Thajsko, Keňa i Dominikánská republika? I při práci jde poznávat svět!

10 minut čtení

20. 1. 2023

Máte remote work? A mohli bychom ho vidět?
Bezesporu! A kam to bude? Na pláž Dominikánské republiky, do ruchu keňské metropole, nebo za nočním životem v Thajsku?
Tam všude jsme si v uplynulém roce vyzkoušeli práci na dálku.


Byla to výzva. Byla to zábava. Byla to zkušenost. 
Přečtěte si naše autentické postřehy!

Na měsíc v Thajsku
David, Social Media Specialist

Za měsíc strávený v Thajsku jsem si vyzkoušel spoustu zajímavých míst na práci. Od thajského zálivu, přes hory s krásným výhledem, až po práci z „nočního klubu”, ale k tomu až později. Je asi jedno, kde v rámci svého remote worku v Thajsku zrovna jste - výpadkům proudu se nevyhnete. Když jsem se zeptal místních, jak dlouho proud nepůjde, dostal jsem pokaždé stejně usměvavou odpověď: „Pár hodin”. Je ale pravda, že kdybych byl v Praze, tak by mě to štvalo asi o trošku víc než s kokosem v ruce u moře.

Remote work z thajské pláže

Práci jsem měl sladěnou s kolegy v Praze. Začínal jsem ve 14:00 místního času a končil v deset večer. Asi nejvtipnější byla situace v Bangkoku - vybral jsem si příjemnou kavárničku, kde byl klid, rychlý internet a zásoba dobrého jídla. To jsem ještě netušil, že jsem na jedné z nejfrekventovanějších ulic pro noční život. V praxi to vypadalo tak, že kolem 19:00 se rozblikaly neonové nápisy, otevřely kluby, začala hrát muzika, do ulice naběhly stovky lidí a začalo peklo. Místním promotérům vůbec nevadilo, že tam sedím s notebookem, myší, sluchátky a očividně pracuji. I přesto se mě snad patnáctkrát zeptali, jestli nechci do jejich baru na drink a rajský plyn.

Svůj pobyt v Thajsku jsem měl proložený i dovolenou, při které jsem stihl navštívit a vidět spoustu zajímavých míst. S kamarádem jsme procestovali celé jižní souostroví, kde jsme navštívili různé památky, krásné pláže, vodopády a slony.

Zvládli jsme si udělat potápěčskou licenci PADI do 20 metrů. I když se teda musím přiznat, že jsem původně nebyl velký fanda potápění a ani mě nelákalo. To mi ale nebránilo dát si v Bangkoku pár piv a nechat si prodat týdenní pobyt s potápěčským kurzem na 500 km vzdáleném ostrově Koh Tao.

David s kamarádem v potápěčských oblecích

Pokud byste chtěli i vy svůj remote work strávit v Thajsku, chci vás ujistit, že je tam opravdu vedro. Až takové, že vám z toho sem tam nebude fungovat hlava. Komárů je tam také opravdu hodně a přišlo mi, že repelent je spíš přitahoval. Kromě těchto „drobností" ale můžu remote work v Thajsku rozhodně doporučit :).

David u thajské zátoky

Z šoku do karibského ráje
Natálie, SEO & UX Specialist

Rozhodnutí, že odletím do Dominikánské republiky nastal ve chvíli, kdy nám šéf Effectixu Karol oznámil nové benefity na firemních raňajkách. Jedním z nich byl právě remote work odkudkoliv. Jelikož jsem chtěla jednu dobu žít na chvíli jako digitální nomád, řekla jsem si - proč ne - a jela jsem!
Do Dominikány jsem cestovala se svým přítelem. Letěli jsme přes Lisabon a pak přes oceán do východní Punta Cany. Jelikož se naše dlouhodobé ubytování nacházelo na severu, ve městě Sosua, museli jsme první noc v Punta Caně přespat. Prvotní šok nastal ve chvíli, kdy jsme zjistili, že naše první ubytování přes Airbnb byl podvod. Zjistili jsme totiž, že daný hotel je volný jen na oko. Všechny pokoje byly již přebookované, i když jsme si za noc zaplatili.
A nebyli jsme sami, kterým se to stalo. Nenechali jsme se ale jen tak lehce odmítnout, jelikož bylo už 11 hodin večer. Nebylo bezpečné jít ven a hledat si alternativní přístřešek. Potom, co jsme odmítli odejít a leželi jsme na truc hodinu na gauči, nám dali provizorní přespávací pokoj pro kamioňáky a přežili jsme to. Další den jsme se vzbudili a vydali jsme se s vervou na autobusové nádraží. Následná cesta do Sosui byla dlouhá, ale stálo za to. Dojeli jsme na naší vysněnou vilu s bazénem, na které jsme strávili celých 5 týdnů.
Pláž v Dominikánské republice


Mezi výhodami bych vyzdvihla, že na svém remotu v Dominikánské republice jsem se mohla více soustředit na hloubkovou práci, když jsem pracovala na SEO a klíčových analýzách pro své klienty. Stihla jsem toho mnohem víc než v rušném officu. Když se mi zastesklo, stačilo si zavolat s kolegou a slyšet ruch z jeho sluchátek a smích dalších kolegů, hlavně ten Elišky, který je nezaměnitelný. 


Byla jsem také mezi jinými lidmi, než které vídám každý den. Poznala jsem zajímavé osobnosti věnující se blockchainu, kryptoměnám, kitesurfingu nebo i ty, kteří sami vedli start-up. 
Natálie si vychutnává čerstvý kokos

Asi jediné úskalí pro mě představovalo vstávání kvůli pětihodonovému časovému posunu, ale dalo se to přežít. A také když si klienti mysleli, že je z Dominikány někdo hackul, přitom jsem jen dělala crawl (technické procházení webu) kvůli SEO auditu. Další nevýhodou byly časté výpadky elektřiny, ale s tím jsme byli obeznámeni již od začátku.


Jak ve zkratce vypadal můj den?

3:10 První budík ⏰.
3:30 Druhý budík, vstávačka!
4:00 Otevírám Macbook a koukám se, jak je venku ještě tma. 
4:15 Vařím si kafe v moka konvičce a kontroluju Google kalendář, abych si naplánovala den. 
5:00 V Praze je 10 hodin ráno a meetinguju o sto šest. Mezitím si připravím rychlou snídani. 
09:15 Všichni kolem mě už vstávají a já jsem totálně zabraná do všech úkolů v Basecampu. 
11:45 Promluví na mě přítel a domlouváme se, kam vyrazíme na oběd. 
12:00 Konec pracovního dne a pro mě začíná volno.  
Jedna ze zátok v Dominikánské republice

Po obědě jsme byli buď ve městě, na trhu pro další exotické ovoce, na pláži, v bazénu, nebo jsme plánovali další výlety místními guagua autobusy po okolí. Až ke konci našeho remote home officu jsme narazili na báječnou surfovou pláž, která byla od nás jen 15 min cesty! Kdybychom to věděli dříve, byli bychom tam celé dny. Na surfu jsem tehdy jezdila poprvé, akorát jsem neustále jen padala a lezla na prkno znovu a znovu, až jsem se mi konečně podařilo na něm fakt stát. Můj instruktor měl opravdu trpělivost. 

Natálie se učí surfovat

Jaké bylo jídlo?


Kulinářský zážitek to pro mě teda nebyl. Tradiční jídla se skládala jen z rýže, fazolí a smažené ryby, dušeného masa a bramborového salátu (místní specialita). Ale zpětně si říkám, že to bylo nejspíš tím, že Sosua bylo dominikánské město založené německými Židy. Obklopovali nás totiž všude německé restaurace s curry wurstem a řízkem.

Ryba a rýže, tradiční jídlo v Dominikánské republice


Jsem vděčná za možnost smět pracovat odkudkoliv a jsem ráda, že takovou možnost vůbec v agentuře máme. Důležité je přitom ale myslet na svou osobní odpovědnost. Proto je fér být na příjmu pro své kolegy během české pracovní doby, přítomen na online schůzkách s klienty a plnit všechny důležité úkoly. Pokud byste i vy mohli vyjet někam na remote work, neváhejte a jeďte! Poznáte něco nového, narazíte na zajímavé lidi a dozvíte se o sobě, jak silnou vůli máte - třeba vstávat každý den ve 3 hodiny ráno jako já.


Afrika malovaná na růžovo
Jana, CQO & Quality director

Jsem věčný optimista a navíc mám vždy vytvořený v hlavě plán, co a jak bude probíhat, a to i včetně 2-3 záložních řešení. Před cestou jsem se dostatečně připravila na vše, co mě může v Keni potkat. 

Jana v Keni potkala i velké suchozemské želvy
Měli jsme naplánovaný jeden měsíc, dvě destinace - Nairobi a Mombasu. Byla jsem připravená na vedro, komáry a výpadky proudu. Přeci jen je to rovníková Afrika. Ale měla jsem podporu místních a vše mi bylo vysvětleno. Počítala jsem s tím, že pokud mě potká nějaká internetová katastrofa, stane se to v Nairobi. Nakonec to samozřejmě bylo všechno obráceně :). Nairobi se ukázalo jako město skvělého internetového připojení a až na občasný ruch ulic mi nebránilo v práci vůbec nic. 

Pohled na město Nairobi
Skvělý byl i časový posun, kdy v Keni bylo o dvě hodiny víc. Ráno v 8 jsem tedy usedla k počítači a okolo páté, šesté jsem končila.

O Mombase jsem četla, že je to „Evropské město" u oceánu. Ano, je to pravda, ale ne, co se týká internetové konektivity. Možná jsme měli prostě jen smůlu a v jiném ubytování by to bylo lepší. Pracovat od oceánu nebo hotelového bazénu ale nenahradí nic - bylo to naprosto skvělé.
Jedná z pláží v Keni
A navíc, kde jinde byste chtěli pracovat s živou opicí na stole? To by se mi v Praze nestalo! Nakonec jsem pracovně přestála i 14denní pobyt v Mombase. 

Z mého pohledu tahle zkušenost stála za to aneb Hakuna Matata!

Přečtěte si také:

Remote work z Norska? Jde to!

foto-fb-norsko

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl