Číslo 4 aneb váš průvodce pro efektivní work-life balance

Jan Hloušek

6 minut čtení

18. 12. 2023

V dnešním rychlém a neustále měnícím se světě je nalezení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem větší výzvou než kdy jindy. Žonglování s náročnými kariérními cíli a osobními závazky může být jako chůze po laně nad propastí nekonečných povinností. Mnozí z nás se pak ptají, jak dosáhnout této rovnováhy, aniž bychom obětovali naši profesní vášeň nebo osobní pohodu. Odpovědí by mohlo být překvapivě prosté řešení, které spočívá v jednoduchém čísle – 4.

Čtyři průlomová pozorování ohledně work-life balance

1. Upřímnost sám k sobě

Prvním důležitým krokem je být upřímný sám k sobě. Přiznat si, jaké jsou vaše schopnosti a dovednosti, sociální situace, vůle věci měnit a až následně si pro sebe říct, co pro vás vlastně samotný work-life balance představuje a znamená. Faktem je, že některé kariérní volby jsou vyloženě neslučitelné s balancem, který by se dal označit za tabulkový – toto si uchovejte v paměti při čtení celého tohoto článku, protože cílem zde není vás odrazovat od náročné kariéry. V určitých případech může být 12hodinová pracovní doba 6× v týdnu pro někoho osobním balancem.

2. Je to jenom o vás

Nečekejte, že vláda, zaměstnavatelé, nebo dokonce naši nejbližší vaše problémy s rovnováhou mezi těmito dvěma světy vyřeší. Je jedno, jestli odevzdáte kontrolu nad vaším životem korporacím, nebo se vrhnete do práce na volné noze. Hranice si musíte nastavit vždycky vy sami.

3. Není čas ztrácet čas

Velmi důležitým aspektem v otázce work-life balance je uvědomění si, že vnímání ideální rovnováhy se výrazně liší v závislosti na věku a životním období.  To, co považujete za vyvážený poměr mezi prací a osobním životem ve vašich dvaceti, se může radikálně lišit od představ o této rovnováze ve vašich padesáti. Další nešvarem je také odkládání osobního uspokojení na později ve smyslu: „Užiju si to v důchodu”; rodinu až po kariéře” nebo začnu cvičit, až to v práci poleví". Tento přístup přehlíží skutečnost, že „ideální čas je právě teď. Je důležité plánovat a usilovat o rovnováhu mezi pracovním a osobním životem okamžitě, nikoli ji odkládat na neurčito.

4. Krůček po krůčku

Cesta k rovnováze nevyžaduje okamžité radikální změny, které mohou být nejen nepříjemné, ale často i neudržitelné. Klíčem je postupovat krok za krokem – soustředit se na malé, ale významné změny v každodenním životě. Toto postupné přizpůsobování se opírá o Paretovo pravidlo, které tvrdí, že 80 % důsledků vychází z 20 % příčin. Identifikací a optimalizací těchto klíčových 20 % můžete efektivně a trvale transformovat kvalitu svého života, aniž byste museli přijímat drastické nebo náročné životní změny. Na malých věcech záleží. S malými, ale strategicky umístěnými kroky totiž můžete dosáhnout pozoruhodných výsledků.


Čtyři základní pilíře pro vlastní work-life balancování

Slyšeli jste už někdy kouzelné slovo ikigai? Japonská filozofie, na základě které se můžete rozhodovat jak v osobním, tak kariérním životě, vás dokáže navést až k vysněnému cíli vlastní rovnováhy a staví na čtyřech základních pilířích.

  1. CO MILUJETE
  2. V ČEM JSTE DOBŘÍ
  3. ZA CO VÁM ZAPLATÍ
  4. CO SVĚT POTŘEBUJE

    'Obrázek1

Každý z nás může s těmito pilíři pracovat a stavět svůj život podle vlastního uvážení, a tím si tak najít tu nejlepší cestu k rovnováze. Zatímco každý pilíř je sám o sobě důležitý, teprve jejich vzájemný vztah a vyváženost dopomůže k vlastnímu uspokojení. Je to jako skládání mozaiky, kde každý kousek přispívá k vytvoření celistvého obrazu.

 
Čtyři rychlé tipy jak začít

 … a pokud stále netušíte, jak si svůj balance nastavit, zkuste ze začátku třeba tohle:

1. Delegujte

Snažte se dělat více věcí, které jsou pro vás Ikigai a delegujte věci, které vás od Ikigai vzdalují a nebo vám tolik nejdou. Je důležité umět říct NE v situacích, kdy to má smysl.

2. Plánujte a exekuujte

Snažte se mít přehled nad svými činnostmi. Pokud víte, kolik trávíte času na telefonu, můžete ho snížit. Pokud budete mít v kalendáři hodinovou meditaci, pravděpodobněji ji realizujete… Dobrá správa vlastního života začíná právě samotným přehledem o něm.

3. Sportujte

Je to taková hraběcí rada – kam vměstnat sport, když nemám čas. Kromě tradičních benefitů vám sport přinese více energie, lepší spánek a tím i zlepšenou produktivitu. Pro mě osobně je sport investice i forma meditace.

4. Mějte čas pro sebe

Do svého denního programu si nezapomeňte plánovat aktivity, které vám pomůžou se uvolnit a přijít na jiné myšlenky. Dělte čas „spravedlivě” mezi blízké, včetně sebe.


Na závěr nezapomínejte, že hledání rovnováhy mezi prací a osobním životem, je hlavně vaše osobní cesta. Nebojte se přizpůsobit se a měnit svůj přístup podle toho, jak se mění vaše životní okolnosti a potřeby. Pamatujte, že malé změny mohou mít velký dopad a vaše štěstí a spokojenost by měly být vždy na prvním místě.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Jan Hloušek
CZ Project Management Team Leader

+420 603 363 462
jan.hlousek@effectix.com

Více o Honzovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl