Znáte těchto 5 vychytávek Collabimu pro lepší SEO? Usnadní vám práci!

Anna Schumacher

5 minut čtení

12. 4. 2021

SEO je komplexnfana obor, takže proč si práci trochu neusnadnit? Takové porovnání s konkurencí, sledování změn na jednotlivých stránkách, analýzu obsahu nebo marketingový deník by měl znát každý SEO konzultant.

Pojďme se tedy podívat na to, jaké užitečné vychytávky nám český nástroj Collabim nabízí a jak ho využít pro lepší výkon.

Porovnání klíčových slov s konkurencí

Všechny klienty zajímá, jak se daří její konkurenci. Aby také ne. Z analýzy konkurence lze vyčíst mnohé. Zjistíte, kde má váš konkurent slabiny a ponaučíte se z jeho chyb. V Collabimu v sekci Konkurence mě nejvíc zaujala možnost Klíčová slova konkurence.

U klíčových slov, která jste si do svého projektu nahráli, můžete sledovat vývoj hledanosti a pozic pro vás a pro jednotlivé konkurenty. A to jak pro Google, tak Seznam. Konkurenty si můžete k projektu přidat manuálně anebo vám některé nabídne Collabim sám.

Výstupem analýzy klíčových slov konkurence je přehledná tabulka s klíčovými slovy, hledaností a pozicemi, které jsou znázorněny i pomocí koláčového grafu. Výsledky můžete filtrovat i podle štítku nebo řadit od nejvyšší po nejnižší hodnotu.

porovnání s konkurencí

Změny v obsahu stránek

V sekci Nejnovější změny v obsahu stránek můžete najít URL, na kterých někdo provedl nějakou obsahovou změnu. Tuto funkci používám, když s programátory řeším úpravy, které sama udělat nemůžu, protože to buď nejde technicky, anebo nemám přístup do administrace. Díky této funkci zjistím, zda byly nějaké změny vůbec provedeny a zda to programátor nebo nějaký jiný specialista zapracoval správně.

Výstupem analýzy změn v obsahu je tabulka s datem změny, objektem a typem změny, stránkou, na které byla změna provedena a hodnotou před změnou a po změně.

změny v obsahu

Změna cílových stránek

Cílové anebo jinak nazývané vstupní stránky se také vyplatí sledovat. Díky tomu zjistíme, zda vyhledávače k určitému klíčovému slovu vybírají správnou URL s relevantním obsahem. V Collabimu můžeme toto všechno sledovat v sekci Historie změn cílových stránek. Opět zde můžeme monitorovat změny jak pro Seznam, tak Google.

Výstupem analýzy cílových stránek je tabulka s datem poslední změny, typem vyhledávače, klíčovým slovem a cílovou stránkou. U sloupce s cílovou stránkou vidíte jak tu původní, tak tu novou.

změny cílových stránek

Analýza obsahu

Pamatujete si na tu slavnou frázi Billa Gatese „Content is king“? V SEO to stále platí! Collabim vám pomocí sekce Analýza obsahu práci s contentem alespoň trochu usnadní. U každé vaší stránky analyzuje stavové kódy, dobu načtení a hlavní klíčové slovo. U hlavního klíčového slova vyhodnocuje, zda vůbec a případně kde konkrétně se nachází na dané URL.

Výstupem analýzy obsahu je opět tabulka s výpisem stránek, klíčových slov, hledaností, pozicemi a návrhy ke zlepšení. Ikonka oka vás pak přesměruje přímo na detail dané stránky.

analýza obsahu

Marketingový deník

Psali jste si jako malí deníček? Pokud ano, tak vám ten marketingový půjde pěkně od ruky. Díky marketingovému deníku si můžete dělat přehled o tom, jaké SEO aktivity jste v rámci vašeho projektu provedli. Hodí se to například pro report klientovi anebo pro sledování výsledků vaší práce. Jednotlivé poznámky můžete navázat k jednotlivým datům, štítkům nebo klíčovým slovům.

Výstupem marketingového deníku může být například přehledná excelovská tabulka, kterou stačí každý měsíc poslat rovnou klientovi.

marketingový deník

Tak co, znali jste některé vychytávky? Pokud ano, tak skvělé, pracujete efektivně a práci si umíte usnadnit. Pokud jste žádnou z těchto vychytávek neznali, tak hurá to sebevzdělávání. Vyplatí se.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

SEO

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Anna Schumacher
CZ SEO Team Leader


anna.schumacher@effectix.com

Více o Aničce

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl