Matyáš Tošovský

O mně

Narozený kreativcům v Praze jsem se už od dětství pohyboval blízko umění. Doma nám ležely knížky s Monetem, časopisy s Arcimboldovými portréty a mamka nás s bráchou brala už od mala do NG a na Pražský hrad. Paradoxně jsem se poměrně dlouho kariéře v kreativě vyhýbal a tvořil pouze do šuplíku. Až po zkušenosti s hrstí všedních zaměstnání jsem se přihlásil na kurzy kresby a o dva roky později mě v Plzni přijali na Fakultu Designu a umění Ladislava Sutnara do ateliéru Barbary Šalamounové. To se ukázalo jako stěžejní, nejen p. Šalamounová, ale i Boris Jirků, Dušan Brozman a později na magisterském studiu Václav Šlajch ve mě zformovali způsob myšlení, ze kterého čerpán dodnes.

V obou ateliérech jsem se věnoval primárně kresbě a komiksové tvorbě. Komiksy mi vyšly u kamarádů T. Staňka a J. Sedláka v XRXmagu a také na platformě Nanits comics. Grafický design jsem přibral k ilustraci až v pozdějších letech a brzy jsem si s ním začal přivydělával. Ještě za studia jsem vytvořil design a loga pro několik společenských akcí a firem a vyzkoušel jsem si zpracovat senátorskou kampaň. Tyto zkušenosti mi po škole pomohly získat pozici učitele na Střední škole mediální grafiky a tisku v Letňanech.

Jako učitel jsem si utříbil myšlenky v teorii a způsobu, jak efektivně učit řemeslo a tudíž i na jaké věci se v grafice zaměřovat, aby byla funkční a rychle zpracovatelná. I přesto, že jsem v roli učitele pořád stíhal příležitostně spolupracovat s klienty, začal jsem se poohlížet po možnosti kariérně a profesně růst primárně v grafickém designu. Odpovědí byl Effectix, kde jsem našel zázemí pro to nejen uplatnit dosavadní znalosti, ale hlavně možnost spolu s Effectixem lidsky a odborně růst a jít za společnou vizí.

Design musí být účelný, ale zároveň nám svojí nevšedností připomínat naší svobodnou vůli.

Odbornost

Komiks a storyboard

8 let

Grafický design

5 let

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl