4 kroky, jak zlepšit pozici svého e-shopu díky internímu prolinkování
V SEO kruzích se často objevují dva nejdůležitější aspekty: skvělý obsah a autoritativní zpětné odkazy. Kolikrát se těmito kritérii necháme tak moc pohltit, že mnohdy nevidíme příležitosti, které máme přímo pod nosem. Například existuje celý svět optimalizace, na který velké množství e-shopařů zapomíná – a to je interní prolinkování.
Interní odkazy mají oproti těm externím jednu nespornou výhodu: máte nad nimi 100% kontrolu. Nemají sice zdaleka tak velkou váhu jako ty externí, nicméně z pohledu SEO jsou stále nemálo důležité. A ještě mnohem důležitější jsou pro vás v případě, že jste nad nimi ještě nepřemýšleli.
Obecně existuje několik typů interních odkazů:
- navigační odkazy – například v záhlaví a zápatí,
- postranní panel a dynamické odkazy – například odkazy na nejoblíbenější příspěvky v postranním panelu nebo související příspěvky ve spodní části příspěvků na blogu,
- kontextové odkazy – jedná se obvykle o ručně přidané odkazy ve vašich příspěvcích na blogu a v hlavní části vašich dalších stránek.
Takto může vypadat struktura organizovaného navigačního propojení:
V tomto článku se zaměřujeme zejména na kontextové odkazy. Díky nim se soustředíme na několik věcí:
- Google preferuje tyto odkazy, protože mají kontextový význam a ukotvení textu, který popisuje o čem je daná stránka
- Jsou užitečnější pro uživatele, protože přidávají hodnotu obsahu před nimi. S velkou pravděpodobností na tyto odkazy uživatelé kliknou a ponoří se hlouběji do vašeho webu.
- Můžete vytvořit tematické rozbočovače s interními odkazy, abyste zobrazili témata, na která se váš web zaměřuje.
Jaký je tedy rozdíl mezi kontextovými a navigačními odkazy?
Navigační odkazy v záhlaví a zápatí vašeho webu jsou nejčastější a jsou skvělé pro rychlé procházení vašeho webu. Zde je ukázka, jak to nejčastěji vypadá v praxi:
V ideálním případě by však vaše navigační struktura, zahrnující rozsáhlou síť interního prolinkování, měla vypadat takto:
Ukázka výše je cíl, kterého byste se měli snažit dosáhnout, protože taková struktura vytváří jednotnější web se stránkami, které na sebe odkazují pomocí kontextu.
Pokud by uživatel četl blogový článek o nejoblíbenějších produktech na vašem e-shopu, bylo by neslušné, kdybychom mu nepomohli odkazem na těchto pět produktů? Co myslíte?
Jedná se o zjednodušený příklad, ale pojďme se podívat na čtyři nejlepší způsoby interního prolinkování na vašem webu, ať už jde o e-shop, nebo kterýkoliv jiný web.
1. Propojte stránky produktu dohromady
Vlastníci e-shopů příliš často ignorují možnosti SEO na svých produktových stránkách. V mnoha možnostech by nejraději vložili velké množství peněz za reklamu, aby se na daný produkt uživatelé dostali. Proč ale takové postupy, když stačí několik SEO fíglů, díky kterým můžete ušetřit náklady?
Víte, že…
Váš popis produktu je nejlepší příležitostí k odkazu na jiné produkty?
Jedná se o horizontální propojení, kde namísto odkazu na nadřazené stránky, nebo podstránky odkazujete na stránky stejné úrovně.
Stránky produktů jsou v souboru Sitemap.xml často na nejnižší úrovni. Jelikož jsou nejhlubšími stránkami na webu, potřebují veškerou pomoc, kterou mohou získat.
Použijte popisy svých produktů jako příležitost k odkazu na jiné produkty na vašem webu, které by se k tomuto produktu hodily, nebo například na podobné produkty.
Mnoho platforem elektronického obchodování má související produkty, které se dynamicky vkládají pomocí pluginu. Je to skvělý nástroj a určitě byste měli zvážit jeho použití.
Zdroj: braasi.com/cz
To však není vše, co potřebujete. Opravdu byste si měli dát čas s přidáním kontextových interních odkazů do popisu produktu. Je na čase to napravit.
2. Odkazy z blogových příspěvků na produkty
Blogové příspěvky představují pro velké množství firem velkou výzvu. Jsou často opomenuty, nebo se vytvářejí špatně. Proč ale z těchto příspěvků nevytěžit maximum?
Pokud patříte k těm, kteří vědí a používají svůj blog na e-shopu jako nástroj budování firmy, věnujte následujícím řádkům mimořádnou pozornost.
Je pravda, že nemusíte být příliš zaměření na propagaci – čtenáři si to mnohdy nepřejí – což ale ještě neznamená, že z těchto článků nemůžete odkazovat na své produkty.
Pokud vaše příspěvky na blogu vyprávějí příběh nebo vytvářejí emotivní reakce, odkazujte na své produkty. Nejenže získáte interní odkazy, ale také získáte mnohem větší šanci, že zákazník daný produkt zakoupí.
Využijte příspěvky jako příležitost uvedení vašich produktů do kontextu. Na svém webu můžete mít velké množství produktů, v kterých se může zákazník lehce ztratit. Pomozte svým zákazníkům pochopit tyto produkty.
Zdroj: gardners-eshop.cz
3. Odkazy z blogových příspěvků na kategorie
Buďme upřímní: stránky kategorií, co se týče obsahu a samotného prolinkování, jsou často zanedbávány.
V mnoha případech jsou pouze prostředkem k dosažení cíle – tedy rozkliknutí jednotlivých produktů. A to bychom měli změnit.
Spíše než jen jako navigační stránku, která tlačí uživatele na stránky produktů, použijte kategorie jako příležitost k zapojení samotných návštěvníků. Je užitečné na svém webu chvíli zdržet uživatele, než dokončí nákup. Stránky kategorií jsou k tomu skvělým místem.
Prvním krokem je tedy vytvoření vašich stránek kategorií, aby byly užitečné a poutavé.
Vytvořte blogový příspěvek, který se zabývá celou kategorií a udělejte ho pro čtenáře podmanivým. Zamyslete se nad tím, jak tato kategorie produktů zapadá do vaší značky, a popište, proč stojí za to věnovat jí pozornost. Popište problémy publika a poskytněte řešení.
Nezapomeňte na odkaz!
4. Přidejte obsah na stránky kategorií a odkazujte z nich
Jak bylo popsáno výše – stránky kategorií jsou často neoprávněně zanedbávané. Pojďme teď na tom společně zapracovat.
Přemýšlejte o všech stránkách na vašem webu, které by mohli být užitečné pro někoho, kdo navštíví tuto stránku kategorie. Zde jsou některé příklady toho, na co lze v popiscích kategorií odkazovat:
- blogové příspěvky,
- další stránky kategorií,
- konkrétní produkty, které nejsou v této kategorii,
- produkty v této kategorii.
Závěr
Pro ten správný elektronický obchod je zaměření na interní odkazy jednou z nejjednodušších věcí, které můžete udělat. Takováto maličkost však může znamenat velké zlepšení. Využijte tuto příležitost a zlepšete své SEO díky správnému prolinkování.
SDÍLEJTE ČLÁNEK
TAGY