Seznam změnil algoritmus ve vyhledávání

Ondřej Lamcha

5 minut čtení

5. 2. 2021

Druhý nejnavštěvovanější vyhledávač v ČR Seznam udělal jednu z nejvýznamějších změn za poslední dekádu. Ve vyhledávání, nasadil totiž významové vektory. Jaký dopad může mít tato změna na oblast SEO a jaké jsou vlastnosti nového algoritmu?

Významové vektory při vyhledávání

Nejde tak o změnu dosavadního algoritmu, jako o přidání funkce při vyhledávání na Seznamu. Nově vyhledávač nabízí ve výsledku vyhledávání i ty stránky, které mají podobný význam k hledané frázi, i když na stránce některé z požadovaných slov chybí.

Dosavadní praxe fungovala tak, že pokud spravujete stránky a řídíte se dle SEO pouček, měla by vaše landing page obsahovat kromě technických náležitostí také daná klíčová slova vybraná na základě hledanosti a dalších signálů. Tato strategie má však spoustu děr, jelikož ne vždy klíčová slova odpovídají přesně vyhledávacímu dotazu. Navíc spousta uživatelů nepíše vyhledávací dotazy s precizností a jasnou terminologií. Vznikají tak překlepy.

Nová funkce však mění hru. Nabízí i jiné výsledky na základě významových vektorů, čímž může odsouvat některé výsledky ve vyhledávání, které se doposud vyskytovaly v SERP na vyšších pozicích. Výsledkem by však neměla být příliš vysoká míra změn, ale mělo by vyjíždět více relevantních výsledků. I na nesmyslné dotazy, na které vyhledávač doposud nemohl najít odpověď, dokáže nyní zodpovědět téměř na každý dotaz. Významové vektory na Seznamu by měly pomoci lépe selektovat long taily a přiřazovat k nim relevantnější stránky, než tomu bylo doposud. Na základě dotazů a analýze webových stránek jsou vytvořeny vektory, jež jsou vypočítány embeddingovým modelem a přiřazuje tak vektory k textům v podobném znění.

Specialisté pro zpracování dotazů a vektorového hledání na Seznamu vysvětlili novinku na tomto příkladu:

 „Jak se nazýval dokument z roku 1212, který mj. zaručoval českým panovníkům dědičný královský titul?“ – Taková otázka se možná hodí do písemky nebo AZ-kvízu, ale nalezení wikipedické stránky „Zlatá bula sicilská“ brání to, že na ni nenajdeme nic jako „nazýval“, „mj.“ ani „zaručoval“. 

Díky významových vektorů už Seznam dokáže odpovědět:

algoritmus-seznam

SERP Seznam vs SERP Google

Reálná praxe při našem rychlém testováním výsledku vyhledávání tak růžová nebyla a dokazuje fakt, že významové vektory jsou teprve na začátku a bude chvíli trvat, než Seznam analyzuje všechny stránky a plně spustí tuto funkcinalitu. V mnoha odpovědích funguje lépe algoritmus od Googlu. 

Uveďme si pár příkladů ze SERP Google vs SERP Seznam:

  • Na dotaz “Kdo vyhrál mistrovství světa ve fotbale v roce 2010?” vám Google odpoví ihned na první pozici v podobě speciální zobrazovací techniky featured snippetu. Můžete mít tak odpověď do křížovky mnohem rychleji, aniž byste otevírali jakoukoliv stránku a hledali odpověď. Seznam tuto možnost nenabízí a navíc se odpověď nedozvíte ani na první straně ve výsledcích.
  • Na dotaz “Jak se jmenoval první český prezident?” Seznam opět pohořel a odpověď “Václav Havel” zobrazí až na osmé pozici. Google opět nabídl “nultou pozici” v podobě snipettu.

Klíčovým slovům nezvoní hrana

Bude klesat důležitost analýzy klíčových slov a vytváření landing pages na relevantní dotazy? Pro tuto odpověď je důležité si uvědomit fakt, že čeští internetoví uživatelé využívají Google mnohem častěji než Seznam. Za poslední dva roky je poměr 7:3 ve prospěch Google. Příprava analýzy klíčových slov, zachycení tematických celků a vytvoření obsahu, který bude daná klíčová slova i jejich význam akcentovat je pro Google nutností. Nyní i Seznam se začal přibližovat k tomu, že není zdaleka tolik důležité, zda a kolik relevantních klíčových slov budete mít v obsahu, ale že obsah samotný bude pracovat s konkrétním tématem. 

Seznam už dlouho potřeboval nějakou změnu, jelikož za posledních deset let ustoupil na úkor Google z výsluní mezi vyhledávači v ČR. A nový systém významových vektorů může pomůže se přiblížit funkcím, na které jsme v rámci vyhledávání na Google byli zvyklí již několik let. 

Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Ondřej Lamcha
SEO Specialist


Více o Ondrovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl