Alternativy k placeným nástrojům pro markeťáky

Radim Kracík

9 minut čtení

9. 4. 2020

Někdy se hodí každá koruna navíc. Proto jsme připravili seznam marketingových nástrojů, které lze použít zdarma a legálně.

Alternativy ke grafickým programům

Adobe Photoshop, Illustrator, InDesing a další produkty společnosti Adobe představují průmyslový standard, bez kterého se profesionální grafik těžko obejde. Pokud jste však markeťák a grafický software potřebujete tak na občasné oříznutí fotografií a drobné úpravy, pravděpodobně nebudete potřebovat Photoshop, ale bude vám stačit jedna z alternativ zdarma.

GIMP

https://www.gimp.org/

gimp-logo2

GIMP je asi nejznámější alternativou k Photoshopu. Pravidelně aktualizovaný software pro Windows, OS X i Linux v sobě obsahuje profesionální nástroje stejně jako Photoshop. Celé UI je i podobné Photoshopu. Jediné co je potřeba na začátku používání, je namapovat si klávesové zkratky, tak jak jsme na ně zvyklí. Jednodušší manipulace s obrázky je zcela dostačující. Nevýhoda je, že v základu pokulhává kompatibilita s .PSD soubory.

TIP: V nastavení GIMPu doporučuji zapnout Single window mode (Window > Single-Window mode) v horní liště. Uživatelské prostředí bude mnohem podobnější produktům od Adobe.

gimp-ui-2

Photopea

https://www.photopea.com/

photopea-logo3

Český projekt Ivana Kuckira Photopea běží přímo v prohlížeči. To je obrovská výhoda. Není nutné nic nikde instalovat. Cena za to je, že appka je někdy trochu pomalejší a samozřejmě závislejší na rychlosti vašeho připojení k internetu, protože každý zdrojový soubor se musí nahrát na server, než jej budete moci začít upravovat. Obrovská výhoda nástroje Photopea je, že dokáže korektně otevřít i .PSD soubory včetně vrstev, masek a dalších elementů. Soubory potom můžete exportovat do mnoha různých formátů.

TIP: Pro nahrání nového souboru stačí přetáhnout drag&drop soubor do okna, kde je otevřená Photopea a ta si soubor již načte.

photopea

Další alternativy k Adobe nástrojům

Za zmínku určitě stojí Inkscape (https://inkscape.org/cs/), alternativa k vektorovému editoru Illustrator a Scribus (https://www.scribus.net/) jako alternativa k programu InDesign primárně používaného pro sazbu textu.

 

Alternativy ke kancelářským balíčkům

Microsoft Office je pořád univerzální a všeobecně používaný software pro kompletní paletu kancelářských prací. Word, Excel, Powerpoint jsou základy, které používáme pravděpodobně všichni. Přesto existuje několik zajímavých alternativ.

Google dokumenty

https://www.google.com/intl/cs_ALL/drive/using-drive/

google-dokumenty2

Pod Google účtem najdeme kromě Google disku i Dokumenty, Tabulky a Prezentace. Google Dokumenty jsou sto nahradit Microsoft Word, Tabulky zase Excel a Prezentace Powerpoint. Bohužel každý z těchto nástrojů má jisté limity oproti MS Office nástrojům. Dokumenty například oproti Wordu nemají tak dobře udělanou kontrolu pravopisu. Tabulky oproti Excelu nabízejí o něco menší škálu pokročilých funkcí a Google Prezentace oproti Powerpointu působí poněkud osekaně.

TIP: Pracujte s uživatelskými oprávněními. Existuje celá řada nastavení pod Sdílet > Rozšířená nastavení. Zde můžete nastavit buď individuální přístupy, nebo podmínky kdo a co může dělat v dokumentu.

Na druhou stranu mají Google jednu obrovskou výhodu, a to velmi jednoduché sdílení a možnost spolupráce více lidí v jednom dokumentu. Microsoft takovouto funkcionalitu také nabízí, nicméně je mnohem složitější se k ní dostat. V rámci Google služeb stačí Google účet a dostatečná práva pro editaci souborů. Celý tým může pracovat v jedné tabulce, na jednom dokumentu, nebo upravovat a komentovat připravovanou prezentaci. Pro firmy Google nabízí tzv. G Suite, což je placená verze pro firmy, nicméně nabízí za velmi přijatelné peníze celou řadu vylepšení.

TIP: Google Tabulky v sobě integrují další nástroje Google, např. Google Translate – =GOOGLETRANSLATE([text];[zdrojový_jazyk];[cílový_jazyk]).

Libre office

https://cs.libreoffice.org/

libre-office2

Libre Office představuje klasickou desktopovou alternativu k Microsoft Office. Opět nabízí kompletní balíček programů pro tvorbu dokumentů, pro práci s tabulkami i pro tvorbu prezentací. Osobně vidím nevýhodu v tom, že pokulhávala kompatibilita s Microsoft Office, což představuje problém, pokud většina ostatních lidí využívá právě toto. Nicméně nástroje Libre Office se pořád vyvíjejí, takže se nebojte je zkusit.

Komunikační programy

Nástroje pro komunikaci jsou v dnešní době extrémně důležité nejen pro plynulý chod projektů, ale v zásadě i pro přežití celé firmy. Toto bychom jako marketingoví specialisté neměli za žádných okolností podcenit.

E-mail klient

Velká část firem funguje na Outlooku, který je standardní součástí MS Office. Rozhodně se jedná o velmi komplexní a skvěle funkční program. Pokud však aktuálně nedisponujete MS Office, nabízí se celá řada jiných řešení.

Mozilla Thunderbird

https://www.thunderbird.net/cs/

mozilla-thunderbird-1

Pod licencí Creative Commons je k dispozici emailový klient Thunderbird. Klient je k dispozici pro Window, Mac i Linux. Jedná se o přehledný program pro vyřizování pošty. Velmi přehledně je zobrazeno řetězení emailů. K tomu je k dispozici celá řada doplňků od propojení s různými kalendáři, přes kontrolu gramatiky, až po různé nástroje pro práci se zprávami. Nevýhodou je, že program je lokálně nainstalovaný na daném zařízení a, byť existuje i portable verze, na univerzální použitelnost webového rozhraní nedosahuje.

Obrázek thunderbird

Gmail

https://www.google.com/intl/cs/gmail/about/

gmail

Aktuálně se jedná o jeden z nejdostupnějších a nejvšestrannějších nástrojů. Ke Google účtu dostává uživatel automaticky i Gmail. V případě G-suite lze využít Gmail i na vlastní adrese. Odpadá nastavování serverů, problémy se zálohováním, apod. Hlavní výhoda je však v tom, že Gmail je komplet ve webovém rozhraní. K emailu se dostanete odkudkoliv, z jakéhokoliv zařízení. Navíc má velmi dobře udělanou aplikaci do mobilních telefonů, ve které lze jednoduše přepínat mezi Google účty a emailovými schránkami. Výhoda je i v integraci s ostatními Google službami. Například, pokud přiložíte moc velkou přílohu, automaticky se nahraje na Google Drive a link na ni se nasdílí v emailu.

TIP: Pokud vám nevyhovuje defaultní nastavení zpráv pod sebou, lze si zapnout rozdělení obrazovky na dvě části (stejně jako u jiných klientů). V nastavení v záložce Doručená pošta stačí zapnout podokno čtení a zvolit, kde se mají zobrazovat zprávy.

gmail-2

Nástroje pro rychlou komunikaci

Pro rychlou efektivní komunikaci lze využít celou řadu nástrojů. V Effectixu používáme k těmto účelům primárně Slack, ale existuje celá řada dalších nástrojů.

Slack

https://slack.com/intl/en-cz/

slack

Sice není v plné verzi zdarma, lze jej ale dobře používat i ve free verzi. Bohužel omezení ve free verzi jsou někdy poněkud nepříjemná – limit ca celý účet je 10 000 zpráv. Což se poměrně rychle vyčerpá, na druhou stranu je třeba si dát jasná pravidla používání. Pokud tedy Slack bereme jako platformu pro instant messaging, kde bychom neměli dávat důležité úkoly, nebo dlouhodobá sdělení, dá se s tímto omezením žít. Výhodou je, že i ve free verzi lze jednoduše volat (bez obrazu) přes Slack.

TIP: Věděli jste, že si můžete do Slacku i ve free verzi nahrát vlastní emotikony a to i animované GIFy?

Discord

https://discordapp.com/

discord

Discord je primárně určen pro hráče počítačových her, nicméně v mnoha funkcionalitách konkuruje výše zmíněnému Slacku. Systém je velmi podobný, přepínáte se mez různými servery, kde jsou skupiny – uzavřené nebo otevřené, můžete řetězit zprávy do vláken pod příspěvky. Hlasová komunikace je samozřejmostí. Výhodou Discordu je, že je zdarma ve velmi slušné verzi. Za příplatek můžete dostat možnost vlastních emotikon, větší úložný prostor, případně možnost sdílet video ve vyšším rozlišení.

Nástroje pro video call

Velmi aktuální téma se týká právě video hovorů. Vidět se s ostatními lidmi, byť jen na obrazovce, je mnohem osobnější, než jen telefonát bez videa. Existuje opět celá řada platforem. Tady zmíním ty nejzásadnější.

Google Hangouts Meet

https://meet.google.com/

google-hangouts-meet

Sice základní ale velmi univerzální řešení pro video cally. Stačí mít účet Google (ani nemusí být v G-suite pro firmy) a vygenerovat kód daného video hovoru a ten rozposlat uživatelům. Nástroj umožňuje nahrávání hovorů, sdílení obrazovky, případně na dálku vypnout mikrofon nedisciplinovaným účastníkům video konference.

Zoom

https://zoom.us/

zoom-logo

Velmi populární aplikace pro video konference. Již ve free verzi nabízí velmi zajímavé funkce, byť s omezeními, jako je například maximální délka video konference 40 minut.
S těmito dvěma programy bychom měli být připraveni pracovat. Plus doporučuji oprášit přihlašovací údaje na Skype, přeci jenom je stále v mnoha společnostech používán.

Další zdroje

Protože je na trhu nepřeberné množství nástrojů, které pokrývají většinu oblastí komunikace a podnikání, doporučuji si projít zdroje níže.

Odkaz na tabulku s více komunikačními nástroji a jejich hodnocením naleznete ZDE.

Seznam nástrojů pro remote work.

Ze specializovaných nástrojů doporučuji i tento článek o SEO nástrojích zdarma od Zdeňka Dvořáka

https://linki.cz/seo-nastroje-zdarma/

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět o tématu více? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl