Co je Datový sklad a proč je důležitý i pro váš byznys

Vstupte do světa plného dat, algoritmů a marketingových zázraků! Že prý to bude sranda, říkali…

datovy-sklad-2

V dnešním digitálním věku jsme zahlcení daty a naučit se v nich plavat je výzva i sen každého datového analytika. Naše analytické oddělení v Effectixu není jiné.

Nadšeně se prodíráme desítkami datových zdrojů, jenž na nás denně tlačí miliony řádků dat o webových stránkách, reklamách, chování uživatelů, produktech a službách. A abychom se v tom sami neutopili, data si připravujeme, třídíme, zpracováváme a pečlivě analyzujeme.

Na pomoc jsme si vytvořili hned několik nejmodernějších analytických nástrojů, mezi které dnes nově řadíme i datový sklad.

Sklad skoro jako každý jiný

datovy-sklad

Datový sklad by se dal přirovnat k obrovskému klasickému skladu, kam každý den těsně po půlnoci dorazí čerstvě upečená dataSkřítci je naloží na palety, ještěrkou rozvezou a následně uloží na svá přesná místa v regálech.

Data se ukládají do sekcí podle typu – tedy data o prodaných růžových poutech třídíme (samozřejmě) do sekce „tržby” a televizní reklamy se zeleným mimozemšťanem zase do sekce „brand-awareness”. Všechno má své pečlivě vybrané místo.

datovy-sklad

Ta pravá párty ale začíná až nad ránem, kdy se celý sklad otočí naruby.

Analyzujeme výdaje, tržby, kampaně, reklamy, publika, produkty, výsledky srovnávačů a vyhledávačů. Počítáme predikce a přepočítáváme statistické modely. Kombinujeme, třídíme, kalkulujeme a bezpečně ukládáme. Napříč časem i prostorem. Ze sociálních sítí, marketingových platforem i nejbližších meteostanic.

Datová škatulata, kdy se každá datová molekula zvedne, spojí s jinou a zase dosedne jinam.

Máme přehled o každém dni

datovy-sklad

Jakmile se vše uklidní, data posíláme zpět do reklamních systémů, do grafů a tabulek. Ty přehledně znázorňují, co se během posledního dne stalo a jak moc se včerejšek vychyluje v porovnání s jinými dny, měsíci a roky.

A než namítnete, že k tomu, abyste viděli barevné grafy, není skladu potřeba, dáme vám hned za pravdu. K tomu sklad skutečně nikdo nepotřebuje. Upřímně, ono by to byly velmi drahé koláče a sloupce, a to i kdybychom vám je natřeli na fialovo. Náš sklad v sobě skrývá mnohem větší sílu.

Není to jen o barevných koláčích

datovy-sklad

  • Zajímá vás porovnání A/B reklam napříč všemi platformami?
  • Prodáváte opalovací krémy a chtěli byste vědět, jaký vliv má outdoorová reklama Kofoly na počet prodaných plavek?
  • Nebo se snad potřebujete konečně vyznat ve vašem obchodním systému, utřídit si objednávky s reklamacemi?
  • Najít produkty, které je potřeba zobrazit správnému publiku, protože offline se nikdy neprodají?
  • Nebo mít jen datově podložené predikce k prodeji vašeho zboží na kamenné prodejně tak, abyste mohli poptat součástky od dodavatele?

Pro náročnější analýzy využíváme i nejmodernější technické modely (MMM), které jsou schopny tohle všechno propojit a přidat komplexní analýzu zahranující data o počasí nebo z Českého statistického úřadu.

Data science je budoucnost marketingových dat

datovy-sklad

Nejlepší na tom je, že to celé probíhá automaticky. Každý den se ve 3 hodiny ráno roztočí větráčky na procesorech datových center. Aklimatizační jednotky potí krev celou noc jen proto, abychom my měli ty správné koláče a grafy.

Tohle je pro nás data science. Tohle je pro nás motivace ráno vstát a do hluboké noci pracovat. Tohle nám přináší pocit, že jsme pro naše klienty udělali maximum.

Chcete vědět, jak datový sklad využít i pro vaše podnikání?


Chcete mít přehled o analytických novinkách, které hýbou světem marketingu? Podívejte se i na další články na našem blogu.

Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Lukáš Hanzlík
Data Analyst


lukas.hanzlik@effectix.com

Více o Lukášovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl