Přečtěte si návod, jak na automatickou analýzu indexace URL v Collabimu

Milan Fafek

3 minuty čtení

13. 3. 2022

zena-u-pc

V tomto článku naleznete návod, jak pracovat s horkou novinkou Google Search Console indexing API v Collabimu.

Koncem ledna 2022 Google představil Google Search Console indexing API, kterou zpřístupnil v Google Search Console.

Co je indexace?

Tak aby se výsledky z vašeho webu mohly ve výsledcích vyhledávání zobrazit, musí nejprve robot Googlu projít web a jednotlivé stránky zaindexovat, a následně soupeřit o pozice na dotazy uživatelů ve vyhledávání. Pokud z nějakého důvodu nedojde ze strany Google k indexaci (zákaz procházení v robots.txt, špatně nastavený meta tag robots, chybějící URL v sitemap.xml apod.), nemůže se stránka nikdy nabídnout ve výsledcích vyhledávání, a tedy ji není možné optimalizovat pro lepší pozice v SERP. 

Jak získat seznam URL adres pro tuto analýzu?

 1. V Collabimu vybereme možnost Jednorázové analýzyAnalýza URL a následně Sitemap, kde uvedete svůj web. V tomto kroku není nutné uvádět za doménou /sitemap.xml, pokud váš web splňuje následující podmínky:
  A: v robots.txt existuje záznam na sitemapu;
  B: pokud má web sitemapu na standardní URL adrese /sitemap.xml.
  V ideálním případě by měla sitemapa obsahovat všechny URL, které chceme indexovat.

  data-ze-sitemapy

 2. Pokračujeme dále a vybereme možnost Analýzu URL indexace a GSC inspect API. K tomu připojíme GSC projekt z rolovací nabídky. Zde musí být v integraci propojena Google Search Console. Všechny analyzované URL adresy musí být ve stejném tvaru jako v Google Search Console (http, https, subdomény apod.).
  nastaveni-analyzy

 3. Analýzu pojmenujeme a připneme k projektu.Google Search Console umožňuje poslat pouze 2 000 požadavků denně. Pokud potřebujete zanalyzovat více záznamů, kontaktujte podporu Collabimu.
 4. Výstup analýzy obsahuje informace o analyzovaných URL – zdali jsou v indexu (pokud nejsou, tak jakou náhradu Google vnímá), slovní vyjádření, zda je indexace povolena, kdy naposledy Google web procházel a zda robot procházel mobilní nebo desktop verzi webu.

  vysledek-analyzy

Funkce je prozatím v BETA verzi, ale po našem testování služba funguje dobře. A  SEO specialistům slibuje přesnější výsledky v analýzách URL než doposud.

Pokud se potřebujete více seznámit s nástrojem Collabim, přečtěte si další článek o vychytávkách, které vám usnadní práci.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Milan Fafek
SEO Specialist


Více o Milanovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl