Jak na organicky úspěšný článek?

Martin Bastl

7 minut čtení

9. 11. 2022

V současné době zůstává téměř 90 % obsahu bez organické návštěvnosti. Právě organickou návštěvnost přitom můžeme označit za jeden z nejdůležitějších zdrojů, protože k ní dochází přirozeně prostřednictvím vyhledávání ve fulltextových vyhledávačích. Nedosahují vaše články kýžených výsledků? Nebo teprve začínáte a zajímá vás, jak psát organicky úspěšné články? 

Proč vůbec psát články?

  • Výsledky vyhledávání obsahují jak transakční výsledky, tedy ty, které uživateli nabízí daný produkt ke koupi, tak i informační výsledky – například jak nejlépe vybrat vámi vyhledávaný produkt. Tímto způsobem se díky obsahově kvalitnímu článku můžete dostat na první stranu výsledků vyhledávání, i přestože v části transakčních výsledků nemáte kvůli vysoké konkurenci šanci.

  • Články umí vydělávat. Pokud se dostanete se svým článkem, který je správně interně prolinkovaný na produkty, na první stranu vyhledávání, získáte tím možnost dostat své produkty skrze obsah k zákazníkům, i jako „malý hráč“.

  • Dobrý obsah sbírá organické odkazy – je pravděpodobnější, že na obsahově kvalitní a hodnotný článek budou odkazovat jiné kvalitní weby s dobrým hodnocením.

Nejdůležitější kroky při tvorbě článků:

průzkum ➡️ psaní ➡️ monetizace ➡️ publikování ➡️ propagace ➡️ tuning


Průzkum

Ještě než se pro vámi zvolené téma článku rozhodnete a pustíte se do psaní, je dobré udělat si menší průzkum. Odpovídá váš záměr výsledkům vyhledávání?

  • Řeší téma článku problémy vyhledávaných dotazů uživatelů? Zjistěte, jaké otázky uživatelé vyhledávají a jaké dotazy se na dané téma objevují. K tomu můžete využít například funkci návrhů klíčových slov a otázek od Marketing Mineru nebo jiného nástroje.

  • Primárním cílem článku by neměl být co nejhutnější obsah a velké množství slov, které se rozhodně nemusí rovnat kvalitnímu umístění. Pro dobré rankování je nejdůležitější podrobné pokrytí tématu, dlouhý text s mnoha slovy je pak většinou jen důsledkem správného pokrytí.

  • Jak se odlišit od konkurence ve výsledcích vyhledávání? Hned na první pohled, tedy prostřednictvím meta title a meta description, mohou pozornost upoutat například verzálky neboli využití pouze velkých písmen pro zvýraznění nějakého slova v titulku. Pro ještě větší šanci na získání pozornosti uživatelů můžete verzálky použít v kombinaci se superlativy, například: „Zásady správného spánku: NEJLEPŠÍ tipy pro kvalitní spánek.“

Psaní

Jako nejvhodnější otázky, které můžete řešit ve vašem článku, web linki.cz uvádí:

  • CO to JE
  • PROČ to VYBRAT
  • JAK to VYBRAT
  • JAK to POUŽÍVAT
  • JAK se o to STARAT
  • PLUSY a MÍNUSY

Pokud chcete ve svém článku pokrýt všechny důležité body problematiky, struktura článků se bude mnohdy opakovat a naleznete podobné otázky. Často se setkáte s otázkami typu: „Jak vybrat nejlepší…“, „Top 5 nejlepších“, nebo také s recenzemi a testy. Jako příklad, ve kterém bude využita většina zmíněných otázek, můžeme uvést článek zabývající se tématem, jak vybrat nejlepší granule pro psa. Jednotlivá podtémata by pak mohla být následující: co granule obsahují, přínosy správné stravy pro psy a proč by se o ní čtenáři měli zajímat, jak  správně vybrat granule podle rasy psa, tipy pro krmení a dávkování a na závěr plusy a mínusy probíraného typu granulí.

Monetizace

Tvorbou kvalitních a organicky úspěšných článků nebudujete pouze obsah a návštěvnost na webu. Zaměřit byste se měli také na monetizaci článků. K tomu je nezbytné mít článek správně interně prolinkovaný na odpovídající produkty, které čtenáře vyhledávající danou problematiku mohou zajímat. Jednou z možností může být i tabulka s odkazy na produkty, které jste v článku srovnávali a hodnotili. Využít můžete také banner s CTA prvky, který dokáže čtenáře vizuálně zaujmout. Po kliknutí na tento banner bude uživatel přesměrován na nabídku produktů.

Publikace

Pokud chcete, aby se nově publikovaný článek začal zobrazovat ve výsledcích vyhledávání, určitě doporučujeme si ohlídat jeho indexaci. Při problému s indexací je možné o ní požádat, např. v Google Search Console a Seznam IndexNow.

Zároveň se po publikaci nebojte na své články odkazovat v rámci webu. Když je článek opravdu kvalitní a poskytuje zákazníkům užitečné rady pro výběr produktu, není na škodu jej přidat dokonce i k ostatním podkategoriím. Dobrým příkladem může být třeba e-shop s oblečením, kde v kategorii tenisky po výčtu podkategorií jako pánské, dámské, dětské, sportovní apod. následují články „Jak vybrat správné tenisky na běhaní“ a „Průvodce velikostmi“.

Propagace

Propagace je také zajisté nedílnou součástí organicky úspěšného obsahu. Jednou z možností je poskytnutí dat pro Wikipedii. Pokud je váš článek dostatečně hodnotný a poskytuje užitečné informace, může být využit jako zdroj s odkazem na dané téma v článku na Wikipedii. Zajímavé může být také zapojení externích názorů, třeba prostřednictvím sekce „Napsali o nás“. V neposlední řadě můžete využít i recenzí nákupního portálu a srovnávače Heureka.

Tuning

Ne vždy ovšem publikací práce na článcích končí. Občas je dobré přistoupit k menšímu „tuningu“. Optimalizovat svůj článek můžete novými dotazy a tématy, např. s pomocí dotazů z Google Search Console a funkce Keywords Explorer v programu Ahrefs.

Tvorbu tohoto článku inspirovala prezentace SEO specialisty Zdeňka Dvořáka v rámci konference SEO restart 2022. Na závěr proto připojujeme i několik praktických tipů od Zdeňka Dvořáka: 

  • články rankují na vaše téma,
  • jen ten nejlepší obsah,
  • znalost tématu > SEO,
  • musíte se lišit,
  • nebojte se prodávat.
Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Martin Bastl
SEO Specialist


martin.bastl@effectix.com

Více o Martinovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl