Vyberte ten nejvhodnější nástroj pro influencer marketing

Influencer marketing je stále jednou z nejefektivnějších cest, jak zasáhnout vaše cílové publikum a šířit povědomí o značce. Je však třeba vždy pořádně promyslet, jaké influencery ke spolupráci zvolit, abyste dosáhli stanovených cílů. Počet sledujících už dnes není to hlavní kritérium, pomocí kterého stanovujeme kvalitu influencera. Jak ale zjistit data, která potřebujeme, abychom vybrali ty nejlepší tvůrce pro vaši značku?

Počet followerů je číslo, které vidíme u influencerů jako první. A také nás zajímá. Můžete si totiž na první pohled udělat představu o tom, jak velké publikum daný tvůrce má a možná si i odvodíte, zda je jeho cílová skupina shodná s tou vaší. Opravdu to jde tak snadno? Ne tak docela. Hlavními metrikami, na které je třeba se soustředit, je kvalita publika nebo engagement rate. A proto možná budete potřebovat nástroj, který vám tato data zpřístupní.

Když jsme u nás v Effectix nástroj vybírali, dbali jsme především na to, aby měl funkce, které potřebujeme. Na trhu je takových platforem spousta a my jsme se zaměřili na pět z nich, které vám v tomto článku představíme.

1) Influence.co

c80a11f6-e757-4173-b20a-a5ef0bf56d29

První vyzkoušenou platformou byla Influence.co. K dispozici je na webu trial verze, takže jsme si mohli nástroj projít a zjistit, jaké má funkce. Pro vyhledávání influencerů je nejdůležitější možnost filtrování na základě požadovaných kritérií. A hned tuto potřebu platforma zcela nenaplnila. Filtrování je hodně obecné a nezaměřuje se vůbec na skupinu sledujících, které daný influencer má.

I přesto jsme ale zkoušeli, jak vyhledávač funguje. Tento krok nás ale utvrdil v tom, že Influence.co pro nás nebude tou správnou volbou. Databáze se dělí na neregistrované a registrované tvůrce, kterých u nás moc nemáme. Po zakliknutí lokality na město Praha a rozmezí 100 tisíc až 500 tisíc followers nám vyjelo pouze 14 výsledků. A to je na databázi influencerů opravdu málo.

(+) trial verze zdarma
(+) platforma spíše pro tvůrce a hledání zakázek
(-) špatné filtrování influencerů
(-) databáze registrovaných influencerů


2) TrendHero

585495004-2

Další platformou, která vás pustí do své free trial verze je TrendHero. Ta už byla ve srovnání s Influence.co o něco lepší. Vyhledávání influencerů nefunguje na základě jejich registrace do systému, ale hledá uživatele dle daných kritérií. Těch je také více, nicméně stále jsme omezeni angličtinou a pokud hledáte influencery přes dané kategorie, pravděpodobně se k žádným relevantním výsledkům nedostanete

U každého profilu umí TrendHero vytáhnout čísla, která potřebujeme. Engagement rate vidíme hned, ostatní data jsou podmíněna odemknutím reportu, jejichž počet je omezený a pro odemknutí více profilů si je musíte dokoupit. Ukáže vám také přehled příspěvků, které vznikly v kolaboraci s jinými značkami a jejich metriky.

(+) trial verze zdarma
(+) databáze profilů bez nutnosti registrace tvůrců
(+) přehledy instagramových profilů
(-) jazyková limitace
(-) nákladné dokupování metrik 

3) Upfluence

585495007-3

Platforma Upfluence se řadí mezi ty známější a není se čemu divit. Kritéria pro vyhledávání influencerů jsou detailnější, avšak funkčnost nemůžeme potvrdit. Pokud chcete do platformy přístup, musíte si ho prostě a jednoduše zaplatit. Na jejich stránkách si však můžete zarezervovat online hovor se specialistou, který vám platformu ukáže a zodpoví vaše dotazy.

Upfluence je nástroj, který vám zajistí kompletní řešení od A do Z. Od vyhledávání influencerů, přes komunikaci až po kontrolu výstupů, přehledy a fakturaci. Opět zůstává otázkou, jak moc je to aplikovatelné na náš region. Umí ale spoustu vychytávek, jako třeba trackování měřících kódů nebo porovnání výkonnosti influencerů v rámci jedné kampaně. Pokud se vám některá z těchto funkcí zamlouvá, stojí za to se spojit se specialistou a projít s ním nástroj podrobněji.

(+) databáze profilů bez nutnosti registrace tvůrců
(+) end-to-end řešení
(+) speciální funkce
(-) nelze otestovat před koupí na vlastní pěst
(-) nelze posoudit, zda je platforma vhodná pro náš region

4) Traackr

585495012-4

Pokud budete vyhledávat nástroj pro správu influencer marketingu, Traackr vám pravděpodobně vyjede na předních příčkách. Tento nástroj má jedny z nejpokročilejších funkcí, které lze využít. Řadí se mezi ně nejen detailnější vyhledávání influencerů, ale také analytika nebo přehledy o publiku. Bohužel si ho sami vyzkoušet také nemůžete, ale specialista vám platformu během online hovoru rád ukáže.

Tento nástroj se dostal do užšího výběru, když jsme se rozhodovali, jakou platformu zakoupit. Po hovoru se specialistou jsme měli možnost vidět rozhraní platformy a také jsme ji nechali otestovat na reálných příkladech, abychom potvrdili funkčnost vyhledávání v České republice i na Slovensku. Vše vypadalo bezproblémově a myslíme si, že je určitě na místě Traackr zvážit jako pomocníka na influencer marketing.
(+) pokročilé funkce
(+) rozmanité prostředí přizpůsobené vašim potřebám na míru
(+) použitelné pro náš region
(-) nelze otestovat před koupí na vlastní pěst

5) HypeAuditor

585495016-5

A jako poslední tu máme HypeAuditor, který je společně s Traackerem jedním z nejznámějších nástrojů v oblasti influencer marketingu. Má velmi podobné funkce, jako Traacker a umí velmi detailně poskytnout data, která hledáme. Jeho filtr vyhledávání je pokročilý a influenceři se dají vyhledávat i podle parametrů jejich reálného publika, což je jednou z klíčových metrik pro ten správný výběr tvůrce na spolupráci.

Milovníky dat jistě potěší rozsáhlé reporty, které si lze odemknout u každého tvůrce. Kromě toho ale HypeAuditor poskytuje kompletní end-to-end řešení a dokáže vyhodnotit i efektivitu kampaní, vytvořit media plány, odhadnout výsledky nebo udělat analýzu trhu a porovnat vaši značku s těmi konkurenčními.

(+) pokročilé funkce
(+) rozmanité prostředí přizpůsobené vašim potřebám na míru
(+) použitelné pro náš region
(+) detailní statistiky a reporting
(+) end-to-end řešení
(-) nelze otestovat před koupí na vlastní pěst

Závěrem

Výběr vhodné platformy pro vyhledávání a správu influencer marketingu je důležité nepodcenit. Každá nabízí jiné možnosti, které můžete využít a je jen na vás vyhodnotit, zda jsou pro vás relevantní, či nikoliv. Významným faktorem, který určitě ovlivní vaše rozhodnutí, bude také cena. Cenovou nabídku vám většina platforem ušije na míru, některé z nich mají dostupné ceny na webu v závislosti na druhu zvoleného balíčku. Jestliže nemáte na zkoušení platforem prostor, vyplatí se přenechat influencer marketing agentuře.

Pokud uvažujete o zapojení influencer marketingu do vaší marketingové strategie, neváhejte se na nás obrátit. Společně vymyslíme to nejefektivnější řešení, abychom splnili vaše cíle.
Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Adéla Ferfecká
UGC & Social Content Specialist


adela.ferfecka@effectix.com

Více o Adéle

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl