NÁVOD: Jak založit a ověřit službu Google Search Console

,
 • 13. 12. 2019
 • V článku níže naleznete návod, jak získat přístup do Google Search Console. 

  V krátkosti o Google Search Console

  Google Search Console je nástroj, který slouží k získávání informací o tom, jak Google interaguje s vaším webem v rámci organického vyhledávání. SEO specialista potřebuje vědět, zda jsou stránky správně indexované, zda robot Google dokáže správně načíst a interpretovat obsah, zda některé stránky nemají problém s rychlostí, jak se umísťují jednotlivé stránky ve vyhledávání, na jaká klíčová slova, jaká míra prokliku a spoustu dalších informací. Tato data nalezne právě v Google Search Console, která představuje jeden ze stěžejních nástrojů pro úspěch SEO kampaně.

  Založení účtu v Google Search Console

  1. Pro založení účtu ve službě Google Search Console navštivte stránku https://search.google.com/search-console/about.

  2. Na této stránce se objeví na výběr ze dvou typů služby. V tomto návodu se zaměříme na možnost Předpona adresy URL. Zvolte tuto možnost a zadejte URL vašich internetových stránek včetně protokolu http nebo https (http://vaseadresa.cz/ nebo https://vaseadresa.cz/) a klikněte POKRAČOVAT.

  Úvodní nastavení Google Search Console

  Úvodní okno přihlášení Google Search Console

   

  Ověření vlastnictví domény

  3. V druhém kroku je potřeba ověřit, že jste opravdu vlastníci dané domény. K tomu je na výběr z několika možností ověření vlastnictví.

  Ověření vlastnictví domény GSC
  Možnosti ověření vlastnictví v Google Search Console
  • Soubor HTML – je většinou doporučená metoda od Googlu, která vyžaduje nahrání souboru HTML na váš web. Pokud máte potřebné znalosti, můžete soubor na stránky vložit sami, nebo požádat svého programátora. V opačném případě vyberte jednu z dalších metod.

  • Značka HTML – u tohoto způsobu ověření je potřeba zkopírovat metaznačku a vložit ji do sekce <head> zdrojového kódu vašeho webu. Jako v předchozím případě, je potřeba mít určité znalosti, případně po ruce programátora, který to za vás udělá. Po vložení klikněte na tlačítko OVĚŘIT a je hotovo.

  • Google Analytics – v tomto případě již musíte mít na svém webu nastavenou službu Google Analytics a mít oprávnění k úpravám této služby pro daný web. Poté stačí pouze kliknout na tlačítko OVĚŘIT a počkat na zprávu, která potvrzení ověří.

  • Správce značek Google – v tomto případě se jedná o ověření přes Google Tag Manager (GTM) a musíte mít na webu umístěn měřící kód GTM. Opět se jedná o ověření s malým zásahem do HTML kódu.

  • Poskytovatel názvu domény – u tohoto ověření se musíte přihlásit k vašemu účtu poskytovatele domény a přidat textový záznam, který Google následně ověří.

  Ověření Google Search Console pro WordPress

  Pokud ho ještě nemáte, tak si nainstalujte plug-in Yoast SEO. Ověření je jednoduché. Vyberte jako metodu ověření ZNAČKA HTML a zkopírujte si část značky HTML, která se nachází v uvozovkách metaznačky za content=.

  Ověření GSC WordPress

  Část metaznačky, která slouží pro ověření v administraci WordPessu nebo Shoptetu

  Následně v administraci WordPressu vyberte v levém menu složku SEO, klikněte na záložku Webmaster Tools a do pole Google verification code vložte část zkopírované metaznačky. Změny nezapomeňte uložit. Následně na stránce pro ověření GSC klikněte na OVĚŘIT. Pokud vše proběhlo v pořádku, tak se objeví zprávo o úspěšném ověření.

  Wordpress GSC Yoast

  Vložení metaznačky v administraci WordPressu s instalovaným pluginem Yoast SEO

  Ověření Google Search Console pro Shoptet

  Ověření Google Search Console v Shoptetu je také jednoduché. Vyberte jako metodu ověření ZNAČKA HTML a zkopírujte si část značky HTML, která se nachází v úvozovkách metaznačky za content=.
  Následně v administraci Shoptetu vyberte v levém menu složku PROPOJENÍ, klikněte na záložku Google, vyberte záložku Search Console a do pole Váš HTML soubor pro ověření vložte část zkopírované metaznačky. Změny nezapomeňte uložit. Následně na stránce pro ověření GSC klikněte na ověřit. Pokud vše proběhlo v pořádku, tak se objeví zprávo o úspěšném ověření.

  Google Search Console pro Shoptet

  Vložení metaznačky v administraci Shoptetu

  TIP NA ZÁVĚR: Ať už vyberete jakoukoliv metodu, nezapomeňte kliknout na tlačítko OVĚŘIT 😉.

  Dokončení ověření GSC

  Tlačítko ověřit u metody soubor HTML