Užitečné tipy na zlepšení vašich obsahových a produktových reklam v Skliku

Jakub Najman

8 minut čtení

2. 11. 2022

Sklik je 2. největší reklamní systém v České republice, ve kterém inzerenti pomocí PPC systému (pay-per-click) propagují své produkty a služby. K propagaci produktů využívají kampaně ve vyhledávací síti, produktové inzeráty nebo obsahové sítě. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak tyto kampaně správně cílit, vyhodnocovat a na co se při optimalizaci zaměřit.

Dynamický retargeting

Dynamický retargeting je základní stavební kámen každého Sklik účtu. Zpravidla se jedná o nejvýkonnější kampaň v Skliku, která generuje nejvíce konverzí. Je proto důležité, aby tato kampaň byla co nejvíce vyladěná. Jaké kroky vám pomohou tyto kampaně zefektivnit? 

Segmentace, segmentace, segmentace

Pokud si myslíte, že v reklamním systému stačí kampaň pojmenovat, nastavit libovolnou cenu za proklik a následně ji rovnou spustit a očekávat, že vám konverze budou naskakovat bez většího úsilí, bohužel se mýlíte. Každou kampaň, zvlášť tu cílenou na dynamický retargeting, je nezbytné správně a efektivně rozsegmentovat.

Základním typem segmentece je rozdělení kampaně podle zařízení. V praxi totiž za proklik v mobilové reklamě zaplatíte značně víc, než za proklik na desktopu. Máte-li kampaň rozdělenou, můžete ji snadněji optimalizovat a zároveň budete mít v účtu větší přehled pro následné vyhodnocení.  

Vyhrajte si s šablonami

Po vytvoření kampaně na dynamický retargeting vám Sklik automaticky vygeneruje defaultní šablonu, podle které pak produkty zobrazuje. Část specialistů tento prvek opomine a nechává kampaň běžet tak, jak je. Chyba! 

Vytvořte v kampani 3 až 4 šablony a navzájem je kombinujte. V šablonách máte možnost upravovat barvu pozadí, textů, styl písma a vložit libovolný popis. Každý zákazník například reaguje jinak na různé barvy. Žlutá barva je veselá a hřejivá, přináší sebou energii. Červená vzbuzuje intenzivní emoce. Zelená se pojí se zdravím a přírodou. Kombinujte proto různé styly a následně si vyhodnoťte, jaká kombinace vám přináší vytoužený výsledek.

 Vytvoření šablony v Skliku

Vyhodnocování 

Kampaně máte nastavené, jak je teď vyhodnotíte? Jaké metriky byste měli sledovat? Můžete se smaozřejmě zaměřit na ukazatele jako je cena za proklik, CTR, konverze, zobrazení atd. Sklik ovšem nabízí další, mnohem zajímavější metriky, které je důležité sledovat a o kterých možná nevíte. 

Win rate 

Win rate je podíl vítězných aukcí se všemi aukcemi, kterých se účastníte. V praxi to vypadá tak, že když vyhrajete 5 aukcí ze 100, je váš win rate 5 %. Sklik úvadí, že ideální hodnota win rate se pohybuje mezi 5-15 %. 

Má-li vaše reklamní sestava například win rate 5 %, ale zároveň nízké PNO a vy chcete ještě rozšířit zásah reklamy, navyšte cenu za proklik. Už další den se vám win rate může navýšit, jinými slovy reklama oslovuje větší podíl cílové skupiny. 

Pokud je win rate naopak až moc vysoký, například 50 %, nemusí to nutně znamenat úspěch a pravděpodobně zde utrácíte až moc vysokovou částku z vašeho rozpočtu. Snížením ceny za proklik se win rate dostane na vaši požadovanou hodnotu a vámi ušetřený kredit můžete přealokovat do jiné kampaně. 

Unikátní uživatelé 

Tato metrika vyjadřuje zásah reklamy neboli počet zasažených uživatelů za daný časový interval. 
Příklad využití: Máte retargetingové publikum o určité velikosti, kterému zobrazujte reklamu. Díky metrice „unikátní uživatelé“ máte přehled, jak velkou část publika jste oslovili. Pokud s ohledem na vaše cíle potřebujete oslovit zbylou část publika, navyšte cenu za proklik, případně snižte frekvenci zobrazení. 

Noví uživatelé 

Podobná metrika jako „unikátní uživatelé“ s tím rozdílem, že představuje součet nově zasažených uživatelů za libovolné časové období. Jestliže máte třicetidenní retargetingové publikum o velikosti 10 000 uživatelů a od 20. dne se vám nedaří oslovit zbylou část publika, opět navyšte cenu za proklik nebo, pokud máte omezený rozpočet, snižte frekvenci zobrazení pro jednoho uživatele.

Cílení

Sklik nabízí řadu možností, jak reklamy správně zacílit. Přesné zacílení vám dopomůže k navýšení tržeb. V Skliku můžete cílit na zájmy, témata, umístění, klíčová slova, zájmy o koupi, pohlaví, zařízení a samozřejmě také na retargeting. Níže nabízíme několik tipů, které vám pomohou kampaně lépe zacílit.

Vyzkoušejte kombinovat zájmy o koupi s TOP weby

Tento způsob cílení využíváme k tomu, abychom za 1) oslovili uživatele, který má zájem o daný produkt, a za 2) banner se zobrazoval pouze na „TOP“ webech typu seznam.cz, novinky.cz, idnes.cz. Tím, že se banner na těchto webech zobrazuje, vzbuzuje v uživateli dojem, že je inzerent důvěryhodný a pravděpodobně za kampaň utrácí větší částky. Banner se tak stává relevantnější a pravděpodobněji dojde ke konverzi. 

Zacilte na weby spojené s produktem

Když vybíráte weby, na kterých chcete svoji reklamu zobrazit, podívejte se na to z pohledu zákazníka a snažte se zvolit takové weby, kterých se váš produkt týká. Pokud byste například chtěli propagovat prodej pneumatik, vybírat můžete z různých auto fór, auto bazarů nebo blogů, ve kterých se tato tématika probírá. 

Zacilte na klíčová slova

Cílení na klíčová slova se využívá například v případě, kdy nemůžete zacílit na konkrétní zájem. Jedná se o způsob vhodný u článků, ovšem dávejte si pozor na nebezpečné fráze. V obsahové síti můžete klíčová slova také vylučovat. 

Vylučujte remarketingová publika v akvizičních kampaních

Zdá se to jako banalita, ale i zkušený PPC specialista na tuto podstatnou věc může zapomenout. Nechcete přeci zbytečně utrácet kredit za oslovování uživatelů, kteří už váš web navštívili.

Časové plánování 

Z mého pohledu nedostatečně využívaná „fíčura“, nicméně velmi podstatná. Především u klientů s omezeným rozpočtem nedám na tento způsob optimalizace dopustit.

Pokud máte produkt, kde je vysoká konkurence a chcete, aby se vaše reklamy zobrazovaly pokud možno po celý den, nastavte si ceny za proklik od rána nižší a postupně navyšujte. Odpoledne jsou totiž plochy levnější právě z toho důvodu, že konkurenci dojde kredit a během této denní fáze vstupuje do aukce méně inzerentů.

Možnosti časového plánování v Skliku

Další dobrý typ spočívá v tom, že budete o víkendu více podporovat mobilní zařízení a tlumit desktop, protože drtivá většina uživatelů je přes víkend na výletech, na návštěvách a logicky tak u počítače netráví tolik času. 

V článku jsme se zaměřili na vylepšení a optimalizaci 4 oblastí, které vám pomohou k lepším výkonům v obsahové a produktové síti Skliku. Teď už vám nic nebrání v testování, analyzování a vyhodnocování. 

Přečtětě si také

Jaké jsou zásady pro nastavení účtu Sklik? Podívejte se na ty nejdůležitější

seznam.cz

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Jakub Najman
PPC Specialist


jakub.najman@effectix.com

Více o Jakubovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl