Jaký dopad má koronavirus na segment FASHION?

Alexander Visnyai

5 minut čtení

27. 8. 2020

Zveřejněné hospodářské výsledky za dosavadní rok u mnoha firem ukazují, že se řada oborů třese v základech. Zákazníci rychle mění své nákupní zvyklosti a přesouvají svou pozornost do online prostředí. Vše jasně deklaruje symbol retailu, obor Fashion, který se dlouho držel v zajetých kolejích butiků a obchodních center.

Události kolem pandemie koronaviru patrně negativně zasáhly celou společnost včetně firem napříč trhem. Aniž by finálně skončila pomyslná vlna nákazy, objevují se informace o rekordních číslech nově nakažených. S tím samozřejmě roste obava z možných hygienických a bezpečnostních opatření, které by opět mohly paralyzovat společnost a dát další těžký úder celé ekonomice.

Zveřejněné hospodářské výsledky za dosavadní rok u mnoha firem totiž ukazují, že se řada oborů třese v základech. Zákazníci rychle mění své nákupní zvyklosti a přesouvají svou pozornost do online prostředí. Vše jasně deklaruje symbol retailu, obor Fashion, který se dlouho držel na výsluní v zajetých kolejích butiků, obchodních center a sezónních a posezónních výprodejů. 

fashion-segment-online-dopady

V následující sérii článků si ukážeme, jaký dopad má koronavirus na tento obor a jaký další vývoj můžeme očekávat. Články budou na téma:

  1. jaký je aktuální stav oboru (nynější článek)
  2. jak se daří eshopům ve Fashion
  3. porovnání jednotlivých hráčů na trhu
  4. jak uspět ve Fashion, potažmo v celém segmentu Retail

Jaká je aktuální ekonomická situace oděvních značek?

Za poslední měsíc vyšla řada zpráv o finančních problémech mnoha oděvních řetězců. Díky těmto číslům se můžeme oprostit od dohadů a můžeme se podívat na konkrétní fakta. 

Polská společnost CCC, která provozuje síť prodejen s obuví prodělala v prvním čtvrtletí tohoto roku oproti loňsku 75 mil. € (přes 2 mld Kč). Jeden z důsledků je, že firma předčasně opouští sponzoring profesionální cyklistické stáje

Švédskému módnímu řetězci H&M Group, který má v ČR stejnojmenné prodejny, poklesly ve druhém čtvrtletí meziroční tržby o 50%. Od června tržby poklesly dále o 30%. Firma plánuje uzavřít přes 200 prodejen po celém světě.

Francouzský oděvní řetězec Camaieu, který v ČR provozuje 30 prodejen s dámskou módou, vykázal ztrátu 95% v meziročních tržbách a dostal se v ČR do celkového dluhu ve výši 400 mil Kč.

 Společnost Esprit zruší v Německu kolem 50-ti obchodů a propustí přes 1 100 zaměstnanců.

Oděvní společnost Inditex, která vlastní značky Zara, Massimo Duti, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius a další, oznámila, že uzavře 1 200 prodejen a bude se cíleně soustředit na online prodej. Důvodem je meziroční propad tržeb o 44%. V číselném vyjádření je ztráta za období únor až duben ve výši 409 mil. €. Oproti tomu online tržby jen samotné Zary vzrostly meziročně o 95%.

Britský modní řetězec Monsoon a Accessorize uzavře 35 prodejen, společnost Victoria`s Secret uzavře 250 prodejen ve světě.

To, jakým směrem celé Fashion odvětví směřuje, ukazuje zpráva o hospodaření eshopu Zalando, které za první pololetí tohoto roku narostlo v tržbách o 25,1%.

segment-fashion-dopady

Z výčtu aktuálního hospodářského stavu módních řetězců je patrné, že mnoho tradičních značek není v dobré kondici. S tím, že se zatím zákazníci do nákupních center nehrnou, lze očekávat, že on-line nákupy v segmentu Fashion budou dynamicky růst na úkor retailu. Otázka je ta, jak rychlý tento růst bude, případně jak velký propad čeká klasický retail.

Co říkají data z nákupních center?

Společnost Ipsos realizovala výzkum mezi návštěvníky obchodních center. Z výzkumu vyplývá, že lze očekávat pokles v návštěvnosti nákupních center. Před pandemií navštěvovala OC alespoň jednou za 14 dnů ⅔ populace. Dle nově získaných dat vyplývá, že 24% zákazníků plánují omezit svoji návštěvnost OC, případně je úplně přestat navštěvovat.

S poklesem návštěvnosti je spojená i plánovaná menší útrata na jednoho zákazníka. Před pandemií platilo, že průměrná útrata na jednoho návštěvníka se pohybovala v rozmezí 500Kč až 2 000 Kč. Nyní 24% návštěvníků uvádí, že svoji útratu sníží. Převážně se to týká zákazníků do 35-ti let.

Jak dále?

Pokud se chcete dozvědět další informace o segmentu retail, konkrétně Fashion, sledujte náš blog a soc.sítě, kde budeme publikovat další články.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl