Jak správně omezit marketingový rozpočet v době koronavirové krize

Alexander Visnyai

3 minuty čtení

19. 3. 2020

Téměř ze dne na den jsme se dostali do situace, kdy se ve společnosti objevují nová slova jako panika, koronavirus nebo karanténa. Ve firmách se řeší pokles poptávek, rozpočty, cash flow, propouštění. Jsme v situaci, na kterou nebyl nikdo z nás posledních 10 let zvyklý a nyní se musíme rychle zorientovat a realizovat správná rozhodnutí.

jak-omezit-rozpocet-v-dobe-krize

V případě škrtání rozpočtů se postupuje od toho nejméně důležitého/bolestného až po případná krizová opatření. Marketingové rozpočty bývají z pohledu rychlých úspor první na řadě. Ovšem při neuvážené redukci rozpočtu si majitelé firem a CMO neuvědomují řadu následných negativních konsekvencí, které tento krok může přinést (pokles: poptávek, konverzí, brand awareness atd.)

Krize jednou skončí a vy nyní můžete ovlivnit, v jaké kondici budete do nové konjunktury vstupovat.

Jak tedy postupovat při snižování marketingového rozpočtu?

1. Touchpointy

 • Měli byste mít vydefinované touchpointy, kde se potkáváte se svými zákazníky a fanoušky.
 • Vydefinovat si, které jsou pro vás prioritní, které budete dále finančně podporovat a které necháte pouze na případném organickém růstu

2. Brandové kampaně

 • Kampaně podporující brand awareness bývají často významnou částí marketingového rozpočtu.
 • Zvažte, zda opravdu musíte mít v době krize spuštěné akviziční RTB kampaně, video kampaně, TV spoty apod. Na nějakou dobu lze nahradit případně jen remarketingovými kampaněmi, které jsou mnohem levnější než akviziční kampaně a pomohou udržet povědomí o brandu mezi vašimi zákazníky.

3. Výkonnostní kampaně

 • V době krize vám mohou PPC kampaně přinést potřebné konverze. Dokonce se zde může objevit i potenciál na růst na úkor konkurence, která může své investice do PPC omezit. Proto můžete otestovat i případné navýšení kreditu.
 • Pokud potřebujete nutně škrtat i v této oblasti, kampaně jen utlumte, nevypínejte. Strojové učení vypnutím reklamních systémů přichází o potřebná data a při obnovení kampaní začíná sběr dat odznovu.

4. Sociální sítě

 • Sociální sítě jsou dnes už standardním komunikačním kanálem ve vztahu firem ke svým zákazníkům.
 • Spočítejte si, kolik financí dáváte do různého boostování příspěvků a akvizičních kampaní.
 • V rámci zvyšování dosahu příspěvků můžete zapracovat na kvalitě publikovaných příspěvků, čímž můžete získat různá sdílení a dosáhnout organického dosahu.
 • U akvizičních kampaní si zkontrolujte cílení kampaní a zkuste případně více definovat své publikum a tím omezit široké cílení.

5. Účast na konferencích

 • Popřemýšlejte nad nutností účastí na konferencích, kde máte objednaný stánek nebo jinou expozici.
 • Všechny konference se přesouvají na nové termíny, proto můžete požádat o storno a tím získat zpět už zaplacené finance.
Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl