První výměna zaměstnanců po COVIDU. Návštěva WebDigital v Rumunsku

David Hála

5 minut čtení

4. 11. 2022

Po dlouhých dvou letech jsme v CEE Digital Alliance (CEEDA) znovu rozjeli výměnu zaměstnanců. Náš specialista na sociální média, David Hála, vyrazil na týden do rumunské agentury WebDigital. 

A jak se tedy dělá digitální marketing v Rumunsku? Jak mezi sebou rumunští kolegové Davida přivítali? A jak David hodnotí celý pobyt a možnost nakouknout pod pokličku jedné ze špičkových digitálních agentur, které jsou součástí mezinárodní aliance online agentur z 12 zemí střední a východní Evropy?

Našeho kolegu Davida Hálu jsme vyslali do Rumunska na zkušenou!

Proč sis pro svou stáž vybral právě rumunskou agenturu WebDigital?
Měl jsem na výběr hned z několika agentur po celé Evropě. Ale konkrétně WebDigital mě zaujala, protože je výhradně výkonnostní a to je přesně moje náplň práce - výkonnostní marketing. Navíc jsem nikdy nebyl v Rumunsku a lákalo mě poznat novou zemi. 

Co jsi od absolvování stáže očekával? S jakými představami si odjížděl?
Chtěl jsem vidět, jak fungují i jiné agentury, jaké mají procesy a workflow. Byl jsem hodně překvapený, jak moc se v těchto aspektech naše agentury liší, a přesto obě prosperují. 

Jak tě mezi sebe kolegové v Rumunsku přijali?
Úplně bezvadně, cítil jsem se tam jako doma. Neustále se mi někdo věnoval a bylo o mě báječně postaráno. Každý den jsem musel povinně ochutnávat tamější speciality.

Pravidelnou ochutnávku rumunských specialit si David užíval

Co ti z rumunských specialit zachutnalo nejvíc? 
Rozhodně jejich tradiční preclík. Vzhledově vypadal úplně stejně jako náš český preclík, ale byl měkčí a chutově lepší. Rozhodně stojí za ochutnání. 

Na jakých projektech nebo úkolech jsi měl možnost se během stáže podílet? Co sis mohl vyzkoušet?
Kolegové byli opravdu otevření a navzájem jsme si sdíleli naše nejlepší praktiky, strategie. Řekli jsme si, co nám funguje a co naopak nefunguje. Bylo to určitě pro obě strany obohacující. Pokud bych měl zmínit jednu konkrétní věc, tak shodou náhod mám i českého klienta, který působí na rumunském trhu. Kolegové z WebDigital mi tedy pomohli projít texty okem rodilého mluvčího. 

Co tě během stáže nejvíc překvapilo, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu?
Pracovně mě trošku zaskočilo, že specialisté se věnují jak Google PPC, tak Facebook PPC. U nás se každý specialista věnuje pouze jedné disciplíně. 

A kdybys měl, i na základě své zkušenosti z Rumunska, obě tyto varianty porovnat, která se ti zamlouvá víc? 
Mně osobně se líbí více varianta, kdy se soustředím převážně na jednu hlavní platformu. Přece jenom pracujeme v odvětví, kde se neustále něco mění, je tedy důležité znát aktuální trendy, veškerá nová nastavení, nástroje a možnosti propagace.

Jak vypadal tvůj pracovní den?
Každý den jsem začínal procházkou do práce. Bydlel jsem na hotelu v centru Bukureště, asi 30 minut od kanceláří. Hned od rána jsem pracoval na svých klientech, abych se odpoledne mohl věnovat společným aktivitám s kolegy z Rumunska. Každý den byl proložený společným obědem a společenskou zábavou. Ať už to byl přátelský pokec, ping pong nebo Fifa22. Musím se přiznat, že za své pingpongové výsledky jsem se trošku styděl, naopak ve Fifě jsem naštěstí vyhrával. :)

S rumunskými kolegy David poměřil síly také v hrách nebo ping pongu

S čím ses musel během své stáže „vypořádat“?
Bylo pro mě překvapením, že v Rumunsku skoro každý kouří. Byl to pro mě opravdu nezvyk. 

Jak hodnotíš workflow a firemní kulturu u kolegů z agentury WebDigital?
Na jedničku. Hned po prvním dni mi bylo jasné, že lidé z WebDigital nejsou jen kolegové, ale jsou hlavně přátelé. Líbilo se mi, že všichni jsou si rovni a pracují společně. Né jako u některých větších společností, kde vedení má vlastní kancelář. Podle mě jim to i z toho důvodu tak dobře šlape. 

Workflow v agentuře WebDigital hodnotí David na jedničku

V tom se ale obě agentury - WebDigital a Effectix, myslím, velmi podobají...
Ano, v tom jsou si obě agentury hodně podobné. 

Co považuješ za největší přínos stáže, proč bys ji doporučil?
Rozšířil jsem si obzory, utvrdil se ve spoustě pracovních věcech, poznal nové město a spoustu fajn lidí.V Rumunsku jsem strávil  „pouze” týden, ale troufám si říct, že jsem našel spoustu nových přátel a odvezl si hromadu zážitků. A samozřejmě i nové vědomosti.

kašna

Přečtěte si také:

Remote work z Norska? Jde to!

norsko-remote-work

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

David Hála
Social Media Specialist


david.hala@effectix.com

Více o Davidovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl