WebSummit 2018 – čo zaujímavé sme videli

Alica Šromovská - websummit 2018

Najlepšia technologická konferencia na svete a my sme sa na ňu dostali. Videli a zažili sme toho neúrekom a o niekoľko zaujímavých vecí by som sa rada s vami podelila.

 

Alica Šromovská - websummit 2018

Pár čísel na začiatok

  • 69 304 zúčastnených zo 159 krajín
  • viac ako 1 200 vystupujúcich na 24 stageoch
  • cez 1 800 prezentujúcich sa startupov
  • 2 600+ ľudí z médií

Podstatne viac informácií nájdete v zhrnutí.

O tých najdôležitejších veciach, ktoré odzneli na WebSummite si môžete prečítať na internete veľké množstvo článkov. Ja som sa preto zamerala na nie práve mainstreamové prednášky.

 

Unmade

V odevnom priemysle je zaužívaná línia návrh-výroba-predaj. Čiže sa najskôr nakreslí ako bude produkt vyzerať, následne sa vyrobí istý počet kusov a ten sa snažia obchodníci predať svojim zákazníkom. Problém tu je ten, že veľké množstvo produktov sa nepredá, čiže sa vyrába viac než trh potrebuje. V Unmade to upravili na návrh-predaj-výroba. Úžasná vec, aj kvôli tomu, že si produkt môžete upraviť a tak dostanete originál, ktorý nemá nik iný. Napríklad máte bielu šatku, kde sú rôzne farebné fľaky. Vy si ich môžete pridať viac, na miesta ako vy chcete a tak ju poslať do výroby. Najskôr produkt zaplatíte a na základe toho sa dostane do výroby. V čase, keď sa stále rieši ekológia a trvalá udržateľnosť, má tento startup určite svoje miesto na trhu.

Alica Šromovská - websummit 2018

 

Siemens mesto

Interaktívna mapa mesta budúcnosti. Stačilo stlačenie tlačidla a veci sa začali pohybovať, na konci vypadla minca, ktorá sa dala umiestniť pod mesto. Pomocou tabletov sa dalo pozrieť na rôzne súčasti mesta. S použitím augmentovanej reality sa dalo vidieť napr. veternú elektráreň, kto na nej v spoločnosti Siemens pracuje, ako sa projekt volá a krátky popis. Tabletov bolo viacero, okienok tiež, v každom sa dal vidieť iný zaujímavý projekt. Okrem toho, všade boli zamestnanci Siemensu a všetko potrebné vysvetlili a ukázali. Veľmi sa teším kedy budú všetky tieto super veci zavedené do praxe.

Alica Šromovská - websummit 2018

 

Soundbrenner

Škoda, že neviem hrať na žiaden hudobný nástroj. Toto je vec, ktorú by som okamžite musela mať. Každý pozná zvuk metronómu, tik-tik-tik-tik. Používa to každý hudobník, keď nacvičuje novú skladbu. Ak by sa dalo, vzal by si ho aj na koncert, no práve kvôli otravnému zvuku nemôže – veľmi to kazí dojem z hudby. Na WebSummite sme videli a hlavne počuli priamy dôkaz. Stačí jednoduchý prístroj – vibračný metronóm a problém je vyriešený. Nastavíte si rytmus na hodinkách, alebo spárujete s telefónom – všetko ide pre jedného hudobníka aj pre celú kapelu – a každý má rovnaké tempo. Ja jednoducho milujem technológie, ktoré uľahčujú akúkoľvek časť ľudského života.

Alica Šromovská - websummit 2018

 

Tieto tri veci sú mimo toho, čomu sa ja venujem, no sú natoľko super, že som o nich chcela napísať a posunúť ich ďalej. Samozrejme, že rozhovor s Tonym Blairom a Darrrenom Aronofskym, roboti, ktorí (ne)ovládnu svet a všetky prednášky zo Social, Creative, AI a robotiky,… všetko bolo výborné. Nedostala som sa na prednášku, išla som okolo sály, kde práve niečo začínalo a úžasne ma to prekvapilo. A ostala som niekoľko hodín – Creatiff stage. Vedela som, že to bude super, no bolo to výborné, každá jedna veta, úžasné myšlienky a neskutočne veľa inšpirácie do ďalšej práce.

David Schneider a Joe Orton z That Lot:

Alica Šromovská - websummit 2018

 

Santiago Lyon: Tohto človeka by som dokázala počúvať veľmi dlho. Momentálne je v Adobe, no predtým bol 20 rokov fotoreportérom, behal po celom svete, fotil nepríjemné veci, aj veľmi krásne. Neuveriteľne dobre sa to počúvalo, škoda, že to trvalo tak krátko.

Alica Šromovská - websummit 2018

 

Veľké množstvo rozhovorov, vystúpení aj článkov nájdete na oficiálnej Facebookovej stránke WebSummitu.

 

Budúci rok idem opäť 🙂

 

Alica Šromovská

 

Alica Šromovská
Head of Automation Department