NÁVOD: Unwanted referrals v GA 4

Radim Kracík

3 minuty čtení

18. 3. 2021

Google Analytics 4 trpí mnoha neduhy nových produktů. Některé z nich jsme zmínili v článku Google Analytics 4 - revoluční změna?.  Jedním z nedostatků byl i nekontrolovatelný self-referral traffic a nemožnost vyjmout určité odkazující zdroje z konverzní trasy.

V Universal Analytics k tomu sloužilo nastavení Seznam vyloučených odkazujících zdrojů, v Google Analytics 4 (GA 4) ale nic takového nebylo. To se změnilo až nyní. Pojďme se tedy podívat na staronovou funkcionalitu.

Unwanted referrals

Nová funkcionalita se jmenuje unwanted referrals, což by šlo volně přeložit jako nechtěné odkazující zdroje. Tato funkcionalita má za cíl vyjmout z konverzní trasy kanály, které s ní nemají nic společného, a jen kazí data. Typickým příkladem jsou platební brány. U nich samozřejmě nechceme, aby se last click konverze připisovala platební bráně, protože to je jen obslužná záležitost. Naopak chceme znát konverzní trasu marketingových kanálů, které můžeme ovlivnit.

Nastavení nalezneme v sekci SprávceDatové streamyKonkrétní streamDalší nastavené značkování List unwanted referrals.

GA4-unwanted-referrals-1

V sekci Správce vybereme položku Datové streamy a v ní Konkrétní stream. V tomto případě máme jen jeden stream pro web.

GA4-unwanted-referrals-2

V nastavené streamu vybereme Další nastavené značkování v dolní části stránky.

GA4-unwanted-referrals-3

Zde máme několik možností. Nyní nás bude zajímat položka List unwanted referrals.

GA4-unwanted-referrals-4

Samotný seznam nechtěných referralů definujeme již klasicky na základě podmínek. Tedy, pokud bude doména obsahovat XY, vyřaďte tento referrer z konverzní trasy. 

Automatická identifikace self-referring trafficu

Druhé vylepšení se týká lepší identifikace self-referring trafficu. Tedy, že v přehledech najdeme vlastní doménu webu jako odkazující zdroj. Zde lze potvrdit, že se hodnoty tohoto trafficu výrazně zlepšily a znehodnocení dat je mnohem menší. Příklad naleznete níže.

self-referral

Výše je vidět poměrně razantní pokles self-referral trafficu, aniž by byl v účtu dělán jakýkoliv zásah.

Shrnutí novinek

Je dobře, že GA 4 získávají nové funkcionality, na které jsme byli zvyklí u Universal Analytics a tím se stávají čím dál lépe použitelné. Tyto funkcionality ještě nejsou dostupné u všech účtu, nicméně lze očekávat, že v řádu týdnů budou k dispozici ve většině účtů.

Originální blog post od Google je k dispozici zde.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl