Jaké jsou zásady pro nastavení účtu Sklik? Podívejte se na ty nejdůležitější

Lukáš Zuman

8 minut čtení

4. 11. 2021

seznam.cz

Asi si říkáte, že je tento článek jen nošení dříví do lesa, ale určitě se najdou nováčci, kteří tyto rady ocení a zopakovat si to zásadní o tomto tématu určitě nemůže uškodit.

Založení účtu

Pokud zakládáte účet Sklik úplně od začátku, budete potřebovat e-mail ideálně na Seznam.cz, ale můžete použít i e-maily od jiných poskytovatelů. Následně přejděte na stránku klient.seznam.cz, kde se po zadání emailu a hesla dostanete do své klientské zóny pro reklamní služby od Seznamu. Po levé straně je jako první položka menu Registrace, kde si aktivujete požadovanou službu od Seznamu, jako další položka je Přehled služeb, kde vidíte všechny aktivované služby. Po kliknutí na Sklik.cz se vám ve stejné úrovni obrazovky na pravé straně objeví tlačítko Přejít do administrace Sklik a po prokliknutí jste již v rozhraní Sklik.

Před nastavením kampaní doporučuji na web či e-shop nasadit konverzní a retargetingový kód, abyste po spuštění kampaní měli přehled o počtu, a popřípadě hodnotě konverzí a také jste již sbírali retargetingová publika.

Kde kódy najdete

Konverzní a retargetingový kód

Konverzní kód

Konverzní kód

Retargetingový kód

Retargetingový kód

A ještě nezapomeňte zapnout Automatické tagování URL, abyste mohli v Google Analytics sledovat výkony účtu Sklik, položka je v Nástrojích mezi Sledováním konverzí a Retargetingem.

Nastavení vyhledávacích kampaní

Nastavení vyhledávacích kampaní Sklik je velice podobné jako v Google Ads, ale má svá specifika. V rozhraní kliknete na tlačítko Vytvořit kampaň, následně vyberete na Vyhledávací kampaň a poté vyplníte název kampaně, denní rozpočet, název první sestavy a cenu za proklik na reklamu a pak se již dostanete na výběr klíčových slov, ale ať nepředbíhám, kampaně mají stejnou strukturu jako v Ads, tedy v jedné sestavě bychom měli mít klíčová slova k jednomu konkrétnímu tématu či druhu zboží. Ale kampaně v účtu nečleníme podle typu shody klíčových slov, jelikož nejlépe kampaně fungují, pokud máte v sestavách klíčová slova všech shod najednou. Ideálně bychom v jedné sestavě měli mít do deseti klíčových slov, ale jako v Google Ads, čím méně klíčových slov, tím větší relevance reklam a lepší výkony.

Výběr klíčových slov je v Sklik řešen lépe než v Google Ads, jelikož zde napíšete požadované klíčové slovo a ukážou se vám i všechna související klíčová slova s měsíční hledaností a cenou prokliku. Ke každé sestavě je ideální připojit tři textové reklamy, kdy v nadpisu a popisu reklamy by se mělo objevit klíčové slovo, které propagujeme. Na úrovni tvorby sestav také můžeme přidat odkazy na podstránky nebo popisky ke kampani.

Odkazy a popisky

Odkazy a popisky

Tak a vyhledávací kampaň bychom měli hotovou. Nebylo to tak těžké, co říkáte?

Nastavení obsahových kampaní

U obsahových kampaní je struktura také podobná jako v Google Ads, kdy můžeme cílit na retargetingová publika a tvořit tak retargetingové kampaně nebo můžeme tvořit standardní obsahové kampaně s cílením na klíčová slova, umístění, témata a zájmy. Všechny kampaně ještě můžeme konkrétně cílit na pohlaví a přístroje, na kterých chcete reklamy zobrazovat.

S nastavením začínáme úplně stejně jako u vyhledávací kampaně, tedy kliknutím na tlačítko Vytvořit kampaň, po nastavení názvu, rozpočtu a dalšího se dostáváme k výběru typu reklamy. U reklam můžeme nasadit buďto klasickou bannerovou grafickou reklamu, nebo responzivní obsahovou reklamu, která je za mě výrazně výkonnější, jelikož kombinuje grafiku s textovou reklamou a podává o hodně lepší výkony než reklama bannerová. U grafiky pro responzivní reklamu je zásadní pravidlo, že grafika nesmí obsahovat text, vodoznak nebo vložená loga, jinak vám reklamu Seznam zamítne.

Parametry grafiky pro responzivní reklamu

Formáty obrázků pro responzivní reklamu Sklik

Požadované rozměry loga pro responzivní reklamu Sklik

Nastavení kampaní v nákupech

A jako poslední typ kampaní nám zbývají kampaně v nákupech. Pokud děláte prezentaci e-shopu a máte feed, určitě tyto kampaně využijete. Pro to abychom mohli spustit kampaň v nákupech, je potřeba se zase vrátit do klientské zóny a stejně jako jsme aktivovali službu Sklik, je potřeba aktivovat službu Zboží.cz, registrovat zde váš e-shop a vložit v rozhraní váš feed. Po nastavení Zboží.cz je ještě dobré aktivovat službu Firmy.cz, kde při nastavování firemního profilu vkládáte i loga firmy, která se následně zobrazují u vašich reklam v dynamickém retargetingu a dynamických bannerech. Po nastavení těchto služeb se již konečně vrátíme zpátky do rozhraní Sklik a zde propojíme službu Sklik a Zboží.cz.

Propojení Sklik a Zboží.cz

Po propojení služeb se již můžeme pustit do nastavování kampaní v nákupech. U kampaní v nákupech máme tři možné kampaně: produktové inzeráty (klasický karusel v horní části stránky s výsledky vyhledávání, kde vidíme fotografie konkrétního hledaného zboží s cenami a možností prokliku přímo na konkrétní zboží v e-shopu), dynamický retargeting (znovu oslovení návštěvníků e-shopu konkrétním zbožím, které si prohlíželi s cílením na konkrétní publika a s možností nastavení podkladových barev banneru, připojením krátkého textu a možností výběru barvy textů) a dynamický banner (znovuoslovení všech návštěvníků e-shopu zbožím z naší nabídky s možností nastavení podkladových barev banneru, připojením krátkého popisného textu a možností výběru jeho barvy).

Asi nejzásadnější je kampaň s produktovými inzeráty. Při jejím nastavování kliknete na Vytvořit kampaň, vyberete Produktovou kampaň, poté vyberete Produktové inzeráty, vyplníte název, rozpočet, cenu prokliku, název sestavy a pak již vybíráte Produktovou skupinu = segmentace produktů v kampani. Segmentace kampaně je důležitá – dělit zboží můžete podle druhu v e-shopu, podle dostupnosti, cenových rozsahů, značek nebo tagů ve feedu.

Je dobré vytvořit si také jednu kampaň pro mobilní zařízení a jednu pro klasické počítače, čímž budete schopni upřednostňovat traffic podle výkonů na konkrétních zařízeních. Díky dobré segmentaci a rozdělení kampaní podle zařízení si zjednodušíte budoucí optimalizaci kampaní.

U dynamického retargetingu je nastavování shodné až do kroku výběru typu kampaně, kdy po kliknutí na Dynamický retargeting v dalším kroku vybíráme Retargetingová publika, která chceme použít, a Vylučující publika, jako třeba lidé kteří provedli konverzi, poté vybereme Produktovou skupinu či skupiny a nastavíme šablonu rozvržení reklamy (vybíráme barvu podkladu, písma a krátký popisný text). U Dynamického banneru je nastavování shodné, jen nevybíráte retargetingová publika.

Po nastavení kampaní v základním zobrazení rozhraní Sklik, kdy vidíte názvy kampaní, najedete kurzorem myši na název určité kampaně a objeví se vám za názvem tužtička, po kliknutí na ní se dostanete do menu pro úpravu kampaně, kde kromě změn názvu, měsíčního rozpočtu a tak dále máte možnost upravit nastavení volby regionu, frekvence zobrazení reklam, časové plánování zobrazení reklam, cílení na zařízení a další nastavení jako volba platby za proklik či za tisíc zobrazení, volba sítě, vyloučení konspiračních webů či zobrazení na partnerských webech Seznam.cz.

Menu pro úpravu kampaně

Nyní nás už jen čeká optimalizace, zvyšování výkonu kampaní a vaše nebo klientská spokojenost se zvyšujícími se tržbami a dobře odvedenou prací.

Doufám, že vám tento návod ulehčí první kroky v kampaních Sklik a nebo vám poslouží jako lehké zopakování práce v PPC systému Sklik.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl