Proč je Google Search Console pro optimalizaci každého webu nutnost?

Ondřej Lamcha

9 minut čtení

3. 3. 2021

Nástroj Google Search Console patří mezi základní stavební kameny při správné tvorbě SEO. Pomáhá vašemu webu měřit návštěvnost a výkon stránek ve vyhledávání. K čemu je GSC potřebná a s čím vám pomůže konkrétně?

Google Search Console, neboli GSC, je odpovědí na dotaz, jak dostat web do vyhledávače. Jde o bezplatnou službu od firmy Google, která spravuje přítomnost webu ve výsledcích vyhledávání a pomáhá odstraňovat překážky, jež nedovolují zlepšit vaši pozici. Pro zajištění vysokých pozicí doporučujeme aplikaci používat.

Pro koho je GSC určená?

Aby váš web vynikl ve vyhledávání, je potřeba ho správně optimalizovat. GSC je určený pro všechny, kteří mají zájem o budování renomé svého webu. Nástroj má jednoduché uživatelské prostředí, v němž lehce vyčtete základní chyby webu. Jestli si nevíte rady, podívejte se na návod k používání. Pokud jste začátečník, doporučujeme se spojit s našimi SEO specialisty.

Obrázek1

Základní přehled při vstupu do nástroje Google Search Console

Jak založit a ověřit GSC

Návod jak založit a ověřit službu Google Search Console jsme na našem blogu již psali. Pro ověření vlastnictví webu si můžete vybrat ze dvou možností. Buď doménu, kde budete potřebovat ověření DNS záznamů přes webhostingového klienta, nebo jednodušeji vložením předpony adresy URL včetně protokolu http nebo https, a následnou implementaci skrz administraci na webu – například přes Wordpress.

Základní funkce Search Console

Mezi základní funkce GSC patří sledování propojení vyhledávacích dotazů s vaší stránkou, z jaké země zákazníci stránku navštěvují a jaké zařízení používají. V postranním panelu sledujete výkon webu a počet prokliků, jestli jsou URL adresy v pořádku a nevykazují chyby. Můžete také zjistit, jak je na tom sitemapa, navigační struktura, loga, produkty a strukturovaná data.

Vykreslení obsahu, načtení a interaktivita stránky

Nástroj sleduje také UX vašeho webu. Zobrazuje data, která souvisí s vykreslením obsahu stránky pro uživatele. Následující metriky mají přímý dopad na umístění ve výsledcích vyhledávání:

  • Metrika CLS (Cumulative Layout Shift) hodnotí stabilitu stránky při jejím načtení a posuny v rozložení prvků po načtení stránky. Stává se vám, že chcete kliknout na tlačítko, ale z ničeho nic se posune jinam a vy se ukliknete? Přesně toto metrika řeší.
  • Metrika LCP (Largest Contentful Paint) měří dobu, za kterou dojde k vykreslení obsahu na stránce. Doba by neměla přesáhnout 2 sekundy.
  • Metrika FID (First Input Delay) vyjadřuje čas, po kterém může uživatel provádět úlohy a daná stránka se tím stává pro uživatele interaktivní.

Výkon webu

V kartě výkonu webu zjistíte, které stránky a klíčová slova se vyskytují v SERPu. Lze vysledovat počet kliknutí a zobrazení, tedy jak často lidé přišli na web z výsledku vyhledávání a jak často se zobrazuje web ve výsledcích vyhledávání.

Důležitou metrikou je také míra prokliku, tzv. CTR, což značí uživatele, kteří viděli výsledek ve vyhledávání a nakonec jej proklikali. Pokud jsou výsledky z metrik nízké, znamená to, že máte špatně nastavená klíčová slova a meta popisky.

Obrázek2

Karta výkonu webu v nástroji GSC. Zde si můžete zobrazit klíčová slova, jež se zobrazují ve výsledcích vyhledávání.

Odkazy, indexace stránek a sitemapy

Karta pokrytí zobrazuje stránky, které Google našel na vašem webu. V případě chyb jde většinou o přesměrování a stavové kódy – například chybová stránka 404 – které je potřeba opravit. Soubor sitemap ve formátu XML pomůže Googlu snadněji prohledat váš web a zjistit chyby.

Karta odkazy vám dává přehled o externím a interním prolinkování. Můžete sledovat, kolik odkazů směřuje na váš web, kolik odkazů mají jednotlivé weby a jaké anchor texty byly použity k prolinkování.

Obrázek3

Karta pokrytí v Google Search Console. V přehledu můžete vysledovat chyby ve stavových kódech, indexaci, nebo přesměrování.

Odstraňovací nástroj

Nástroj odstranění v GSC slouží pro rychlé odpojení vašeho webu od vyhledávače. Dočasně zablokujte stránky, které vlastníte, následně zjistěte od vlastníků služeb, jaké adresy URL máte odstranit a jaké popřípadě byly nahlášeny jako obsah pro dospělé.

Nástroj lze použít také k úklidu nepořádku. Můžete vymazat staré stránky s kódem 404 či – v případě tvorby nového webu – odstranit stránky ze staré verze, které zůstaly v indexu vyhledávače. Při bezpečnostním riziku, kdy byl váš web napaden, lze jej tímto nástrojem přepnout do režimu offline a následně zkontrolovat narušené URL adresy.

Pokročilé funkce Google Search Console

Pokud jste v GSC zkušení, doporučujeme prozkoumat další karty. V sekci nastavení můžete nalézt například statistiky procházení, které vám lépe pomohou pochopit, jak funguje Googlebot na vaší stránce. Karta zabezpečení a ručně provedené zásahy ukáže, jestli proti vašemu webu nebyly podniknuty žádné vnější zásahy.

V kartě starší nástroje a zabezpečení najdete nástroje, které se zatím nevyskytují v nové verzi Console. Jedná se o testování souborů robots.txt, parametry adresy URL, mezinárodní cílení, přidružení účtu ke Google Analytics, zvýrazňovač dat, nastavení rychlosti procházení, přehled spokojenosti s reklamami či obtěžující chování a oznámení. 

Statistiky procházení

Karta statistika procházení přesně ukáže, jak vidí Google vaši stránku ve vyhledávání. Zjistíte, zda vyhledávač při procházení webu naráží na problémy se zobrazováním. Za úspěšnou odpověď se považují kódy 200, 403/404/410. Za neúspěšné odpovědi se považují kódy 429/5xx, jelikož Googlebot nenalezl na webu soubor robots.txt.

Každé přesměrování počítá Google jako samostatný požadavek pro stránku (kódy 301/302), a pokud je vše v pořádku, měla by vrátit kód 200. Pokud ne, zkontrolujte odpovědi 304 a 404. Odpovědi lze sledovat podle typu souboru, účelu nebo o jaký typ Googlebota jde (obrázkový, pochází z chytrého telefonu, počítače…).

Obrázek4

Karta statistiky vám pomohou lépe pochopit, jak funguje vyhledávací robot na vaší stránce.

Zabezpečení a ručně provedené zásahy

Jestli je proti vašemu webu proveden ruční zásah, nebude její část – nebo celý web – zobrazován ve výsledcích vyhledávání. Ručně provedený zásah je podniknut kontrolorem z Googlu poté, co zjistí, že vaše stránky jsou v nesouladu s pokyny pro webmastery pro zajištění kvality. Důvod k provedení zásahu se většinou týká zmanipulování vyhledávacího indexu. Výsledkem může být až odstranění vašich stránek ze SERPu Googlu.

Starší a nenahrazené nástroje v Search Console

Nástroj pro robots.txt vám pomůže otestovat syntaxi tohoto souboru, ladit a opravovat blokované zdroje. Nástroj parametry adresy URL umožňuje informovat Google o parametrech, které způsobují důležité změny na stránkách, například parametr země měnící dosah webu.

Nástroj mezinárodní cílení umožňuje ladit nastavení značek hreflang na vícejazyčných webech nebo nastavit zemi, na kterou se má ve výsledcích cílit. Zvýrazňovač dat pomůže při situacích, kdy nemůžete využít strukturovaná data a máte na webu rozsáhlý obsah.

Napojení GSC do Google Analytics

Search Console můžete napojit na Google Analytics (GA). V jeho správci si vyberete službu, pro kterou chcete sdílení dat aktivovat. Následně pak vyberete data z GSC, jež chcete přidat do přehledů GA.

V přehledech lze z nástroje sledovat vstupní stránky vašeho webu, návštěvy, zobrazení a další aktivitu na stránce. Jednou z nejdůležitějších funkcí Console je, z jakých vyhledávacích dotazů navštěvují zákazníci jednotlivé stránky a výsledky následně optimalizovat.

Novinka v podobě přidružených služeb

Google nedávno představil novinku v GSC, a to správu přidružených služeb přímo v nastavení nástroje. V kartě přidržených služeb tak můžete nalinkovat Analytics, Ads, YouTube kanál, aplikace z Google Play, účet z internetového obchodu Chrome a Console akcí.

Velkou novinkou je možnost propojit vlastnosti domény Search Console s Google Analytics, což zajistí lepší pokrytí výsledků organického vyhledávání. Google doporučuje použít tuto možnost, protože může vlastníkům webů pomoci získat ucelenější obrázek v přehledech obou služeb.

 

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

SEO

Chcete vědět o tématu více? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Ondřej Lamcha
SEO Specialist


Více o Ondrovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl