Průvodce – nová funkce na Instagramu. Víte jak ji správně používat?

Eliška Papoušková

5 minut čtení

19. 4. 2021

Instagram stále aktualizuje své funkce, a proto je vhodné se v nich vyznat a využívat jejich funkčnost. Průvodci jsou novou funkcí, kterou platforma Instagram spustila.

Tato nová část si klade za cíl pomáhat uživatelům rychle a snadno najít užitečné informace o různých tématech, tipech, trikech a dalších. 

Co vůbec ten průvodce je? 

Průvodce je sbírka buď vašich, nebo příspěvků od jiných uživatelů zaměřená na určité téma. Nový formát nabízí zajímavý způsob komunikace obsahu ve formě, která dost připomíná blog. Za mě je to určitě zajímavý způsob jak využít obsah na Instagramu. Původně měl být průvodce uveden na trh primárně pro účty sdílející obsah kolem zdravotnictví a wellness průmyslu, poté se ale rozšířil mezi všechny uživatele.

Do průvodců vybíráte zveřejněný obsah (váš vlastní, nebo od někoho jiného z Instagram prostředí) a z něj poté budete tvořit tematické sbírky, které můžete doplnit o nadpis, krátké popisy a komentáře k příspěvkům.

Jak se funkce průvodce vytváří?

Ve vašem profilu klikněte na ikonku + v pravém horním rohu. Někteří uživatele ale mohou mít ikonku v levém horním rohu.

instagram nova funkce instagram nova funkce 2 instagram nova funkce 3

Jak lze vidět: můžete si vybrat z 3 různých formátů průvodce. Pokud už si jeden formát zvolíte a budete ho upravovat, tak se formát nedá změnit na jiný, ale musíte začít znovu. Aktuálně nejdou kombinovat typy formátů.

Jaké formáty využít?

  • Místa. Příspěvky uživatelů, kteří pod označením konkrétní lokality zveřejnili jakýkoliv obsah. Tento průvodce je omezen pouze na 5 příspěvků a je ideální pro restaurace, kavárny a všechny kamenné prodejny. Kromě běžných uživatelů využijí funkci i influenceři, kteří mohou pomocí příspěvků doporučit konkrétní podniky, které navštívili apod.
  • Produkty. Buď vaše vlastní, nebo produkty jiných značek, které jsou zveřejněné na Instagramu v rámci funkce Nakupování. Využijí to i influenceři, kteří takto mohou doporučovat produkty od různých značek s vlastními příspěvky daných produktů ze svého profilu.
  • Příspěvky. Vlastní, nebo cizí příspěvky, které jste si uložili kdykoliv v minulosti do záložek. Fungují zde fotky a videa z profilů, carousel fotek, IGTV i Reels. Nefungují zde Instagram Stories. Tento typ průvodce má omezení maximálně 30 příspěvků. 

Kde vlastně novou funkci můžete najít?

Po sdílení průvodce, případně po aktualizaci vašeho Instagramu, se na profilu ukáže ikonka (připomíná brožuru). Po kliknutí se lidem zobrazí jednotliví průvodci s jeho názvem, které si můžete okamžitě zobrazit a přečíst.

Bohužel se průvodce zatím nedá propagovat, ale abyste ho přiblížili svým sledujícím, můžete vybraného sdílet ve vašem Stories. Brzy se budou průvodce zobrazovat také na kartě Explore (Procházet).

nova funkce instagram 4

Jak jsme využili novou funkci my?

Už to bylo řečeno výše: možnost průvodce mohou využít influenceři na doporučení produktů od své oblíbené značky. My jsme se v rámci spolupráce s Lucii Šumovou pro značku L'Occitane dohodli na propagaci oblíbených produktů v rámci této funkce. Je to další možnost, jak přidat více produktů/příspěvků a zároveň k nim napsat krátké povídání, které přiblíží vztah influencera k produktu/značce.

nova funkce instagram 5 nova funkce instagram 6 nova funkce instagram 7

Nejen, že jsme se domluvili na spolupráci s influencerkou, ale také na našem firemním Instagramu můžete vidět nové průvodce, které jsme zapojili do obsahu – oblíbené Lightroom Presety, jakou techniku využít na Live stream a 4 aplikace pro originální Instagram. Už jste jeden z našich průvodců četli? Máme v plánu další skvělé tipy, takže nás určitě sledujte!

nova funkce na instagramu

Pokud funkci nemáte ještě aktivní, nezoufejte! Zkuste aktualizovat aplikaci Instagram nebo pár dní počkejte. Aplikace Instagram spouští funkci uživatelům postupně.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Eliška Papoušková
CZ Social Ads Team Leader


eliska.papouskova@effectix.com

Více o Elišce

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl