TikTok jako nový prodejní kanál

Eliška Papoušková

6 minut čtení

14. 12. 2022

Hledáte způsob, jak dostat váš byznys mezi nové publikum? Tak to jste už určitě slyšeli o sociální síti TikTok, která je v posledních letech čím dál populárnější. Může se TikTok stát úspěšnější platformou než Facebook nebo Instagram? Proč byste i TikTok měli zahrnout do svých kampaní? A jaké jsou možnosti inzerce na této sociální síti? Dozvíte se v článku, po jehož přečtení budete mít rozhodně o čem přemýšlet. 

Proč na TikToku začít? 

TikTok jako platforma pro děti? Dříve tomu opravdu tak bylo, dnes už to ale neplatí. Aktuálně tuto sociální síť používá přes 1 500 000 Čechů, z nichž ⅔ jsou uživatelé starší 18 let. V tuzemském zastoupení převažují na platformě ženy a majitelé zařízení s operačním systémem Android. Průměrný český uživatel dle poskytnutých dat tráví na TikToku přes hodinu denně.

Snímek obrazovky 2022-08-16 v 13.26.01


Jak funguje algoritmus TikToku? 

Díky algoritmu a způsobu fungování aplikace můžete stále oslovovat nové publikum na základě organických dosahů. To znamená, že na rozdíl od Instagramu nebo Facebooku se vaše tvorba zobrazí na domovských stránkách uživatelů i bez inzerce. Jak je to možné? Co chce divák sledovat rozpozná algoritmus z předchozího chování uživatele na síti. Pokud se mu video líbí, pokud začne sledovat tvůrce nebo s obsahem interaguje, uvidí pravděpodobně podobná videa i v budoucnu.

Jaké jsou možnosti inzerce na TikToku? 

Platforma podporuje dva typy inzerce, a to rezervační a aukční. Rezervační formáty si musíte dopředu zamluvit skrze oficiální partnery. Aukční fungují podobně jako na jiných sociálních sítích, pomocí nastavení pay-per-click (PPC) kampaní v reklamním účtu

Obdobně jako na ostatních platformách jsou účely kampaně rozdělené do tří kategorií:

 • povědomí
 • zvažování
 • konverze

V rámci lepšího zacílení pak ještě můžete volit mezi pěti účely optimalizace:

 • klasická návštěvnost
 • instalace aplikace
 • zhlédnutí videa
 • generování potenciálních zákazníků
 • nově community interaction (s cílem získat více followers a návštěv vašeho profilu)

Snímek obrazovky 2022-08-16 v 13.26.11 (1)

Zdroj: TikTok ads

Proč v rámci TikToku využít hlavně brandové kampaně? 

Bezesporu největší výhodou TikTok kampaní je velmi nízká cena za inzerci. S cenou za tisíc impresí (CPM) se dostanete pod 10 korun a cena za klik (CPC) vychází na jednotky korun. Narozdíl od jiných platforem tak dokážete na TikToku získat za stejný rozpočet výrazně vyšší počty impresí. Samozřejmě záleží i na vašem segmentu zboží a cílové skupině, ale pokud chcete oslovit nové publikum, určitě zvažte zařazení TikToku do vašich kampaní. S velkou pravděpodobností může být i pro vás nejlevnější inzerční platformou.

Snímek obrazovky 2022-08-16 v 13.26.19


Jaké možnosti cílení platforma nabízí?

TikTok reklama nabízí obdobné možnosti cílení jako jiné sociální sítě. Nechybí cílení podle věku, pohlaví, lokality, jazyka, a také na mobilní zařízení nebo na operační systém uživatele.

Výhodou jsou pokročilé možnosti zájmového cílení. Například na uživatele, kteří provedli interakci s obsahem v konkrétní kategorii (technologická, hudební, školní, zvířata aj.).

Snímek obrazovky 2022-08-16 v 13.26.27

Také je možné vytvářet relevantní lookalike publika pro akviziční cílení, tedy publika podobná cílové skupině zákazníků.

Díky TikTok pixelu můžete remarketovat návštěvníky vašich webových stránek i uživatele, kteří zhlédli vaše TikTok video nebo provedli jinou interakci s obsahem na vašem profilu. Navíc můžete zacílit na uživatele, kteří reklamu pouze viděli a neprovedli žádnou interakci (kliknutí, like nebo přechod na landing page aj.), což jiné platformy nenabízí.

Snímek obrazovky 2022-08-16 v 13.26.35

Zdroj: TikTok ads

Zároveň platí, že uživatelé TikToku jsou jiní než uživatelé Facebooku, Instagramu či dalších sociálních sítí. Nabízí se vám tedy ideální možnost oslovit nové zákazníky, které na jiných platformách nezasáhnete. 

5 rad pro úspěšný profil: 

 • Vytvářejte krátká videa (30 sekund a méně) - diváka tím přimějete zhlédnout celé video.
 • Zkoušejte trendy - pokud nemůžete sami vymyslet originální obsah, zkuste zapojit nejdříve trendy videa.
 • Buďte aktivní - algoritmus vás bude upřednostňovat. 
 • Zkoušejte, testujte a vyhodnocujte, jaký obsah je nejpopulárnější.
 • Tvořte vlastní unikátní obsah. 

TikTok je skvělá platforma, která si rozhodně zaslouží pozornost. Rychle se rozrůstá, má obrovský potenciál a určitě je vhodné ji zapojit v marketingové strategii v případě, že se na ní vyskytuje vaše cílová skupina. Pokud nevíte, jak s obsahem nebo reklamou na této sociální síti začít, ozvěte se nám! Rádi vám pomůžeme. 

Přečtěte si také:

TOP 5 nejsledovanějších videí na TikToku

tiktok-videa

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Eliška Papoušková
CZ Social Ads Team Leader


eliska.papouskova@effectix.com

Více o Elišce

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl