Část 1: Obchodník, kdo je víc?

Blanka Velebová

4 minuty čítania

29. 6. 2017

Obchodník, to zní téměř hanlivě. Tak tedy vznešeněji – account manager. Mě se ale líbí obchodník, protože na té práci nic hanlivého nevidím. Naopak. Ti, kteří jsou akvizičními obchodníky a jsou v tom dobří, mají můj obdiv. Kdo je tedy obchodník? Co je náplní jeho práce? Jak pracuje a kde? V tomto seriálu si postupně rozebereme, co všechno tato pozice ve firmě obnáší, co jsou vlastně ti obchodníci za živočišný druh. Zaměříme se na obchodníka z prostředí online marketingu, tedy z digitálních agentur, ale většina toho, o čem budu psát má všeobecnou platnost pro jakýkoliv segment byznysu.

Když komukoliv řeknu, že jsem obchodník, tak okamžitá reakce zní: „To bych dělat nemohl/a.“Mě ale velmi naplňuje být obchodníkem, protože jsem sama sobě pánem. Já rozhoduji, kdy budu pracovat, jak budu pracovat, s kým budu spolupracovat, sama si organizuji svoji práci, svůj čas. Nesedím na zadku v kanceláři a nekoukám celé dny do počítače na tabulky a grafy. Jsem stále v pohybu. Setkávám se s mnoha zajímavými lidmi, kteří jsou na vysokých pozicích ve firmách nebo jsou majitelé firem a ve většině případů jde o velmi inspirující lidi, se kterými opravdu stojí za to se bavit.

Tahle práce ale skutečně není pro každého. Kdo chce mít tu takzvanou jistotu, teplou židličku a svou jistou výplatu ve stejné výši každý měsíc, kdo se bojí zvednout telefon a nabídnout služby nebo produkty, ten ať raději zůstane sedět a věnuje se tomu, v čem je skutečný odborník.

Protože obchodník je extrovert, miluje změnu, nesnáší neměnnost, baví ho setkávat se s lidmi, baví ho mluvit s nimi, jednat, obchodovat. Obchodník zažívá přímo vzrušení, když dojde na vyjednávání. Je to hra. A dobrý obchodník, který má v zádech kvalitní zázemí odborníků své firmy, má co nabídnout a zná kvalitu nabízených služeb či produktů, ten si za svým vždy stojí a domluví s potenciálním partnerem takovou spolupráci, která je oboustranně výhodná, tzv. win-win. Z takové spolupráce pak agentura i klient těží a pro obě strany je velmi obohacující.

A o to jde především – pomáhat klientům rozvíjet jejich byznys. Pomáhat jim růst, plnit jejich cíle a přání. Největší satisfakcí je pak spokojenost klienta, dobrá reference či doporučení a fakt, že spokojený klient s vámi zůstává, neodchází ke konkurenci, ba ani ho nenapadne po ní pošilhávat a vaši práci si prověřovat. Takoví klienti se pak stávají vašimi téměř přáteli, se kterými na pravidelných setkáních proberete nejen byznys, ale i spoustu osobních témat prostě ze života.

Mě tahle práce naplňuje neuvěřitelným adrenalinem a radostí a vřele doporučuji všem, kdo se nebojí jít tzv. s kůží na trh a chtěli by to vyzkoušet, ať ten krok udělají. Třeba zjistí, že je to právě ta jejich práce snů. Přesně tak, jako se to stalo před pár lety mě.

V příštím díle tohoto seriálu se podíváme na práci obchodníka trochu více zblízka a rozebereme podrobněji téma telefonování neboli coldcalling.

Blog

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

TAGY

Chcete vedieť viac o zlepšení obsahu? Ozvite sa mi.

autor:

Blanka Velebová
Business Development Manager

+420 725 441 794
blanka.velebova@effectix.com

Viac o Blance

Ako funguje digitál? Vieme a radi sa o to podelíme.

© 2024 Effectix. Všetky práva vyhradené

Vytvorené v Beneš & Michl