Přidání odkazů do přehledů v Google Data Studiu

 • 28. 08. 2017
 • Autor: Radim Kracík | 28. srpna 2017

  Google Data Studio používáme u mnoha našich klientů k přípravě reportů na míru. I když je to stále beta, jedná se o skvělý nástroj. Před pár dny přišel požadavek od jednoho našeho klienta, zda by bylo možné do přehledu zobrazených stránek přidat i odkazy na konkrétní stránky, aby produkťáci klienta měli snazší život a nemuseli kopírovat adresu odkazu do adresního řádku a k tomu ještě přidávat název domény.

  Rádi se podělíme o postup, jak přidat odkazy do přehledů Data Studia.

  Původní stav přehledů

  V tomto návodu se budeme bavit pouze o tabulkách v Google Data Studiu. Výchozí stav vypadá nějak takto:

  Google Data Studio page path

  Jedná se i jednoduchý výpis pagePath a počet zobrazení stránek. Pokud bych se ale chtěl rychle z přehledu Google Data Studia podívat na danou stránku, musím nejdříve zadat doménu do adresního řádku a k tomu potom přikopírovat konkrétní pagePath k dané stránce.

  Vytvoření odkazů do přehledu

  V Google Data Studiu v nastavení připojení lze měnit typ pole. Jednoduše lze říci, že se nejedná o text, ale o odkaz.

  Přidání odkazu do Google Data Studio

  Pokud bychom rovnou změnili typ pole, odkaz sice do přehledu dostaneme, ale povede na pagePath, která bez domény nikam nevede.

  Google Data Studio

  Potřebujeme do přehledů dostat tedy celou URL adresu. Existuje několik variant. Přímo v Google Analytics lze nastavit filtry, které by propisovaly do přehledů stránek celou URL adresu. Což je v tomto případě poněkud „humpolácké“ řešení. Zdroj dat pro přehledy by neměl být modifikovaný, vždy se snažíme jít cestou modifikace dat až na úrovni přehledu nikoliv zdroje.

  Naštěstí Google Data Studio umožňuje vytvořit novou dimenzi ze vzorečku. Nejjednodušší je nejdříve duplikovat dimenzi, se kterou budeme dále pracovat. V tomto případě Stránka.

  Jakmile máme vytvořenou kopii dimenze, můžeme ji upravit v nastavení připojení.

  Připojení Google Data Studio

  Přejmenujeme si název například na „Stránka Link“. To nejdůležitější se však děje ve vzorci. Zde si přidáme název domény, tak aby prokliknutelné odkazy z tabulky vedly na správnou stránku. Použijeme funkci CONCAT. Příklad je níže:

  CONCAT(‘http://kraaca.cz’, t0.ga:pagePath)

  V přehledu potom nesmíme zapomenout vyměnit původní dimenzi „Stránka“ za novou dimenzi „Stránka Link“. Jakmile se nám přehled refreshne dostaneme krásnou tabulku s funkčními prokliknutelnými odkazy.

  Odkazy v Google Data Studio

  Některé věci stále v Google Data Studiu nejdou úplně jednoduše, případně vůbec, ale stále přibývá nových možností, jak řešit specifické problémy reportů na míru.

  Radim Kracík
  Leader SEO CZ týmu