5 praktických tipů, jak spolupracovat s influencery na sociálních sítích

Eliška Papoušková

4 minuty čtení

25. 5. 2020

Influenceři hýbou světem sociálních sítí a spolupráce s nimi může být přínosná i pro vás. Že nevíte, jak taková kooperace v praxi vypadá? Žádný problém!

S provázaností mezi influencery a online marketingovými aktivitami našich klientů máme jisté zkušenosti, takže vám dokážeme poradit, co a jak dělat a na co konkrétně si dát pozor.

1. Influencer musí viditelně označit každý příspěvek, instastories, video…

…aby bylo hned na první pohled všem jasné, že jde o placenou spolupráci mezi ním a vaší značkou. Tohle je naprostý základ a k jeho postavení máte celkem 3 možnosti:

  • Využití označení placeného partnerství na Facebooku či Instagramu.
  • Upozornění na spolupráci pomocí hashtagů. V českých podmínkách je pro to ideální hashtag #spoluprace; naopak se s influencerem dohodněte, aby se vyhýbal anglickým hashtagům kvůli nepochopení ze strany neanglicky mluvící části vašeho publika (například #ad, #ads a podobně). Hashtag o spolupráci by měl influencer vždy umisťovat jako jeden z prvních.
  • Upozornění na spolupráci přímo v textu příspěvku (například „Navázal/a jsem spolupráci se značkou…“ a podobně).

influencerka-na-ig

Jeden ze tří způsobů či případnou kombinaci několika z nich by měl influencer použít vždy – a to i v případě, kdy za spolupráci neobdržel finanční či jinou hmotnou odměnu (typicky jeden z vašich produktů jako dárek).

2. Influencer musí být upřímný

V žádném případě nesmí o svých zkušenostech s vaším produktem či službou lhát. Pokud je podmínkou spolupráce výstup nejprve schválit, musí vám influencer svůj návrh poslat k odsouhlasení.

3. Berte v úvahu věk publika „vašeho“ influencera

Myšleno z hlediska zákonů. Pokud cílovku influencera z jedné třetiny a více tvoří osoby mladší 18 let, buďte obezřetní ohledně propagování produktů a služeb, které jsou regulovány legislativou. Klasicky jde o alkohol, tabákové výrobky, léčiva, hazard a podobně.

4. Propagujete soutěž? Tak ať ji influencer náležitě označí

Soutěže na sociálních sítích podléhají jistým pravidlům, podle kterých platí, že pokud nějakou pořádáte, musíte to dát jasně najevo. Je tváří vaší soutěže influencer? V tom případě tato odpovědnost přepadá na něj. Způsobů, jak to může udělat, jsou 2:

  • vložit do textu prolink na soutěž (tento způsob nelze aplikovat na Instagramu), nebo informovat fanoušky, kde konkrétně naleznou oficiální pravidla,
  • soutěž přímo v textu zmínit.

Dále by v příspěvku neměly chybět pravidla soutěže. Ty musíte sestavit a dodat influencerovi vy.

5. Influencer bude respektovat pravidla platformy

Každá sociální síť má svá pravidla ohledně prezentace placeného partnerství. Vždy si zjistěte, jaké podmínky konkrétní platforma stanovuje a dohlížejte, aby je váš influencer dodržoval.

nataceni

Například u video platforem, klasicky na YouTube, zkontrolujte, zda influencer nechal informace o vaší spolupráci v obraze dostatečně dlouho aby si je každý uživatel stihl přečíst.

Nebojte se spolupráce s influencery

Přestože to po přečtení tohoto článku vypadá, že spolupráce s influencery je dřina s hromadou potenciálních nášlapných min, nenechte se odradit. Většina influencerů jsou zkušení profesionálové a sami ví, co se od nich vyžaduje.

A věřte, že až uvidíte zvýšený zájem o váš výrobek či službu, který bude vyvolán výstupy influencera, budete nadšení, že jste tento druh spolupráce zkusili.

Za tým sociálních sítí připravila Klára a Eliška.

Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Eliška Papoušková
CZ Social Ads Team Leader


eliska.papouskova@effectix.com

Více o Elišce

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl