Jaké budou dopady koronaviru na podnikání

Alexander Visnyai

4 minuty čtení

17. 3. 2020

Už pár měsíců naše životy čím dál víc ovlivňuje koronavirus Covid-19. Vedle dopadu na naše zdraví a zdraví našich blízkých, se asi nejvíce obáváme negativního vlivu na ekonomiku a možnost vypuknutí globální recese. Společnost McKinsey & Company sepsala článek, kde shrnuje dosavadní známé informace o koronaviru a popisuje možné scénáře vývoje globální ekonomiky.

dopady-koronaviru-na-ekonomiku-mckinsey-980x396

Co stále nevíme o viru

Stále nemáme dostatek informací ke třem klíčovým proměnám, které ovlivňují průběh nemoci a možný ekonomický scénář:

 1. Rozsah nezjištěných mírnějších případů
  • Víme, že infikovaní lidé často vykazují mírné příznaky nemoci a proto zdravotnický systém může snadno nezaznamenat tyto případy.
  • To, co nevíme je, zda na základě této skutečnosti zachytíme 80%, 50% nebo jen 20% ze všech případů nakažení.
 2. Sezónnost
  • Zatím neexistuje jasný důkaz o sezónnosti viru na základě ročních období. Naději dává fakt, že regiony s vyššími teplotami (Singapur, Indie, Afrika) nezaznamenaly široké a rychlé šíření choroby.
 3. Asymptotický přenos
  • Není úplně známé, zda lidé, kteří nemají příznaky, mohou přenášet vir a jaká je skutečná inkubační doba. Asymptotičtí pacienti jsou totiž zpravidla důvodem rychlého šíření nákazy.

Hospodářský dopad

Podle analýzy McKinsey & Company by se mohly rozvinout tři široké ekonomické scénáře:

 1. Rychlé zotavení
 2. Globální zpomalení
 3. Pandemická recese

scenare-vyvoje-dopadu-viru

Rychlé zotavení

Tento model vyvinutý ve spolupráci se společností Oxford Economics předpokládá, že země získají rychlou kontrolu nad šířením viru, což způsobí, že se nijak výrazně nezmění chování spotřebitelů.

Předpokládá se, že růst globálního HDP pro rok 2020 klesne z předchozích odhadů o 2,5% až 2,0%. Nejvýznamnějšími faktory poklesu, je pokles růstu čínského HDP z téměř 6% na 4,7%. Dále 1% pokles HDP ve východní Asii a poklesy o 0,5% u ostatních velkých ekonomik po celém světě. Americká ekonomika se zotaví do konce prvního čtvrtletí. Do té doby Čína obnoví většinu své výroby.

zoraveni-ekonomiky-po-koronaviru

Zdroj: McKinsey&Company

Globální zpomalení

Scénář předpokládá, že většina zemí nedokáže dostat šíření viru rychle pod kontrolu. To způsobí výraznější změny v chování spotřebitelů. Poptávkový šok sníží růst globálního HDP v roce 2020 na polovinu, tedy na 1 % až 1,5 % a zpomalí ekonomiku, ale nezpůsobí recesi.

Největší dopad zaznamenají malé a střední podniky a méně rozvinuté ekonomiky. V letecké dopravě a cestovním ruchu může docházet k řadě bankrotů.

Pandemie a recese

Tento scénář je velmi podobný globálnímu zpomalení s rozdílem, že počítá, že virus není sezónní a růst případů nově nakažených pokračuje v Q2 i Q3. Následkem je recese a globální růst klesne na -1,5% až 0,5%.

Problémy v dodavatelském řetězci

Pro řadu společností na celém světě má velmi negativní dopad odstavení výrobních závodů v Číně především v prvních 10-ti týdnech nákazy. Čína je sice v raných fázích svého zotavení (snižuje se počet nově nakažených), ale zůstává vysoká úmrtnost a také řada omezení, která zabrání obnovení normální činnosti až do počátku druhého čtvrtletí

Dobrou zprávou je, že mnoho velkých čínských společností uvádí, že od 1.března běží na více než 90% kapacit. Největší nejistota pro manažery dodavatelských řetězců a vedoucí výroby je v možnosti (ne)dostačující logistické kapacity.

Celá studie je k dispozici níže https://www.mckinsey.com/business-functions/risk/our-insights/covid-19-implications-for-business

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl