Jak odstranit testovací objednávky z Google Analytics? Je to složité, ale…
Google Analytics jsou nejpoužívanější nástroj pro webovou analytiku a data v nich často slouží jako hlavní zdroj informací pro vyhodnocování výkonnosti – ať se jedná o webovou reklamu, jednotlivé produkty v e-shopu nebo jiné sledované metriky.
A informace o počtu a hodnotě objednávek patří mezi nejdůležitější ukazatele, které mohou být silně ovlivněny zahrnutím testovacích – zkušebních – objednávek.
Co jsou testovací objednávky?
Testovací objednávky na druhou stranu nejsou nic neobvyklého – používají se zcela běžně pro otestování nejrůznějších procesů a funkcionalit v průběhu nákupního procesu, například propis informací z webu do databáze e-shopu, kontrola nastavení follow-up e-mailů nebo časté testování úprav kódu samotnými developery. V PPC agenturách se jedná o standardní postup.
A pokud jsou tyto objednávky provedeny na ostré verzi webu, tak informace o nich jsou samozřejmě odeslány i do Google Analytics. A otázka tedy zní: „Jak tyto objednávky z GA odstranit, abychom pracovali jen s relevantními daty?”
Odpověď je celkem překvapivá, protože objednávku z Google Analytics zcela odstranit bohužel nelze.
A ze standardních přehledů v Google Analytics (jako například Akvizice) odstranit nejdou bohužel vůbec.
Nejjednodušší řešení tohoto problému je nikdy do Google Analytics informaci o objednávce neodeslat, pokud zrovna nepotřebujete otestovat právě nastavení Analytics, což v tomto článku řešit nebudeme. K zablokování odesílání informací do Analytics je možné použít různé plug-iny do webových prohlížečů, ale vždy nejprve radím otestovat jejich funkčnost, protože často moc dobře nefungují. Já bych doporučil pouze oficiální plug-in pro Google Chrome, který jako jeden z mála funguje spolehlivě.
Další možné řešení je zablokování odesílání přes Google Tag Manager (GTM). K tomu ale budete potřebovat spolupráci s vývojáři, nebo přímo s nějakým webovým analytikem.
Zablokování odeslání transakce do Google Analytics nemá ale žádný vliv na transakci v rámci samotného e-shopu – na to je třeba pamatovat! Odstranění nebo stornování objednávky v systému e-shopu bývá často snadné, ale většinou tuto operaci může provést pouze admin e-shopu, kterého musíme buď o stornování objednávky požádat, nebo dát jasně vědět, že se jedná o testovací objednávku.
Doporučoval bych se držet pár pravidel, které usnadní práci s testovacími objednávkami:
- Do poznámky k objednávce uveďte, že se jedná o testovací objednávku a žádáte o storno.
- Do osobních údajů v objednávce vyplňte něco netypického. Ideální je například do všech požadovaných kolonek – jako jméno, adresa a další – napsat slovo Test. Tím usnadníte identifikaci testovací objednávky zaměstnancům e-shopu.
- Pro testovací objednávky se snažte vždy vybírat co nejlevnější produkty v co nejmenším množství.
- Dělejte co nejméně testovacích objednávek.
- V ideálním případě v rámci e-shopu vytvořte testovací produkt, který bude mít cenu 0 Kč. Díky tomu testovací objednávky jen minimálně ovlivní výsledky – pokud by objednávka nešla zcela odstranit z prostředí e-shopu. Produkt by ale raději neměl být veřejně přístupný na e-shopu.
- Pro testování webů je dobré mít vytvořený samostatný výběr dat v Analytics, který je aktivní pro případ, kdy potřebujete cokoliv testovat. Další stupeň je pak vytvoření samostatné testovací verze webu, která je zcela oddělena od ostré verze.
Pokud ale byla objednávka již vytvořena a informace o ní odeslána do Google Analytics, tak již není možné ji zcela z Analytics odstranit – existuje ale několik postupů, jak minimalizovat dopad na přesnost dat a měření.
U testovacích objednávek je důležité provést jejich znegování ve stejný den, jako byla vytvořena samotná objednávka, protože jinak vzniknou chyby v zobrazení některých přehledů v Google Analytics.
Možnosti úpravy objednávek v Google Analytics
- Testovací objednávky je možné zahrnout mezi stornované objednávky (vratky), které se do Analytics nahrávají pomocí Importu údajů. Hlavní nevýhoda je, že testovací objednávka je pak brána jako standardní vratka, což bude opět způsobovat nepřesnosti, když budete chtít vrácené objednávky vyhodnocovat.
- Často se také používají takzvané Negativní objednávky. To ve zkratce znamená, že do Analytics pošlete další informaci o objednávce, která má stejné ID a další parametry jako testovací objednávka. Hlavní rozdíl pak je, že hodnota objednávky a počty objednaných kusů mají negativní znaménko. V datech pak uvidíte sice 2 objednávky, ale celková hodnota objednávek bude správně, stejně jako údaje o počtu prodaných kusů produktů. Oficiální info naleznete v Centru nápovědy Google.
- Pro odeslání složitějších dat o objednávce je dobré použít oficiální nástroj Hit Builder, ve kterém si sestavíte request pro Measurement Protocol, který pak můžete rovnou poslat do daných Google Analytics, a tím vytvořit třeba právě zmíněnou Negativní objednávku.
Jak sami vidíte, odstranit testovací objednávku není jednoduché, ale zároveň ne nemožné. Každopádně pokud se pro realizaci testovací objednávky rozhodnete, vždy mějte v hlavě dopředu plán, jak ji později neutralizovat.
SDÍLEJTE ČLÁNEK