Jak v Effectixu vypadá spolupráce programátora a SEO specialisty?

Anna Schumacher

5 minut čtení

28. 1. 2022

pocitace

V SEO se často setkáváme s technickými problémy na webu klienta, jejichž většinu předáváme k zapracování programátorovi. V ideálním světě by technické SEO nedostatky programátor zapracoval a web bychom tak optimalizací mohli posouvat tam, kam chceme my i klient. Jenže tak to většinou nedopadá. Vina ani nemusí být na programátorově straně.

Jak s programátory pracujeme v Effectixu my a jak ze spolupráce vytěžit maximum se dozvíte níže v článku.

SEO analýzou to začíná

Jakmile máme s klientem podepsanou objednávku a ujasněné, co je třeba, začínáme pracovat na analýze klíčových slov a poté na SEO analýze. Už při klíčovce často narážíme na technické webové nedostatky. Web však do hloubky rozebíráme až v kompletní SEO analýze, kterou dělíme v podstatě na on-page a off-page faktory.

Pokračujeme checklistem

Jakmile máme vše zanalyzované, tvoříme pro klienta a pro nás výstupní checklist všech připomínek a úkolů. K vytvoření checklistu používáme sdílenou tabulku, do které mají přístup všechny zainteresované osoby.

Checklist obsahuje:

  • seznam všech připomínek a úkolů,
  • jejich prioritizaci,
  • přiřazení realizátora,
  • checkbox pro zaškrtnutí splněného úkolu,
  • sloupec pro poznámku od SEO specialisty,
  • sloupec pro poznámku od klienta nebo programátora. 

seo-checklist

Hotový checklist posíláme spolu s ostatními soubory SEO analýzy na klienta s tím, ať si vše v klidu projde, a případně doplní své poznámky. Následuje online schůzka, na které si vše projdeme společně. V tento moment je fajn, když se ke klientovi připojí i programátor. Záleží samozřejmě na tom, jestli klient programátora má vůbec k dispozici. Někteří klienti mají web třeba na Shoptetu nebo podobném řešení a svého programátora k dispozici nemají. V takovém případě se s klienty snažíme zapracovat vše, co se dá.

Co probíráme na úvodní schůzce?

Nejprve projdeme analýzu klíčových slov i SEO analýzu a dovysvětlíme, co je třeba. Následuje diskuze nad checklistem. V tento moment většinou přebírá slovo za klienta programátor a bavíme se o tom, co půjde a co ne. Průběžně doplňujeme poznámky a nacházíme nějakou společnou řeč.

Někdy se stane, že programátoři považují některé naše úpravy za zbytečné. V takovém případě je potřeba zachovat klidnou hlavu a vše jim bez nějakého rozrušení znovu vysvětlit. Věřte, že to nakonec udělají. Koneckonců je to jejich práce, za kterou ve finále také dostanou zaplaceno.Přečtěte si také, jak pomocí Screaming Frogu vychytat JavaScriptTo mě však přivádí k dalšímu možnému úskalí – nedostatečné finance. Mnohdy je potřeba na webu udělat změny, které velmi zasahují do backendu webu a předělávka by stála fůru peněz. V takovém případě diskutujeme s klientem nad tím, zda je navrhovaná změna opravdu tak prioritní a co reálně přinese v SEO za výsledky.

Checklistem to mnohdy končí

Po tom, co proběhne úvodní schůzka, nastává mnohdy ticho po pěšině. Klient se přestane o SEO tak trochu zajímat, protože je vlastně všechno na programátora a programátor pro změnu nereaguje na nic. V takovém případě je to pro SEO specialistu slepá ulička, protože jeho procento práce, které může pro klienta vykonat, se snižuje. Nastává nepříjemný koloběh připomínání a prošení o vyjádření se. Je však potřeba vytrvat a s úpravami se neustále připomínat. Během měsíčních kontrol navíc narážíme na další vzniklé chyby, které je také potřeba reportovat.

Věřte, že jednou se to zlomí a klienti i programátoři konečně začnou vaše požadavky zapracovávat. Následuje pravidelná kontrola zapracovávání úkolů a konečně to vysněné odklikávání checkboxů splněných úkolů.

Spolupráce SEO specialisty a programátora je win-win

Kromě úvodní SEO analýzy může SEO specialista spolupracovat s programátorem i na dalších úrovních. SEO specialista se může zapojit do počátečního vývoje webu, do redesignu nebo expanze do zahraničí. Zapomenout byste na něj neměli ani v případě, kdy ze starého webu přecházíte na zcela nový web a řešíte například migraci.

Mezi SEO specialisty panuje takové nepsané pravidlo, že programátoři jsou neschopní a líní cokoliv zapracovávat. Já tento názor ale úplně nezastávám, a to nejenom proto, že mám programátora za manžela.

Věřím, že postupným trváním si na svém a vysvětlováním, proč má programátor zrovna toto zapracovat se doberete ke společnému vítězství. Je důležité si uvědomit, že bez programátora by nebyl web, který mohou SEO specialisté optimalizovat. Vzájemná spolupráce je tedy win-win.

Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Anna Schumacher
CZ SEO Team Leader


anna.schumacher@effectix.com

Více o Aničce

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl