5 trendů, jak si na svém webu udržet návštěvnost během aktuální krize

6 minut čtení

26. 3. 2020

Současná krize vyplývající z karantény kvůli korona viru poznamenala život ve všech ohledech – internet nevyjímaje. Jaké je aktuální chování uživatelů a jak jej využít ve svůj prospěch?

Zde je 5 trendů, které vám pomůžou udržet si v aktuální situaci návštěvnost.

1. E-shopy se základními potřebami

Jasným trendem je nárůst návštěvnosti e-shopů se základními potřebami. Ty využívají uživatelé, kteří například hledají toaletní papír, dezinfekční prostředky, rukavice či teploměry. Je zcela evidentní, že se jedná o vyhledávání produktů souvisejících s pandemií.

Tato nová, řekněme nouzová poptávka dokonce přinesla nová klíčová slova, přes které se můžete ve vyhledávači umístit. Lokální optimalizace tedy nabírá smysl i u produktů, které to jindy nepotřebují, například rouška Bratislava nebo dezinfekční prostředek na ruce Košice.

Screenshot-39-3

Na druhé straně jsou momentálně nepodstatné výrobky, jako například make-up, který zaznamenává nižší prodejnost, jakož i výrobky spojené s cestováním, například zavazadla.

Nicméně věci, které teď nejsou podstatné, se zase mohou jednoho dne stát nezbytnými.

V době, kdy jsou zavřené fitness centra, můžeme pozorovat nárůst prodeje domácích posilovacích strojů a jiných pomůcek na cvičení doma. Stejně teď kdy všichni pracují z domu, zaznamenáváme nárůst prodeje kancelářských potřeb, zejména židlí a stolů.

Jak na tento trend reagovat?

Poptávka je momentálně vysoká, ale ta se ve velké míře přesunula na produkty, které se vážou na pandemii.

Můžete zvážit vytvoření segmentu produktových stránek s vysokou poptávkou na základě vašich zobrazení/údajů o návštěvnosti, které je třeba pečlivě sledovat. Takže monitorujte stránky pravidelně, abyste se ujistili, že nezobrazují chyby robotů vyhledávacích nástrojů: zjednodušte jejich navigaci na webu a sledujte údaje poptávek na těchto stránkách, abyste se ujistili, že váš obsah odráží nejaktuálnější záměry vyhledávače.

2. Stránky o zdraví a životním stylu

Vysoký nárůst volatility zaznamenávají i stránky o zdraví a životním stylu. Opět se ale jedná o oblast, která úzce souvisí s pandemií, například téma půst před letem je okraji zájmu. Vyšší návštěvnost zaznamenávají i obchody, které mají v nabídce antivirové byliny, antibakteriální éterické oleje či antivirové potraviny.

Jak tvořit obsah?

Snaha o odbornost, autoritu a důvěryhodnost ohledně tohoto typu obsahu je dnes důležitější než kdykoliv předtím. Lidé se obracejí na vyhledávače, aby jim odpověděly na jejich otázky o zdraví. Tuto odpovědnost nelze brát na lehkou váhu.

Pokud začnete publikovat články s radami, které se týkají zdraví, pamatujte, že je důležité, aby byl obsah pravdivý a jeho autorem byl odborník, který se v této oblasti orientuje. Využívejte také odkazy na studie a jiné hodnověrné zdroje, čímž zvýšíte důvěryhodnost svého obsahu.

3. Na nudu jsou dobré návody a recepty

Třetí oblastí, která reaguje na aktuální vlnu, jsou webové stránky domácích receptů. Ačkoliv tento trend nemá takový raketový nárůst jako trendy předchozí, je pravděpodobné, že se návštěvnost stránek s recepty bude zvyšovat, pokud budou restaurace a bary déle zavřené. S tím souvisí prodej kuchyňských potřeb, kávovarů či méně známých potravin.

Screenshot-40-980x494-3

Publikujte manuály

Pomocí strukturovaných dat můžete vylepšit způsob, jakým se vaše recepty zobrazují ve výsledcích vyhledávání, abyste zachytili některé z těchto zvýšených poptávek po receptech.

Zvažte publikování nebo propagaci receptů, které jsou náročné na množství ingrediencí. Využijte zejména ty produkty, které se nyní dají snadněji získat.

Pokud nemáte ve své nabídce potraviny, můžete využít jiné formy návodů: například pracovní návody pro kutily, návod na ušití oblečení a jiné.

4. Zpravodajské weby své pozice ještě více upevňují

Tato zpráva asi nikoho nepřekvapí: zpravodajské portály zaznamenávají obrovské nárůsty v počtech zobrazení a návštěvnosti.

Lidé vyhledávají nejaktuálnější informace ve všech formách, od koronavirové online mapy po vliv současné situace na akciový trh.

Tvořte i vy aktuální obsah

Jelikož se vždy něco děje, můžete tento trend využít ve svůj prospěch.

  • Sledujte v rámci SEO prací Google Search Console, abyste se ujistili, že nemáte problém s indexovým prohledáváním a mobilní použitelností.
  • Monitorujte stránky podle data zveřejnění, abyste se ujistili, že roboti vyhledávačů prohledávají nové stránky co nejrychleji.
  • Publikujte články i o jiných aktuálních tématech, než je pandemie (jarní témata apod.), abyste kompenzovali sezónní a aktuální nestálost.

5. Restaurace a rozvoz

Situace ohledně restaurací je všem známá: na mnoha místech fungují restaurace s omezeným provozem, nejčastěji ty, co disponují rozvozem jídel. Zařízení, která tyto služby nenabízí, jsou zavřená úplně.

Často se můžete setkat se solidárností ze strany rozvozů: některé kurýrní společnosti dočasně upouští od poplatků, které účtují některým restauracím, aby jim během tohoto složitého období pomohly udržet se nad vodou.

Změňte svůj profil na GBM

Přestože jsou restaurace zavřené, můžete komunikovat možnost rozvozu jídel. Doporučujeme také změnit otevírací hodiny na Google My Business, aby uživatelé viděli, kdy přesně mohou tyto služby využít. Je to určitě lepší než se zápisem nedělat nic, případně označit provoz jako momentálně zavřený.

Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl