3 skripty v Google Ads, které vám usnadní práci v účtu

Adéla Jamborová

4 minuty čtení

23. 11. 2022

Google skripty představují možnost, jak zvládat a vylepšovat správu účtů rychleji a efektivněji. Jsou šikovným doplňkem, který umožňuje efektivnější správu kampaní a automatický dohled nad jejich správným fungováním. 

Automatické skripty lze podle jejich účelu a funkčnosti rozdělit do 2 kategorií - na reportovací a ty, které dělají aktivní změny. V nejčastějších případech se jedná o skripty na hlídání čerpání rozpočtu, zvyšování/snižování výše bidu, kontrolu klíčových a negativních slov, kontrolu URL adres, reportování skóre kvality a mnoho dalších. V zásadě lze naprogramovat skript na jakoukoliv potřebu správce účtu.  

Effectix doporučuje

Při správě účtů jsme otestovali řadu různých, ať už reportovacích, nebo biddovacích skriptů. Níže uvádíme seznam 3 skriptů, které se nám nejvíce osvědčily a které aktivně při správě klientů používáme. 

Link Checker

Mezi nejzákladnější skripty, které pravidelně u všech klientů a účtů používáme, patří Link Checker. Tento skript aktivně hlídá funkčnost URL adres, na které v inzerátech odkazujeme. Pokud skript odhalí nefunkční stránku (404), vyreportuje její přesné umístění (ve které kampani a sestavě se inzerát nachází i s chybovou URL) do tabulky a pošle do mailu chybovou hlášku, že něco není v pořádku. 

Díky tomuto skriptu tak zamezíme situaci, kdy inzeráty odkazují na neexistující URL a inzerce tak nebude aktivní. 

Prostředí skriptu Link Checker


Spend Check

Většinou menší inzerenti dbají na to, aby se v Google Ads vyspendovala konkrétní výše rozpočtu. V Google Ads lze samozřejmě nastavit maximální denní rozpočet, který systém může utratit, případně sdílený rozpočet pro více kampaní. Tento přístup však nebere v potaz výkyvy v rámci víkendů, kdy se může utratit nižší částka, nebo kdy se naopak chceme vyhnout přečerpání rozpočtu. Spend Check skript v emailu informuje o tom, jak upravit současný rozpočet (zvýšit/snížit), aby byl měsíční rozpočet maximálně využitý.

Prostřednictvím tohoto skriptu máme přehled o přesném čerpání rozpočtu a umožňuje nám rychle reagovat na nevyčerpaný rozpočet na konci měsíce, nebo naopak vyčerpaný rozpočet v průběhu měsíce.

Ukázka dat ze skriptu Spend Check

Negative Keyword Conflict

Vylučující klíčová slova mají za úkol zabránit inzerci a zobrazování reklam na irelevantní dotazy. Pokud jsou vylučující klíčová slova a klasická klíčová slova ve shodě, může docházet k tomu, že negativní klíčová slova neúmyslně blokují klasická klíčová slova a snižují tak efektivitu účtu. tyto situace mohou nastat v případech, kdy reklamní účet spravuje více správců. 

Skript načítá přehledy všech vylučujících a klasických klíčových slov v rámci účtu a kontroluje, zda nejsou blokována nějaká klíčová slova. Při porovnání jsou brána v potaz všechna negativní klíčová slova, tzn. jak na úrovni účtu, tak na úrovni sestav.

Díky Negative Keyword skriptu zamezíme případům, že neinzerujeme na důležitá a relevantní klíčová slova a nedochází tak k omezení inzerce.


Existuje nepřeberné množství skriptů, které jsou bezplatně dostupné, od samotného Googlu i od specialistů, kteří se podělili o skripty, které si vytvořili pro vlastní potřeby. Automatické skripty významně šetří čas správce PPC kampaní a pomáhají zefektivňovat a zvyšovat výkony účtů.

Přečtete si také: 

Kompletní přehled nabídek strategií v Google Ads. Jak vybrat tu správnou?

zena-za-monitorem

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Adéla Jamborová
PPC Specialist

+420 604 555 735
adela.jamborova@effectix.com

Více o Adéle

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl