Staňte se hvězdou LinkedIn! 13 kroků jak „vytunit“ svůj profil na maximum

Vojtěch Načeradský

8 minut čtení

26. 10. 2021

linkedin

Co je LinkedIn? Ideální prostor pro budování vaší značky. Osobní i firemní. Pro mnoho oborů podnikání je tím nejlepším. V následujícím článku si přečtete jak svůj profil dovést k All-star označení.

„Známosti, krátce a dobře, představují zdroj společenské moci, a čím víc známostí máte, tím jste mocnější.“
– Malcolm Gladwell

Jak na LinkedIn?

Mějte na paměti, že krásný profil pro úspěch na LinkedInu nestačí. Důležitá jsou samozřejmě vaše propojení, jak s nimi komunikujete a jak často píšete a sdílíte kvalitní obsah. Profil na LinkedIn není ale nikdy hotový. Je neustále potřeba ho aktualizovat a kalibrovat. Nemusíte zrovna měnit práci nebo měnit pozici. Důvodem může být vývoj ve firmě, změna cílů, příchod nové iniciativy a cokoliv dalšího si vzpomenete.

1) LinkedIn cover photo

Nahrajte svoji profesní fotografii. Vaše fotografie je to první, co uživatelé uvidí a je základním kamenem jak vytvořit hvězdný profil na LinkedIn. Rozhodně se nehodí fotografie z oslavy, dovolené nebo fotka, na níž jste k nepoznání. Na fotografii byste měli být samozřejmě pouze vy. Občas se na cizích profilech setkáváme s kreslenou ilustrací, kterou bych ale ponechal pouze profesím grafiků a kreativců, pro ostatní by měly být tabu.

Pár rad k profesní fotografii na LinkedIn:

  • pro fotografování si zvolte neutrální, nejlépe jednobarevné pozadí.
  • Oblékněte si na sebe něco v barvě, která vám nejvíc sluší a ve které se cítíte dobře. Měli byste se vyhnout vzorům na oblečení.
  • Tip pro muže: oblékněte si modrou nebo černou klasickou košili.
  • Tip pro ženy: oblékněte si něco pohodlného. Ne tričko nebo velké či divoké vzory. Nejlepší je oblečení v tmavé barvě s (nehlubokým) výstřihem do V. Zde platí, že černá je dobrá, a naopak bílé byste se měla vyhnout.

Napadá mě obligátní otázka: Najděte pět rozdílů… + určete jaká fotografie je vhodná pro LinkedIn.

vn-1vn-2

2) Jedinečný nadpis

Tento nadpis (headline) je jakési motto a mělo by vás charakterizovat v 220 znacích.

Zobrazení tohoto nadpisu je hned pod jménem. Motto má sdělit ostatním, kteří vás neznají, KDO profesně jste, CO děláte a také PRO koho.

Jednotlivé výrazy, slovní spojení a definice od sebe doporučuji oddělit speciálními znaky. Pokud nevíte jak je napsat pomocí klávesových zkratek, může použít prostým zkopírováním zde:  … | … ● … ■ … - …  

linkedin-1

3) Pracovní zkušenosti

Tento bod nepodceňujte. Vyplňte své pracovní zkušenosti a nezapomeňte uvést období od-do. Pokud možno s přesností na měsíce, a ne pouze na roky. Uvádějte pouze relevantní pracovní zkušenosti, tedy žádné brigády apod. Sběr hroznů u strýčka na Moravě o prázdninách nikoho zajímat nebude.

Pokud chcete, aby váš LinkedIn profil nahradil vaše CV, tak by měla zaměstnání navazovat v čase, ale jak již jsem zmínil: méně je někdy více.

4) Shrnutí

Přidání shrnutí je rychlý a snadný způsob jak upozornit na své zkušenosti a zájmy. Vedle jedinečného nadpisu (motta) používá LinkedIn také shrnutí ve fulltextu. Můžete využít externích odkazů na své projekty.

Shrnutí zároveň vystihuje vaši osobnost a mělo by člověka zaujmout natolik, že okamžitě naváže spojení nebo ideálně s vámi bude chtít zajít na kávu.

5) Profil v cizích jazycích

Pokud toužíte po zahraničních klientech a obchodních partnerech, tak si přeložte profil na sociální síti LinkedIn alespoň do anglického jazyka. Možnost ale máte do desítek jazyků.

6) Buďte členy relevantních skupin

Na LinkedIn jsou cca 2 miliony různých skupin. Můžete a měli byste být členy relevantních skupin. Budujte si tak svůj brand a komunikujte s lidmi z oboru. Můžete zde jednoduše propagovat své názory nebo vlastní projekty.

Hlavně zahraniční skupiny mají podle oboru i desítky tisíc členů.

7) Sdílejte svoje statusy

Sdílet statusy na LinkedIn byste ideálně měli v pracovní dny mezi 11. a 15. hodinou a následně mezi 17. a 20., díky čemuž budete mít zaručené maximální možné zhlédnutí. Zůstanete tím lidem na očích.

8) Nastavte si neviditelnost

Pokud se podíváte na profil nějakého uživatele LinkedIn, automaticky dostane notifikaci. Což není vždy ku prospěchu věci – například v případě, kdy se již poněkolikáté koukáte na svého budoucího zaměstnavatele nebo kolegu.

 viditelnost

9) Požádejte o doporučení

Doporučení nemusí být mnoho. Proto nežádejte každého, s kým jste se v práci mihli ve výtahu, ale vždy pouze relevantní osoby v oblasti, ve které chcete do budoucna působit. Aby se doporučení zobrazilo na vašem profilu, je nutné ho nejprve schválit.

Doporučit lze formou textového zhodnocení, ale také přidání doporučení k vašim dovednostem.

Tato doporučení vám mohou pomoci jak k získání nového pracovního uplatnění, tak k oslovení vašeho potencionálního obchodního partnera.

10) Doporučení – štítky

Získat doporučení skrze štítky je mnohem jednodušší, než textové doporučení od daného člověka – viz výše. Sami si určíte, jakými dovednostmi disponujete a ty si poskládáte dle důležitosti a preferencí pouhým přetažením myši. 

stitky

11) Upravte si profilovou URL

Upravená profilová URL vypadá mnohem profesionálněji než změť znaků. Také z pohledu SEO je to důležitý atribut. Nastavit ji můžete v sekci Upravit profil:

  1. napravo pod úvodní fotkou klikněte na ikonku propisky,
  2. sjeďte úplně dolů na Kontaktní údaje a klikněte opět na propisku u popisku Adresa URL profilu, E-mail, Narozeniny, WeChat ID,
  3. dostanete se na kartu Upravit kontaktní údaje; URL se nachází hned nahoře – klikněte na ni,
  4. jste na stránce Nastavení veřejného profilu, vpravo nahoře je okno Upravit vlastní adresu URL; klikněte opět na ikonku propisky, URL přepište a následně všechny změny uložte a okna zavřete.

12) Přidejte vše relevantní

Skvělým pomocníkem vám bude funkce Vylepšit profil vedle editace. Zde přidejte vše relevantní a důležité pro svou prezentaci. Například jaké certifikáty držíte, další vzdělání a kurzy související s vaším oborem, dále třeba publikace a projekty.

13) Navazujte spojení

Spojení na LinkedIn navazujte se spolupracovníky a lidmi, které jste osobně potkali. Navazovat spojení můžete také s lidmi, kteří vás zajímají nebo jsou z vašeho oboru. Takovým lidem doporučuji posílat personalizovanou žádost oproti té předdefinované. Působí to lépe a daný člověk spojení potvrdí pravděpodobněji, když bude vědět o důvodu vaší žádosti.

Správně vytuněný LinkedIn profil může nahradit vaši webovou prezentaci a být tak jedinou a hlavní výkladní skříní na internetu. Kromě údajů o vás můžete odkazovat na své projekty, publikace, videa, fotografie. Pokud k tomu ještě publikujete zajímavý obsah na LinkedIn ve formě článků, nic dalšího již nepotřebujete. Získáte tak zdarma webovou stránku, která bude mít velice rychle daleko větší návštěvnost, než by měl váš nový web.

Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Vojtěch Načeradský
Project Manager


vojtech.naceradsky@effectix.com

Více o Vojtovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl