Ako junáka šťastie postretlo na ShopComm 2017

milan markovic - Ako junáka šťastie postretlo

Na Slovensku je v poslednom čase veľké množstvo konferencií, prezentácií a prednášok na tému trendov v online marketingu. Je si naozaj z čoho vyberať. Problém je len v tom, ako si z nich správne vybrať, pokiaľ nemôžeme byť všade.

Ja vám opíšem svoju skúsenosť z mnou navštívenej konferencie ShopComm 2017 konanej 12.10.2017 v bratislavskom Devíne.

 

Šťastie alebo zaslúžená odmena

Na sociálnych sieťach sledujem vybraté firmy a konferencie, aby som zachytil všetko, čo by pre mňa a mojich kolegov mohlo byť zaujímavé a obohatilo našu odbornosť. Tak som jedného dňa narazil na status Pricemania Academy, kde sa dalo súťažiť o lístky na ShopComm. Cena lístka na poldňovú konferenciu bola 144 €, čo v rámci môjho vzdelávacie rozpočtu bolo tento mesiac nad limit. Keďže ma program zaujal, zapojil som sa do súťaže. Nevyhral som síce oficiálne lístky, ale Pricemania mi pár dní na to poslala info, že ma odmeňujú jedným lístkom a môžem na konferenciu zadarmo prísť. Dodatočne týmto ďakujem a dúfam, že sa budem môcť revanžovať Michalovi Královi.

shopcomm 2017


Postrehy z konferencie, alebo čo bolo najzaujímavejšie
shopcomm 2017-2

 

Termín bol vybratý dobre, lebo štvrtok po obede je presne ten správny čas na vzdelávanie. Organizácia a aj priestory boli zvládnuté a výhľad na hrad Devín bol len bonusom príjemne stráveného popoludnia.

Prvú prednášku mal už spomínaný Michal Král z Pricemanie a hovoril o 18 nástrojoch pre lepší marketing na e-shopoch. Určite tie, ktoré nepoznám vyskúšam, lebo objavovať nové nástroje na zvýšenie efektivity práce je veľmi dôležité. Ako poslednú informáciu odpromoval ich nový tlačený katalóg, v ktorom je aj Effectix. Pôvodne som k tomuto formátu, ako zarputilý,,onlajnista“ bol značne skeptický. Keď som ho však držal v ruke, presvedčilo ma to o potrebe takejto publikácie pre všetkých markeťákov a e-shopárov. Takže určite si tento katalóg zabezpečte.


Bí-tú-bí alebo bé-dva-bé

Druhá prednáška bola o špecifikách B2B klientov z pohľadu e-commerce, prezentovaná na príklade realizovanej kampane. Užitočné info bolo hlavne porovnanie B2B a B2C klientov a ich špecifík.

Potom ma zaujala prezentácia Miloša Malaníka z DPD group CEE, ktorá odkryla veľmi zaujímavé dáta nielen zo Slovenska a Česka, ale hlavne európskych krajín. Či už išlo o penetráciu internetom, alebo štatistiku o vernosti zákazníkov, kde len 13 % Slovákov vždy nakupuje na rovnakých web stránkach (európsky priemer je 19%). Prekvapilo ma, že podľa ich dát až 69 % zákazníkov v Európe nakúpilo na európskych webových stránkach, nie len lokálne v danej krajine. Samozrejme sa venoval aj preferenciám doručovania pre dané krajiny.

V ďalšom bloku hovoril Aleš Mlatilík zo Zlavomatu a transformácii ich firmy a  Tomáš Vrtík z Expandeko odprezentoval špecifiká okolitých krajín pre e-shopárov, ktorí chcú expandovať.


Úspech spočíva v ľudoch

Potom nasledoval úspešný príbeh značky Dedoles a základné piliere ich rastu. Ako základy pomenoval Jaro Chrapko pracovný tím, rýchlosť expanzie a aj princíp stáleho zdokonaľovania známy pod názvom Kaizen. Dokázali sa poučiť a aplikovať skúsenosti z každej expanzie na ďalšiu krajinu a neopakovať svoje chyby.


Keď si spolu sadnú inšpiratívni a úspešní ľudia

Panelová diskusia s hosťami bola o ich skúsenostiach s expanziou do zahraničia. Zaujímavé zistenie bolo, že všetkých 5 zástupcov značiek využíva influencerov a video blogerov na propagáciu svojich produktov.

Predposledná prezentácia bola od PR manažérky firmy ZOOT.SK, ktorá dáva rukopis komunikácii celej firmy. Inšpiratívne bolo zapojenie značky do sociálnych projektov a otvorenosť pre širokú spoluprácu so všetkými, ktorí ich oslovia. Veď nikdy neviete, či z toho krpca raz nevyrastie nový Gogo, alebo Sajfa…

Na záver sa predstavoval Ilya Kretov EBAY ako ideálnu platformu pre predaj produktov do celého sveta. Ebay prezentoval čísla, kde už 88 % predajov je s fixnou cenou (nie ako dražba) a až 81 % tvoria nové tovary, nie zberateľské a staré produkty. Odzneli aj zaujímavé čísla z nákupného správania Slovákov v porovnaní s východnou Európou.

shopcomm 2017-3


Zhrnutie na záver

Mal som šťastie, lebo konferencia bola veľmi zaujímavá, odniesol som si nové podnety a informácie. A nie len to! V záverečnej tombole som vyhral sadu kvalitných vín, takže som obohatený nie len duchovne. Tak neváhajte a vzdelávajte sa aj vy a výhra je istá.

milan-markovic-profil

 

Milan Markovič
Projektový špecialista