DSA – dynamické reklamy ve vyhledávání

V průběhu času můžeme sledovat změnu uživatelského chování. Jak se vyvíjejí složité algoritmy vyhledávačů, stávají se pohodlnější i uživatelé a nemusí věnovat tolik úsilí k nalezení hledaných informací, nebo produktů.

Tyto aspekty nám PPCčkařům neusnadňují práci. Dříve byli nejkonverznější tzv. longtailové výrazy, čili konkrétní názvy produktů (např. obývací stěna belmondo béžová). Dnes je vystřídali obecnější fráze (obývací stěna), které mají vysokou hledanost, ale nižší konverzní poměr a nižší relevanci. Tento trend je celosvětový a demonstrovat ho můžeme na Google trendech. K demonstraci nám poslouží obecný výraz Nikeshoes (červeně) a Nik air max (modrý).

článek2

K přesné interpretaci by bylo potřeba využít ještě využít koeficienty.

Co to znamená v praxi? Historická klíčová slova s dobrým výkonem dnes mění stav v AdWords na „nízký objem ve vyhledávání“. Tato KWs nejsou dobrá pro celou kvalitu účtu a v praxi nemají význam. Řešením jsou Shopping Ads (nákupy) anebo dynamické reklamy ve vyhledávání (DSA). O nich bude následujících pár řádků.

DSA kampaně nabízejí způsob, jak co nejjednodušeji a přitom přesně zasáhnout uživatele i potenciální zákazníky. Klíčová slova jsou dynamicky generována na základě obsahu webových stránek, hledaného sousloví, které umožní zobrazení reklamy. To má své výhody a samozřejmě i nevýhody.

Výhody:

  • Kampaně flexibilně reagují na měnící se sortiment a informace na webu
  • Nadpis je dynamicky generován, což zvyšuje relevanci
  • Nové vyhledávací dotazy, na které při analýze klíčových slov zapomeneme

Nevýhody:

  • Nemožnost využít ETA (rozšířené inzeráty)
  • Pokrytí webových stránek je závislé na struktuře a kvalitě
  • Občas irelevantní vyhledávací dotazy

Aby nám DSA kampaně přinášela kýžený výsledek, musíme je umět dobře nastavit. Základní cílení se týká kategorií, kde hned vidíme procentuální pokrytí stránek a doporučenou CPC. Osobně tuto možnost nevyužívám, ale jak jsem psal výše, je to závislé na struktuře webu.

článek2- 1

Nejjednodušší, nejhorší, ale hojně využívanou možností je cílení na všechny webové stránky. Touto možností zahrneme celý klientům web a ochudíme se tak o možnost konkretizace reklamy a porovnání výkonu na úrovni reklamní sestavy. Když se rozhodneme využít tuto možnost, je potřeba vyloučit nerelevantní stránky (kontakty, obchodní podmínky atd.).

článek2- 2

Vylučujeme v záložce „automatické cíle“ přidáním části url adresy (například. /kontakty/)

Poslední a dle mě nejlepší možností, je cílení na konkrétní webové stránky. Jinými slovy si sami vybíráme cílení na základě url. Opět musíme reflektovat strukturu stránek, je zde více možností. Nejlepší se mi zdá „Adresa URL obsahuje“, tam vložíme část url., kterou chceme obsáhnout a vše za ní. V případě webové stránky effectix.com/ppc/analyza, stačí přidat /ppc/, robot pak přečte vše na stránce effectix.com/ppc a i na stránce effectix.com/ppc/analyza.

článek2- 3

Aby se nám vyhledávací dotazy nepřekrývali s ostatními kampaněmi, je potřeba vyloučit všechna KWs ve volné shodě a chceme-li i ve frázové. Nejdříve si vyfiltrujeme všechna KWs, stáhneme celý seznam, která následně vložíme do Sdílená knihovna -> vylučující klíčová slova kampaně -> +seznam.

článek2- 4

Označíme daný seznam, klikneme na „Použít pro kampaně“ a vybereme svou. V DSA kampaních je také důležité čistit vyhledávací dotazy. Může se stát, že narazíte na velmi výkonný vyhledávací dotaz s vysokým konverzním poměrem, který si zaslouží vlastní sestavu, nebo i celou kampaň.

Závěrem je potřeba říci, že DSA kampaně jsou dobrý sluha ale zlý pán. Při špatném nastavení dosahují špatných výsledků a nízké ROI. Při dobrém nastavení nám mohou ulehčit spoustu práce a nahradit méně frekventovaná klíčová slova ve standardních kampaních.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

22. 4. 2017
AUTOR:

Miroslav Rebicer
Head of CZ PPC Team


miroslav.rebicer@effectix.com

Více o Miroslavovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2021 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl