Co je RTB a proč byste ho měli mít ve svém marketingovém mixu

Michal Horňák

4 minuty čtení

31. 1. 2023

Ve světě online marketingu se setkáváme s mnoha různými zkratkami a výrazy. Některé z nich, jako například SEO nebo PPC, jsou již notoricky známé. Víte už také, co znamená RTB? A proč byste ho měli zařadit do svého marketingového mixu? Pojďme se na to společně podívat!

Co je RTB

RTB, neboli Real Time Bidding, je způsob programatického nákupu inzertního prostoru v display, videu, YouTube nebo audiu. Nákup probíhá systémem aukce a jak už samotný název napovídá, děje se tak v reálném čase. Inzerenti v aukci nabízí ceny za daný prostor a vyhrává ten, který nabídne nejvíce. Výherce pak platí jen o málo víc, než je tzv. second best price (druhá nejlepší cena).

RTB vs. PPC

Na první pohled se může zdát, že RTB je vlastně jiný název pro display reklamní kampaně v PPC. Opak je ale pravdou. Nákupní model v RTB funguje na CPM (Cost per mille = cena za tisíc zobrazení), naproti tomu nákupní model v PPC pracuje s CPC (Cost per Click = cena za kliknutí).
To z RTB dělá kanál, který primárně cílí na maximální dosah unikátních uživatelů. RTB se proto skvěle hodí na kampaně zaměřené na brand a budování povědomí o značce a produktu skrze vysoce vizibilní formáty.

Hlavní výhody RTB

Sofistikovanější cílení

  • Data publisherů - Kromě běžného cílení na zájmy a zájmy o koupi a klasického remarketingu jsme v RTB schopni využít data získaná od publisherů, a tím zvýšit relevanci našeho cílení. 
  • Impresní remarketing - Remarketingové cílení jsme schopni posunout na nový level díky impresnímu remarketingu, se kterým můžeme tvořit remarketingové scénáře pro uživatele, kteří naše kreativy jen viděli a nemuseli se ani prokliknout!

Kvalita

  • Vizibilita - Velkou výhodou oproti klasickým display kampaním v PPC představuje možnost cílení na míru viditelnosti. Můžete si tedy např. nastavit, že chcete, aby vaše bannery byly vidět alespoň z 90 % a systém tento výsledek doručí.

  • Umístění - Chcete cílit na konkrétní umístění na stránce, nebo třeba jen v těle článků? Žádný problém!

  • Brand safety - RTB kampaně jsou oblíbený nástroj pro budování brandu u velkých společností. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, jsou nepřeberné možnosti řešení brand safety neboli ochrany image a pověsti inzerenta v rámci jeho online marketingových aktivit. 

Inventory

K dalším výhodám RTB kampaní patří velké množství různých inventory, ze kterých můžete pro své kampaně vybírat. Chcete využít reklamy na Spotify, video na YouTube nebo branding na velkých zpravodajských webech? Žádný problém. Přes RTB můžete také nakupovat digitální outdoorové plochy (DOOH), které jsou po celém světě čím dál oblíbenější.

Outdoorová digitální plocha pro umístění RTB reklamní kampaně

Poutavé kreativy

V RTB také můžete využít různé formáty poutavých kreativ, které nikde jinde v rámci display ploch využít nelze. Kromě klasických statických formátů a videí na webu a na YouTube nabízí např. DV360 (RTB systém v rámci Google Marketing Platform) pohyblivé interaktivní kreativy. Uživatele dokážou zaujmout při tom, jak interaguje s webovou stránkou.

A teď už i víte, co jsou RTB kampaně a jaké výhody přináší jejich zapojení do marketingového mixu. Pokud vás řádky výše zaujaly a přemýšlíte, jestli by i pro vás byly RTB vhodné, ozvěte se nám a společně to probereme.

Přečtetě si také:

Užitečné tipy na zlepšení vašich obsahových a produktových reklam v Skliku

Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Michal Horňák
Head of Programmatic

+420 724 463 169
michal.hornak@effectix.com

Více o Michalovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl