Zviditelněte váš web ve vyhledávání pomocí strukturovaných dat

Thuy Linh Nguyen

7 minut čtení

20. 2. 2023

Pro vyhledávače je náročné porozumět textům na webových stránkách. Abyste jim práci s porozuměním obsahu usnadnili, nasaďte na svůj web strukturovaná data. Ta vyhledávači napoví, jaký typ obsahu se na dané URL stránce nachází - zda se jedná o produkt, článek nebo jiný obsah. Vyhledávač poté může díky strukturovaným datům zobrazovat rozšířené výsledky ve vyhledávání, tzv. rich snippets, které mohou uživatele více motivovat k návštěvě vašeho webu. 

Oproti základnímu snippetu, který obsahuje pouze titulek, URL stránku a popisek, je rich snippet doplněn o více informací, například hodnocení (pomocí hvězdiček) a další možná rozšíření. V SEO se tak jedná o efektivní způsob, jak se zviditelnit ve výsledcích vyhledávání. Nasazením strukturovaných dat se zvětší prostor hledaného dotazu v SERPu. Uživatelé tedy získají dodatečné informace, což je může přimět prokliknout na web či e-shop.

Lepší výsledky v SERP zaznamenala například společnost Nestlé, která zjistila, že její stránky se strukturovanými daty měly o 82 % vyšší CTR než stránky bez značkování (Google Search Central). Vyhledávač dokáže číst i nestrukturovaná data, ale preferuje ta standardizovaná. Výsledky vyhledávání na Google mohou být tudíž atraktivnější, pokud využijete strukturovaná data. Ta se vytváří v HTML kódu a pro uživatele nejsou viditelná.

Ukázka základního snippetu

Ukázka základního snippetu

Ukázka rich snippetu (rozšířený výsledek)

Ukázka rich snippetu


Základní typy schémat

Je mnoho typů značek, které můžete implementovat na většinu dat na vašem webu. Pokud si tvorbou značek nevíte rady, zkuste použít pomocníka pro práci se značkami strukturovaných dat, kde si můžete zvolit kategorii podle toho, o jaký web se jedná a Google vám doporučí, jaké typy schémat aplikovat. Obecně doporučujeme využívat strukturovaná data těchto typů:

  • Organizace
  • Produkt
  • Článek
  • Drobečková navigace
  • FAQ
  • Vyhledávání na webu
  • Videa

Všechny možné druhy strukturovaných dat naleznete v přehledu od Google.

Pro organizaci

Tento typ schématu se běžně přidává na kontaktní stránku webu nebo e-shopu. Na této stránce jsou uvedeny informace o společnosti pro zvýšení důvěryhodnosti webu. Značí se tedy název podniku, zakladatel, rok založení, logo dané organizace a další.

Pro produkt

V případě, že provozujete e-shop, doporučujeme nasadit data na vaše produkty. Pokud to uděláte, v přirozených výsledcích se posléze objeví pod meta popiskem také cena, recenze a dostupnost pro konkrétní výrobek, jak je vidět na obrázku níže. Je potřeba označit obrázek nebo URL, název a hodnocení produktu.

Ukázka strukturovaných dat pro produkt
Ukázka strukturovaných dat pro produkt

Pro článek

Doporučujeme pravidelně zveřejňovat nový obsah na vašem webu či e-shopu a přidat strukturovaná data na všechny články včetně novinek a aktualit. Je potřeba označit autora a datum publikace článku.

Ukázka strukturovaných dat pro článek
Ukázka strukturovaných dat pro článek

Pro drobečkovou navigaci

Pokud máte nastavenou navigační strukturu na webu neboli drobečkovou navigaci (breadcrumb), která ukazuje umístění stránky v informační architektuře, doporučujeme nasadit data na každou stránku webu či e-shopu. Toto schéma může ulehčit uživatelům orientaci a procházení na webu či e-shopu, neboť se zobrazuje přímo ve výsledcích SERP. To znamená, že místo složité URL stránky uživatel uvidí, v jaké části informační architektury - například kategorii - se daná stránka nachází.

Ukázka strukturovaných dat pro drobečkovu navigaci (breadcrumb)

Ukázka strukturovaných dat pro drobečkovu navigaci (Breadcrumb)

Pro FAQ – často kladené dotazy

Většinou se zde vyskytují dotazy ohledně dopravy, platby, doručení, reklamace či jiné tematické otázky směrující k určitému webu či e-shopu. Na často kladené dotazy lze nasadit strukturovaná data a díky nim se ve výsledcích vyhledávání zobrazí rozbalovací seznam s dotazy a odpověďmi. Uživatel tedy uvidí rovnou odpověď na danou otázku, aniž by musel jít na stránku webu.

Ukázka strukturovaných dat pro FAQ

Ukázka strukturovaných dat pro FAQ

Vyhledávání na webu

Strukturovaná data je možné nasadit také na vyhledávání na webu. Vyhledávací pole (sitelinks search box) se následně objeví u daného výsledku v SERPu a uživatelé mohou v reálném čase vyhledávat přímo tam. K implementaci takového vyhledávacího pole je nutné zahrnout také strukturovaná data nazývaná jako website". Sitelinks search box se nasazuje pouze na homepage stránku.

Ukázka strukturovaných dat pro sitelinks search box

Ukázka strukturovaných dat pro sitelinks search box


Implementace a kontrola strukturovaných dat

Strukturovaná data se definují pomocí tagů do HTML kódu určité stránky. Požádejte tedy svého programátora o implementaci. Ten si vytvoří script pro příslušný typ dat. Pomoci vám může slovník schema.org, kde najdete důkladný popis, který je vhodný dodržovat. Data mohou být nasazena v různých formátech, jako je JSON-LD, microdata, RDFa a další. Nicméně Google doporučuje metodu JSON-LD, neboť se jedná o jednodušší a čistší způsob, jak nasadit strukturovaná data na web.

Po implementaci je dobré zkontrolovat data v nástroji validator.schema.org nebo prostřednictvím testu rozšířených nástrojů. Díky těmto nástrojům zjistíte, zda byla značkovací data nasazena správně a ukážou vám případné chyby, které mohou bránit v zobrazení v rozšířených výsledcích. Případně se můžete podívat do Google Search Console do sekce „Strukturovaná data, která nelze analyzovat“, kde je zobrazen přehledný graf o počtu nepovedených rich snippets na vašem webu.

Nasadíte-li strukturovaná data na váš web, v SERPu se objeví rozšířené výsledky, které můžou zaujmout uživatele a přimět ho k prokliku. V Proto jsou strukturovaná data užitečná - umožňují zvýšit návštěvnost a CTR. Zlepšením CTR také poskytujete signál vyhledávači, že jsou vaše stránky relevantní a atraktivní pro uživatele. Využití strukturovaných dat má tedy nepřímý, ale pozitivní vliv na hodnocení webu a může pomoci s posunem na lepší pozice ve vyhledávání.

Pokud byste i vy rádi implementovali strukturovaná data na svůj web, ale nevíte si s tím rady, ozvěte se nám! Rádi vás celým procesem provedeme. 


Zdroj: https://developers.google.com/search/docs/appearance/structured-data/intro-structured-data

Přečtěte si také:

5 tipů, jak můžete využít ChatGPT ve svých PPC kampaních

Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Thuy Linh Nguyen
SEO Specialist


linh.nguyen@effectix.com

Více o Linh

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl