Jak si správně rozdělit feed pro bidding

My, kteří pracujeme se srovnávači zboží, tuhle otázku moc dobře známe. “Podle čeho ty produkty rozdělím do biddingových strategií?” Vrací se s každým novým klientem a my stále hledáme odpovědi.

Připravil jsem si pár basic tipů, podle kterých se řídím a které využívám.

Pravidlo číslo jedna - zjistěte od klienta maximum informací

Při převzetí správy se snažte s klientem vykomunikovat maximum informací, které vám může o svém sortimentu poskytnout. Jaké má marže na jednotlivé produkty, nebo alespoň značky. Dost eshopů má definováno, jaké je maximální PNO pro značky/kategorie a někteří jsou vám dokonce schopni dodat PNO i pro jednotlivé produkty. Na tom se dá skvěle stavět. Mohou vám i říci, že určité produkty sice nemají vysokou marži, ale stojí za to je tlačit, protože jsou pro eshop důležité.

Rozhodně je důležité si s klientem dohodnout pravidelnou komunikaci ohledně akcí a změn v cenotvorbě. Pokud plánuje nějaké produkty zlevňovat či zdražit, je dobré o tom vědět. Blížící se vyprodejové a slevové akce je také dobré zohlednit v biddingu. Ale je třeba o nich vědět dopředu, ať se můžou dobře připravit. Také je důležité, aby vám klient poskytl informaci, mění-li se marže u určitých produktů, abychom to zohlednili v biddingu.

Rozdělení biddingu:

Nyní se tedy přesuneme k tomu dělení na výběry produktů, které poté překlopíme do biddingových strategií. Začneme s pár základními strategiemi, které stojí za vyzkoušení, pokud nám klient nedodá moc informací (nebo žádné). A nakonec si řekneme, jak by to mělo být v ideálním světě.

Podle značek

Pokud máme od klienta alespoň marže na jednotlivé značky je tohle ideální start. Případně stojí za vyzkoušení, i když informaci o maržích nemáme. V Mergadu si připravíme výběr produktů podle značek ve feedu. Každá značka by měla mít svůj výběr. Pokud je cenový rozptyl jednotlivých produktů větší, bude potřeba rozdělit výběry i na cenové hladiny.

Kupříkladu, máme tak výběry produktů: Adidas - do 500 Kč, Adidas 500 - 1000 Kč, Adidas 1000 - 2000 Kč, Adidas 2000 - 3000 Kč, Adidas nad 3000 Kč. Z těchto výběrů produktů poté vytvoříme biddingové strategie, u kterých si definujeme požadované maximální CPC a PNO a budeme s nimi pracovat dále.

Podle kategorií

Optimální rozdělení, pokud víme, že jednotlivé kategorie mají podobnou marži. Rozsegmentujeme si tak feed do výběrů produktů podle jednotlivých kategorií eshopu a ty poté překlopíme do bidding strategií. V ideálním případě stejně jako u příkladu segmentace podle značek, rozdělíme výběry nejen dle kategorií ale i cenových hladin.

Podle cenových hladin

Tuhle strategii bych využil v případě, že na drtivou většinu produktů na e-shopu bude stejná/velmi podobná marže. Produkty ve feedu si tedy pak jen rozdělíme do výběrů dle cenových hladin, překlopíme do biddingových strategií a dále jen postupně optimalizujeme maximální CPC.

Na základě max PNO

Tohle je za mě jeden z ideálních případů. Klient nám do feedu dodá max PNO pro jednotlivé produkty v elementu Custom Label. Případně, nám může dodat tabulku, kde jsou produkty a jejich max PNO. Tu si lehce upravíme do požadovaného formátu a v CSV ji nahrajeme do Mergada. Takto jsme schopni si PNO do custom labelu dodat sami.

Poté nám nic nebrání vytvořit si výběry produktů na základě hladin max PNO. Pokud bude potřeba, ještě přidáme rozdělení do cenových hladin. V tomto případě máme jasně dané PNO pro každou strategii a je mnohem snazší vše nastavit a optimalizovat.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl