Konec swipe-up na Instagramu, jeho roli nově přebírá samolepka s odkazem

Eliška Papoušková

4 minuty čtení

31. 8. 2021

instagram

Instagram se stále vyvíjí a modernizuje. Některé funkce platforma přidá, upraví, či smaže. To poslední platí pro známý swipe-up, jehož prostřednictvím je – nebo spíše bylo možné do Stories přidávat přímé odkazy na webové stránky.

O tuto funkci usilovala celá řada značek, ale reálně se to bohužel podařilo jen hrstce vyvoleným. Namísto této možnosti přijde nová samolepka s podobnou funkčností.

Funkce je mrtvá, ať žije funkce!

Funkce Stories se v poslední době ukázala jako efektivní způsob, jak přilákat uživatele ze sociálních sítí na web. Influenceři díky tomu měli lepší způsob propagace, když hned ve Stories zobrazili jak slevový kód, tak i odkaz na web.

Tato funkce ale nebyla nikdy dostupná pro všechny uživatele. Pokud ji uživatelé Instagramu chtěli využívat, musel mít jejich účet alespoň 10 000 sledujících nebo být verifikovaný. To samozřejmě ztěžovalo práci menším influencerům, ale i začínajícím firmám. Vybudovat si základnu aspoň 10 000 sledujících samozřejmě není jen tak.

Ale je tu změna!

Od 30. srpna začne Instagram nahrazovat swipe-up (respektive pohyb prstu zdola nahoru v rámci Stories) za samolepku. Ta bude fungovat na stejné bázi jako předchozí swipe-up funkce, akorát namísto specifického pohybu prstu uživatelé samolepku pouze stisknou.

Ano, to klasické přejetí bohužel vymizí. Ale Instagram díky samolepce slibuje hned 3 hlavní výhody: 

  1. Samolepky jsou známé a hlavně oblíbenější u uživatelů, kteří je používají k hudbě, dotazům, místům, hlasování atd. – tudíž více interagují se sledujícími.
  2. Samolepky umožňují kreativnější kontrolu nad tím, jak příběh vypadá, než odkazy přejetím nahoru. Můžete si samolepku určit barevně (znovu můžete přidat GIF šipky a tak více odkázat na odkaz apod.)
  3. A co je snad nejdůležitější! Samolepky umožňují divákům zapojit se do příběhu, zatímco funkce přejetí nahoru neumožňovala odpovědi ani reakce. Budete se tak moc na produkt/službu ptát influencera ihned pod konkrétním Stories a ne odpovídat na jiný příběh.

Ig

Ptáte se, jak nový swipe-up používat? Ehm… Jako všechny ostatní samolepky!

  1. V aplikaci Instagram stiskněte uprostřed znaménko +.
  2. Přejděte na možnost Příběh/Stories.
  3. Vytvořte si svůj příběh (uložené fotografie nebo videa, či nový vizuál), který máte k dispozici.
  4. Klepněte na ikonu Samolepka v horním řádku.
  5. Přidejte svůj odkaz.
  6. Poté sdílejte ve svém příběhu a je hotovo! 

Instagram dále zmiňuje, že cílem je využívání samolepek s odkazem rozšířit mezi větší množství uživatelů. Dále se proto spekuluje o tom, že by se měly dostat také k uživatelům, kteří nemají 10 000 sledujících. Zatím ale – bohužel – má být funkce dostupná pouze pro ty, jež hranici 10 000 už přesáhly.

Tato novinka se vyvíjela už v uplynulých měsících a během června ji Instagram spustil pro vybrané uživatele (včetně těch, kteří 10 000 sledujících neměli). Od 30. srpna 2021 se funkce samolepek rozšíří globálně. Nyní ještě zjišťujeme informace, jak tato funkce bude upravena v rámci podpoření Stories od influencerů a jestli swipe-up zůstane alespoň v placené reklamě.

Pokud chcete využít swipe-up a nemáte 10 000 sledujících, podívejte se na náš článek Jak na Swipe up na Instagramu?, kde vám poradíme fígl, jak odkaz i tak přidat! Pro další tipy na práci se sociálními sítěmi sledujte náš blog.

Blog

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Eliška Papoušková
CZ Social Ads Team Leader


eliska.papouskova@effectix.com

Více o Elišce

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl