Jak snadno a rychle vytvořit e-shop na Instagramu? Přečtěte si náš návod!

Eliška Papoušková

7 minut čtení

2. 3. 2023

Aktualizováno 2.3.2023

 muz-kupujici-pres-internet

Proměňte své sociální sítě v prodejní nástroj. Nakupování (shop) na Instagramu či Facebooku je jednou z dalších skvělých funkcí, kterou můžete využít k propagaci svých produktů.

Díky označení produktů v příspěvcích nebo ve Stories mohou zákazníci na vybraný produkt kliknout, přečíst si o něm více informací, nebo být rovnou přesměrovaní na webové stránky, kde si produkt budou moci koupit. Zjistěte více o tom, jak označování produktů a nakupování na sociálních sítích funguje a využijte tuto funkci na plno i pro své zboží!

Proč a kdy tato možnost vlastně vznikla?  

Funkce nakupování na Instagramu či Facebooku se postupně rozšiřuje již od roku 2019. Dříve byla možnost označovat produkty na Instagramu jen díky katalogu, nyní již musíte mít schválené nakupování (shop), jinak nemůžete ani označit produkty. 

Jak nakupování na Instagramu vypadá? 

U příspěvků nebo ve Stories můžete své produkty jednoduše označit značkou (takzvaným tagem). Po kliknutí na produkt bude zákazník, respektive návštěvník Instagramu přesměrován na stránku, kde uvidí více fotografií produktu, jeho popis a cenu – to vše se zde objevuje díky nahranému katalogu. Dále zde najde i odkaz na vaše webové stránky, kde si vybraný produkt může zakoupit.

Níže můžete vidět, jak označení produktu vypadá a jaká stránka se po kliknutí na tag zobrazí. Příklad ukazujeme na účtu společnosti L'Occitane:

screen-6screen-7

Proč používat nakupování na Instagramu? 

 • Vaše produkty se dostanou k novému okruhu uživatelů – na web k vám může chodit starší publikum, díky sociálním sítím se dostanete i k mladší cílové skupině.
 • Uživatel ve feedu uvidí, co si může koupit – příspěvek si uživatel může uložit a později se k němu vrátit (nemusí hledat e-shop, vybraný produkt apod.).
 • Návštěvníci si ihned můžou přečíst informace o produktu – nebudou se tak muset v komentáři prostřednictvím přímých zpráv ptát, kolik produkt stojí apod.
 • Instagram bude produkty/shop ukazovat vhodnému publiku – díky sbírání údajů od uživatelů může Instagram cílit produkty na vhodné uživatele, což zvýší míru konverzního poměru.
 • Jednoduché koupení – během 4 kliknutí si zákazník může produkt zakoupit.  

Co vše musíte splňovat, abyste mohli na Instagramu prodávat?

 • Vaše firma se musí nacházet na seznamu podporovaných zemí; Česká republika na seznamu je – problém by ale mohl vzniknout v případě, že byste měli sídlo firmy v jiné zemi. 
 • Platforma musí splňovat další požadavky na obchodní způsobilost (dodržování zásad, prezentace firmy a domény, působení na podporovaném trhu, prokázání důvěryhodnosti).
 • Váš instagramový profil musí být propojen s Business Managerem.
 • Musíte mít nastavený firemní profil na Instagramu. 
 • Je povolen pouze prodej fyzických předmětů.
 • Musíte mít nejaktuálnější verzi Instagramu.
 • Facebooková stránka je propojena s vaším businessovým profilem na Instagramu.

Jak prodávat: Krok za krokem 

 1. Otevřete si Business Manager a přejděte do nastavení katalogu, ve kterém budete prodávat své produkty. Zobrazí se vám toto rozhraní: 

 Jak začít s Instagram nákupy

 1. Business Manager vás navede – vy se budete muset jen rozhodnout, jakým způsobem bude obchod uskutečněn. Na výběr máte ze tří možností:
  a) uživatel bude přesměrován na váš web, kde transakci dokončí,
  b) obchod se uskuteční přímo na dané sociální síti (dostupné zatím jen pro firmy, které mají sídlo v USA – vaše firma tam musí nejen sídlit, ale i mít bankovní účet),
  c) uskutečnění nákupu přes zprávy – zákazníkovi se otevře Messenger, Instagram Direct nebo WhatsApp.

 Jak si nastavit váš Instagram shop

 1. Dále si budete moct vybrat, z jakého prodejního kanálu / sociální sítě chcete prodávat. Připojíte obchod k firmě a vyberete si prodejní kanály, ze kterých bude prodej uskutečněn. Zároveň si nastavíte firemní e-mailovou adresu.

 Na Instagram Shop krok za krokem

 1. V dalším kroku si nastavíte, které produkty budou přidány do katalogu, jenž následně propojíte s Instagramem. 

 Katalog produktů propojte s Instagram Shopem

 1. Poté vám Facebook i Instagram zkontroluje váš virtuální obchod. Toto trvá v řádech několika dnů. Často se stane, že daný katalog není schválen z důvodu neověřené domény. Doporučujeme tedy doménu ověřit ještě před tím, než se pustíte do nastavování katalogu

 2. Nastavení v Business Manageru je hotovo. Nyní se můžete přesunout na nastavení přímo v aplikaci Instagram. Jakmile je váš účet schválen, můžete si na Instagramu zapnout funkci Nákupy.
  a) Navštivte businessový profil a klikněte na pravý horní roh.
  b) V Instagram menu vyberte NastaveníFirmaNákupy.
  c) Dále si vyberete katalog, který jste vytvořili v Business Manageru. Tímto způsobem propojíte katalog s firemním účtem a je hotovo. 

Pokud máte nakupování schválené, tak můžete označovat produkty ve svých příspěvcích i Stories. Přidejte fotografii, napište popisek, přiřaďte hashtagy, lokaci a poté můžete i označit zboží. Klikněte na toto tlačítko a z katalogu můžete vybrat možnost, o jaký produkt se jedná. Jakmile post publikujete, uživatelé budou moci nakupovat skrze přidaný tag.

Takto po nastavení vypadá Instagram Shop

V jednom příspěvku můžete označit až 5 produktů. Pokud byste jich chtěli označit více, můžete využít carousel, kde můžete přidat až 20 položek.

A jak na označení ve Stories? Vyberte fotografii či video do Stories, přidejte produktovou samolepku, poté zvolte produkt a přesuňte na vámi určené místo ve Stories.

Využívejte váš shop i ve výkonnostních kampaních

Chcete více využívat váš shop i v rámci výkonnostních kampaní? Díky označování produktů se dozvíte, jaké zboží je nejvíce proklikávací a můžete ho tak více podpořit v rámci svých reklam na sociálních sítích.

Analytiku ohledně produktů najdete v Commerce Manageru, který je součástí Business Manageru :

Ukázka analytiky produktů v Business Manageru

Ukázka analytiky produktů v Business Manageru


TIP!

Pokud chcete upravit název produktu, změňte ho v katalogu produktů ještě před přidáním samolepky. Barvu textu produktové samolepky můžete změnit poklepáním na samolepku.


Instagram přidává možnost nákupu všude, kde je to možné. I proto doporučujeme jít s trendem a Instagram Shop si nastavit co nejdříve.

Potřebujete pomoci s nastavením nákupů na Instagramu či Facebooku? Napište nám - rádi vám pomůžeme!

Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Eliška Papoušková
CZ Social Ads Team Leader


eliska.papouskova@effectix.com

Více o Elišce

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl