Změny DPH v e-commerce: Podívejte se, jak konkrétně se dotknou vaší firmy

3 minuty čtení

9. 3. 2021

Od 1. 7. 2021 by měla začít platit nová pravidla pro DPH u e-commerce při prodejích mimo Českou republiku. Prodejci budou muset na jednu stranu přiznávat DPH jiným způsobem, na stranu druhou jim to umožní snížit administrativní náklady a mohou rozšířit svoje působení i do dalších států. Zákon nyní čeká na finální schválení.

Aktuálně platná úprava pro zasílání zboží s limitem pro konkrétní stát bude zrušena a nebude tak nutné být registrovaný k DPH v každém státě, ve kterém je limit překročen. Pro prodeje v rámci České republiky se nic nemění a tyto prodeje se budou i nadále vykazovat v klasickém přiznání.

Nově bude zaveden společný limit pro kalendářní rok ve výši 10 000 € – v přepočtu dle aktuálního kurzu 256 530 Kč – pro všechny státy EU, což v praxi znamená součet všech prodejů do všech států EU. Při překročení limitu se bude DPH odvádět v zemi konečného zákazníka. Pokud daný ani předcházející rok nebyla tato hranice překročena, je možné použít zjednodušený režim a odvádět DPH v tuzemsku i u přeshraničních transakcí – což bude využitelné pouze v případě malých e-shopů.

Náklady na IT a reportování budou vyšší

Související DPH povinnosti a jeho odvody budou probíhat přes platformu jednoho správního místa. Český e-shop bude komunikovat pouze s českým správcem daně, který následně přerozdělí odvedené DPH. Výsledkem bude zjednodušení komunikace s finančními úřady, ale zároveň vyšší nárok na IT systém a reportován, což umožní jednodušší expanzi do ostatních států Evropské unie bez nutnosti registrace v jiných státech a snížení nákladů na zahraniční poradce.

Do tohoto systému je třeba se registrovat nad rámec současné registrace k DPH. Zároveň je třeba připravit účetní/fakturační systémy a jejich výstupy, aby bylo možné získat data pro sestavení speciálního DPH přiznání, které bude mít jinou strukturu než to, na které jsme v současnosti zvyklí.

Pokud byste potřebovali prověřit nastavení současného systému i s ohledem na plánovanou změnu, neváhejte nás prosím kontaktovat.

Ing. Jan Tecl

daňový poradce

EK Partners, s.r.o., Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1

mobil: +420 739 055 100 tel.: + 420 273 139 330

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl