7 nejdůležitějších kroků jak zlepšit nadpisovou strukturu na svém webu

6 minut čtení

14. 4. 2021

Správná nadpisová struktura je mnohdy přehlížená, ale velice důležitá funkce. Ať už pro vaše uživatele, nebo vaše SEO.

V tomto článku naleznete 7 osvědčených postupů, jak psát správně nadpisy.

1. Použijte nadpisy k tvorbě struktury

Správné použití nadpisů poskytuje strukturu a kontext vaší stránky. Každý nadpis by měl čtenáři poskytnout představu o informacích, které může získat z odstavce, který následuje níže.

Užitečným způsobem jak přemýšlet o nadpisové struktuře je přirovnání k obsahu knihy.

  • Vaše H1 představuje téma, o kterém je vaše stránka, stejně jako nadpis knihy říká čtenáři, o čem daná kniha je.
  • H2 se podobají kapitolám knih, stejně jako nadpisy H2 na vašem webu, které by měly popisovat hlavní témata, jimiž se budete v jednotlivých částech článku zabývat.
  • Následují záhlaví H3 až H6. Ty slouží jako další podnadpisy v každé sekci, stejně tak jako může být kapitola v knize rozdělena do několika podkapitol.

2. Používejte nadpisy k rozdělení textu

„Lidé nečtou, lidé skenují“. Toto byla věta, která mi uvízla v hlavě, když jsem psal minulý článek o interním prolinkování. V tomto případě to platí dvojnásobně. Skenovatelný obsah je čtený obsah, a čtený obsah, jak všichni dobře víme, je mnohem užitečnější pro čtenáře i pro vyhledávače.

Skenovatelný obsah je dokonce tak užitečný a zároveň přehlížený, že publikace, jako jsou Forbes, ho nazvaly nejvíce přehlíženým faktorem obsahového marketingu.

Z pohledu dat si o tom můžete udělat jednoduchý obrázek. Jen 16 % ze všech uživatelů internetu čtou články slovo po slově. Zbytek skenuje.

Lidé jednoduše mají rádi skenovatelný obsah. V souvislosti na stejném výzkumu, článek, který můžou uživatelé skenovat je o 58 % více oblíbený. Takovýto článek má ještě jednu nespornou výhodu. Míra okamžitého opuštění vašeho webu se tím rapidně sníží.

Jakmile bude článek pro uživatele zajímavý, je také možné, že ho budou dále sdílet na sociálních sítích a vy přirozeně získáte kvalitní zpětné odkazy.

3. Nezapomínejte zahrnout klíčová slova do nadpisů

Přestože nadpisy nemají tak velký dopad na vaše SEO jako zpětné odkazy z autoritativních stránek, vyhledávače je stále zkoumají, aby shromáždily kontext vaší stránky.

Stejně tak jako na cokoliv, čemu vyhledávače věnují pozornost, se vyplatí zaměřit, například na nadpisy a klíčová slova v nich. To však neznamená, že byste měli používat klíčová slova za každou cenu. Buďte rozumní a nedopouštějte se key word stuffingu, či hezky česky: nespamujte. Vaše stránka by měla být v první řadě čitelná a měla by klíčová slova obsahovat přirozeně.

V poslední době SEO profesionálové stále častěji zjišťují, že kvalitní UX se pozitivně promítne do SEO.

Jedno z míst, kde používání nadpisů mají pozitivní dopad na SEO jsou takzvané featured snippets – konkrétně ze dvou konkrétních důvodů.

  • Prvním z nich je optimalizace nadpisů pro longtailová klíčová slova a následně zodpovězení konkrétního dotazu už s použitím odstavců

    .

what-is-a-h1-tag-5dbbb197d2258

how-to-write-a-header-tag-h1-for-seo-5dbbb193a5750

  • Druhým je, že Google používá nadpisy nižších úrovní k vytváření vlastních výsledků s odrážkami a číslovaných seznamů s vybranými úryvky.

best-essential-oil-for-first-aid-5dbbb18f1cb5b

6-must-have-essential-oils-for-your-first-aid-kit-5dbbb18a69787

5. Používejte pouze jednu H1

Jeden z nejčastějších SEO mýtů, avšak s velice opodstatněným vysvětlením.

V roce 2017 uvedl na tento dotaz John Mueller z Googlu, že na jedné URL adrese může být nadpisů H1 neomezené množství.

Výstřižek

To ale neznamená, že je osvědčeným SEO postupem použití více H1 na stránce. Proč? H1 jsou velké a pro čtenáře působí jako titulky. Proto je i nadále na každé URL adrese doporučováno mít pouze jeden nadpis H1.

Jednoduchým způsobem možnosti ověření nadpisů H1 na vašem webu může být nástroj Screaming Frog, přes který lze jednoduše zjistit počet nadpisů na každé stránce, popřípadě zjistit na jaké URL nadpis zcela chybí.

6. Udržujte své nadpisy konzistentní

UX pohledu je klíčovým faktorem udržovat konzistentní prostředí pro uživatele. Když to dokážete do těch nejmenších detailů, je to působivé.

Toto platí i u nadpisové struktury. Pokud se rozhodnete používat určitý formát nadpisů, držte se ho napříč všemi stránkami.

Jako dobré orientační pravidlo udržujte nadpisy v maximální délce 70 znaků, nebo méně.

Čím více nastavíte očekávání pro návštěvníky vašeho webu a poté je budete důsledně plnit, tím šťastnější a více angažovaní budou.

7. Buďte zajímaví

Toto platí pro všechen obsah na vašem webu, nejen pro nadpisy. Pokud dokážete vystoupit z davu a svým čtenářům publikovat zajímavý a jedinečný obsah, věřte, že dokážete zaujmout.

Zvláštní pozornost věnujte nadpisu H1, uživatelé si jich všímají. Vaše H1 může z velké části určovat, zda se návštěvníci vůbec budou obtěžovat scrollovat stránku dolů. Zaměřte se na to, abyste napsali úžasnou značku H1, která odpovídá dotazům vyhledávání a uživatele nadchne k přečtení vašeho článku.

Nesnažte se ignorovat žádný úkol, bez ohledu na to, jak malý může mít dopad. Ve výsledků velké množství malých kroků může posunout váš web o velký kus dopředu. Pojďte s námi i vy zlepšit své SEO!

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl