Nové triggery pro Google Tag Manager
V poslední době se v nástroji Google Tag Manager objevily nové možnosti. Velká změna se týká nových triggerů. Přibyly triggery Scroll Depth (hloubka posunu) a Element Visibility Trigger (viditelnost prvku). Do teď bylo možné dostat se k oběma hodnotám celkem složitě přes javascript. Nové triggery představují znatelné zjednodušení.
Scroll depth trigger
Nastavení nového triggeru je v pravdě triviální. Stačí vytvořit nový trigger a vybrat typ „Hloubka posunu“ v sekci „Zapojení uživatelů“.
V nastavení triggeru s zvolíte, zda chcete sledovat vodorovný nebo svislý posun, nastavíte si, při kolika procentech scrollování se má pustit událost, a vyberete, zda chcete měřit scrollování na všech stránkách nebo jen na konkrétních vybraných.
Trochu skryta je informace, že můžete zadat více hodnot, při kterých se má spustit událost. Stačí zadat hodnoty buď v procentech, nebo pixelech oddělené čárkou. Trigger potom spustí událost vždy při dosažení zvolené hloubky posunu.
Abyste však mohli dále pracovat s těmito hodnotami, do Google Tag Manageru přibyla i nová proměnná Scroll Depth Threshold. Tu naleznete v bulit-in variables. Tato proměnná vám potom bude přenášet naměřené hodnoty z triggeru přímo do vašeho tagu.
Výsledný tag pro událost, která má být poslána do GA může vypadat následovně.
Do kategorie se posílá procento scrollování nadefinované v triggeru. Do štítku se posílá URL, kde k dané akci došlo. Doporučuji zároveň posílat takovouto událost do GA jako „Požadavek bez interakce“, jinak by vám to mohlo poměrně dost zamávat s Bounce rate.
Kdy se může hodit sledování scrollování?
Takovéto nastavení se bude hodit především pro tvorbu publik například pro PPC systémy. Lze odlišit „dobré“ a „špatné“ okamžité opuštění stránky. Příklad – uživatel přijde na web, nebude interagovat s žádným prvkem, nechá chvíli otevřenou kartu v prohlížeči a potom odejde. Druhý uživatel přijde na web, nebude interagovat s žádným prvkem, sescrolluje na konec stránky, aby si přečetl informace o produktu, a odejde. Oba uživatelé budou započteni do bounce rate, nicméně díky sledování scrollování si druhého uživatele budete moci zařadit do publika, které projevilo větší zájem, přestože s webem nakonec nijak neinteragovalo.
O druhém zmíněném triggeru – Element Visibility Trigger se rozepíšeme v dalším článku.
SDÍLEJTE ČLÁNEK
TAGY