyšovat, nebo snižovat rozpočty podle aktuálního výkonu
  • Úprava manuálního bidu – Automatické zvyšování, nebo snižování manuálního bidu v reklamní sadě podle aktuálního výkonu

Facebook rules - jak an to

Následně si nastavíte parametry jednotlivých činností podle předdefinovaných pravidel, kterým se budu věnovat podrobněji v některém z budoucích blogů. V zásadě je však možné říci, že optimalizovat můžete FB Pixel eventy nebo klasické metriky FB reklam jako CPC, CTR, CPM, reach…

Na závěr:

Celkově jsou Facebook Rules jednoznačně ulehčením života pro každého social specialistu. Stále jim ještě chybějí některé vlastnosti běžné v Power editoru – například duplikace. Ale rozhodně jsou velkým krokem dopředu a dokážou inzerentům v budoucnosti ušetřit nejen čas, ale hlavně peníze za kredit, nebo zabránit zbytečným ztrátám na tržbách.

Já osobně je postupně nasazuji všem mým klientům a rozhodně se s vámi v budoucnosti podělím o získané zkušenosti. Pokud už Facebook Rules využíváte, budu rád, jestli mi napíšete také vaše zkušenosti.

Jakub Jamrich
Social Media Specialist