V čem stříhat profi videa zcela zdarma?

Julien Dimitrov

5 minut čtení

20. 10. 2022

Videa jsou v dnešní době důležitější než kdy dřív a měla by být zahrnutá do běžné marketingové komunikace. Jak ze surových materiálů poskládat kvalitní a hodnotný obsah, aniž byste museli utrácet za drahé profesionální střihačské programy? Přečtěte si náš článek, kde najdete 5 nástrojů, které jsou zcela zdarma.

Bez videí v podobě reels či tiktoků se moderní značka už neobejde. Uživatelé videobsah konzumují ve velkém a sociální sítě na něj kladou stále větší důraz – vzpomeňte si na kauzu Instagramu, který chystal svůj feed přibodobnit TikToku, načež se ze strany skalních fanoušků obrázkové sítě zvedla enormní vlna nevole. Instagram ze svých záměrů (i díky protestu prominentní celebritky Kylie Jenner) vycouval, neznamená to však, že by videa upozadil. Právě naopak. Reels (a TikToky) nabízí v současné době největší organický dosah a snadnou cestu ke zvýšení engagementu a povědomí o značce.

Desktopové programy

A teď tedy k jádru věci: Jak nastříhat kvalitní, pěkné, zábavné, informativní, vskutku jakékoliv video bez drahého předplatného? Pro příznivce práce na desktopu existuje několik programů zdarma, jež se funkcemi blíží favoritům z dílny Adobe nebo macovskému Final Cutu. Pojďme si je projít.

1) Shotcut

Pokud se střihem teprve začínáte, je Shotcut ideální startem. Základní verze programu je zdarma a nabídne vše, co k rychlému a jednoduché úpravě potřebujete, včetně užitečných tutoriálů. Největší výhodou Shotcutu je jeho versatilita – nainstalujete ho na Windowsech i Macu. Kromě základní verze nabízí Shotcut další dvě edice: Home a Masters.

 Tutoriály
➕ Win a Mac
➖ Osekané funkce v základní verzi
➖ Lehce složitější orientace v programu 

 
2) HitFilm Express

Výrazným konkurentem placených programů, o němž stále mnoho lidí neví, je HitFilm Express. Ve verzi zdarma nabízí pokročilé funkce, téměř 200 audiovizuálních efektů nebo střih ve 4K. Rozjedete ho na Windowsech i Macu. Vzhledem k množství funkcí má však poměrně vysoké systémové požadavky. Stejně jako většinu programů, je i HitFilm možné upgradnout z free na pro verzi. Cenovka je ale vyšší.

➕ Spoustu pokročilých funkcí
➕ Střih ve 4K
➕ Přizpůsobitelné uživatelské rozhraní
➕ Win a Mac
➖ Vyšší nároky na výkon

 
3) DaVinci Resolve

Zdaleka nejpropracovanější program zdarma na úpravu videí nese jméno po slavném italském umělci. DaVinci Resolve nabízí pestrou škálu základních i profifunkcí, byť začátečníkům se v programu s ohledem na množství nástrojů nemusí dobře orientovat. Sami vývojáři se chlubí tím, že program byl využit velkými filmovými studii pro postprodukci různých blockbusterů. Práci v Davinci Resolve vám mohou usnadnit tutoriály, některé jsou však placené. I DaVinci Resolve spustíte na Windows, Mac, a dokonce Linuxu.

➕ Pestrá nabídka pokročilých funkcí a profesionálních nástrojů
➕ Vhodný i pro pokročilé uživatele
➕ Win, Mac, Linux
➖ Začátečníkům se v programu nemusí dobře pracovat
➖ Některé tutoriály jsou placené


Propracované mobilní aplikace

Pokud máte celou kancelář v mobilu a desktop jedete spíše na videocally, nemusíte zoufat. Propracované střihačské aplikace si můžete stáhnout i do telefonu. A v lecčem předčí své desktopové protějšky.

Mobilní aplikace pro editaci videa 

 1) YouCut

Nenápadná oranžová appka YouCut skrývá velmi intuitivní a přívětivé prostředí, v němž si střihnete rychlé reelsko, ale je vhodná i na delší projekty. Aplikace je v češtině a nabízí základní úpravu videa včetně spousty free přechodů, nálepek a filtrů. YouCut existuje i v placené verzi, která vám nabídku rozšíří o další zajímavé funkce.

➕ Jednoduché a propracované prostředí
➕ Mnoho funkcí zdarma
➕ Vhodné pro tvorbu videí v mnoha formátech
➖ Omezené možnosti
➖ Reklamy

 
2) CapCut

Jednoduché prostředí, česká lokalizace a obrovské spektrum funkcí a efektů, jež si nezadají s profesionálními programy na úpravu videí. To je král střihačských aplikací CapCut z dílny TikToku. Appka je vhodná nejen pro úplné začátečníky, ale i pokročilé až profi contenťáky, kteří pracují ad hoc a chtějí se svézt na aktuálních trendech. Od srpna 2022 je CapCut také dostupný v prohlížeči a jako aplikace pro Mac.

➕ Ideální pro začátečníky, osvědčený pro pokročilé
➕ Čeština
➕ Ohromné množství efektů, přechodů, nálepek a pokročilých funkcí
➕ Lze importovat hudbu přímo z TikToku
➕ Nově dostupný v prohlížeči a aplikaci pro Mac

A jakou střihařskou aplikaci nebo program používáte vy? 

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Julien Dimitrov
CZ Social Content Team Leader


julien.dimitrov@effectix.com

Více o Julienovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl