Případová studie kampaně pro spuštění nového e-shopu

Přesun prodejů z kamenných prodejen do e-shopu během pandemie

Martin Inger
Senior Project Manager

BLOG_960x544

Rok 2020 se zřejmě už navždy zapíše do historie jako pandemický a hlavně nepředvídatelný.

Přinesl nám mnoho změn nejen v osobních životech, ale také v těch pracovních. V maloobchodním segmentu (retail) se na trhu staly dvě důležité věci:


1. Zavřením běžných obchodních provozoven se urychlil trend přechodu z offline do online prodeje. Nic jiného než nakupovat z domova zákazníkům ani nezbývalo, a tak se nákupní proces změnil z prohlížení výloh prodejen na scrollování po webových stránkách našich oblíbených značek.
2. Druhou velkou změnou byl pád královského postavení lídrů v prodeji oblečení v obchodních centrech. Zavření prodejen na několik měsíců prakticky srazilo jejich tržby na minimum a přinutilo značky rychle reagovat na novou situaci. 

1920x600

Nový klient ze segmentu FASHION v našem portfoliu

V polovině roku 2020 jsme navázali spolupráci s klientem Outdoor Guide, který se zaobírá prodejem sportovního oblečení. Klient měl svůj obchodní model postavený hlavně na prodeji prostřednictvím svých dvou kamenných prodejen (OC Bory a ePORT – bývalá prodejna Galan nábytek) a internetový prodej na starém e-shopu byl jen minimální.

Zadání znělo jasně: Nastartovat prodej na jeho e-shopu

Nastavili jsme reklamní účty a začali jsme pracovat na kampaních začátkem června 2020. A výsledek? Začátkem srpna naši reklamu vidělo více než 400 000 lidí a 3 500 na ni i reálně kliklo. Objednávky ale stále nepřicházely.

Po 2 měsících se prodeje na e-shopu zvýšily jen minimálně

Důvodem byl starší web, který nebyl nejšťastněji řešený, což se odráželo i na celkovém výsledku kampaní. Ani jsme na něm nemohli realizovat všechny naše aktivity, které jsme měli naplánované. Vinou této situace jsme ani nedokázali vyčerpat objem hodin, které jsme měli na zakázce přidělené.

Klientovi jsme sdělili, že zaplacený čas nejsme schopni využít

Proto jsme se domluvili, že tyto agenturní práce využijeme na rozběhnutí reklamního účtu, který jsme připravovali pro nový e-shop, jenž se souběžně dokončoval. Byli jsme transparentní a hodiny, které jsme nevyužili na správu Google Ads účtu, jsme přesunuli na SEO oddělení a pomohli klientovi při přechodu na nový e-shop s našim přechodovým SEO.

Outdoor guide - 01


December - Január - 02

Google Ads

Ve vyhledávací kampani na Google Ads jsme se orientovali hlavně na značky, které měl klient v nabídce, a na samotné sporty, o které měli uživatelé zájem – například v zimě byl populární skialpinismus. Performovaly nám i Smart Shopping kampaně. V meziměsíčním porovnání prosinec-leden to vypadalo následovně:

Návštevník z FB - 03

Facebook kampaně

Na Facebooku jsme používali hlavně dynamickou reklamu, která nám ve spojitosti se sedmidenním remarketingem fungovala nejlépe. Ve statistikách můžete vidět, že každý návštěvník, který přišel na e-shop Outdoor Guide z Facebooku, vydělal firmě 1 €. Ještě zdůrazníme, že tyto kampaně fungovaly bez bannerové reklamy – jen za pomoci feedu produktů.

mockup

Aktuální kampaně

Momentálně pracujeme na dalším rozvoji prodeje. Nastavujeme například Heureku. Jsme moc rádi, že se klientovi daří a že se nebál své podnikání přizpůsobit náročné situaci. Máme pro něj připravených i několik dalších projektů a těšíme se na další spolupráci.

Je pro mě zajímavé sledovat, jak se segment prodeje oblečení (fashion) za poslední rok mění. Z výloh prodejen jsme se přesunuli před monitory počítačů. Roli prodavačů převzaly Stories od influencerů a formální styl nahradilo domácí nebo sportovní oblečení. O těchto statistikách ale zase někdy příště.

Na projektu pracovali

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl