Mezinárodní marketing, aneb jak jsme rozjeli CEE digital aliance

Karol Veleba

4 minuty čítania

27. 3. 2018

Aktualizováno 27. 5. 2022

Všechno začalo přibližně před rokem, kdy nás oslovila největší polská on-line agentura Bluerank se žádostí o nacenění běžné SEO zakázky. Až později jsme se dozvěděli, že to byla součást výběrového řízení na partnera pro ČR v rámci nově vznikající organizace CEE digital aliance (dříve BlueAlliance). V té době také došlo ke zvláštním obchodním setkáním, na kterých jsme měli pocit, že nás klient velmi lustruje, pokládá množství neobvyklých do velké hloubky jdoucích otázek. Šlo o tzv. mystery shopping. Ano, i to byla součást několika měsíčního výběru vhodného partnera pro ČR. Nevěděli jsme, že se něco podobného děje a pracovali jsme tak, jako pracujeme vždy, tedy se 100% nasazením. A přineslo to výsledek. Za Českou republiku jsme byli vybráni jako jediný partner právě založené mezinárodní organizace digitálních agentur CEE digital aliance.

bluealliance-300x300 ceeda

CEE digital aliance je neformální sdružení agentur zatím z 15 zemí střední a východní Evropy, jehož smyslem je vzájemná pomoc s mezinárodními marketingovými aktivitami našich klientů. Každá agentura musí být Premier Google Partner, musí být jednou z vedoucích společností na místním trhu, musí mít velmi silnou firemní kulturu a výsledky, které nás všechny posunou dále.

Pro klienty je tím hlavním benefitem to, že ze svého mateřského trhu dokáží řídit expanzi do dalších zemí s minimálním rizikem. Na vybraném trhu dostanou ověřenou agenturu, celou komunikaci přebereme za ně, všechny reporty a práce dostanou v kvalitě a formě, na kterou jsou zvyklí a kterou očekávají.

Přibližně od léta 2017 se vzájemná spolupráce rozběhla naplno. Proběhlo setkání agentur v polské Lodži, kde byly nastaveny parametry fungování, vzájemného dotazování na zakázky, sdílení vědomostní báze a zkušeností. Pro naše klienty jsme schopni získat velmi kvalifikovanou nabídku na expanzi téměř okamžitě. Aktuálně máme v rámci sdružení rozběhnutých několik zakázek. Ať už jako Effectix pracujeme pro zahraniční klienty, kteří expandují do Čech, nebo naopak koordinujeme a realizujeme práce pro klienty, kteří se rozhodli pro export.

bluealliance-spolupraca1-768x547

Jako sdružení máme stále větší sílu a chuť. Rok zkušeností ukázal, že takováto spolupráce dává obrovský smysl nejen nám, ale také našim klientům. V březnu 2018 proběhlo v Budapešti další setkání, kde jsme společně připravili strategii pro další rok. Přijali jsme nové členy tak, aby v každé zemi byly dvě agentury, které se budou vzájemně doplňovat, abychom dokázali všechny klienty obsloužit v rámci aliance. Za ČR k Effectix přibyla ještě Fragile media. Aktuálně má sdružení 15 členů v 8 zemích střední a východní Evropy. Rok 2018 bude z velké části o budování značky a prohlubování procesů, abychom jakémukoliv klientovi mohli poskytnout prvotřídní servis v kterékoliv zemi.

Možná máte pocit, že podobná sdružení jsou jen na okrasu. Ale to je omyl. Nás jako Effectix a věřím, že i ostatní agentury, tato spolupráce velmi obohacuje. Sdílíme zkušenosti a postupy, které v Čechách nejsou běžné. Je obrovská výhoda vystoupit „out of the box“ a podívat se na své podnikání z nadhledu. A protože nás naši klienti živí, je to především obrovská výhoda pro ně. Jsme schopni zpracovat analýzy z vybraných trhů, ukázat jim, jak to dělá jejich konkurence v zahraničí, nebo se inspirovat, jak to dělat ještě lépe.

Těším se na další posun, „Exportní strategie“ jsou jedním ze směrů, kterými se v Effectixu ubíráme. Právě jsme vytvořili exportní tým, má 5 specialistů, kteří všechny tyto nasbírané zkušenosti přetavují do výsledků pro naše klienty.

Video z eventu CEE digital aliance, který se konal 5. – 6. března v Budapešti:

https://youtu.be/VIqL3zRRXYc

Blog

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

TAGY

Chcete vedieť viac o zlepšení obsahu? Ozvite sa mi.

Ako funguje digitál? Vieme a radi sa o to podelíme.

© 2024 Effectix. Všetky práva vyhradené

Vytvorené v Beneš & Michl