Jak naplno využít potenciál ikon pro svůj e-shop: Vždy myslete na zákazníka

,
 • 30. 03. 2020
 • Uvažovali jste někdy nad tím, jaký význam mají ikony na e-shopu? Že kromě ulehčení orientace hrají důležitou roli i pro jeho unikátní vzhled?

  A jak zjistíte, zda máte díky ikon více zákazníků a vyšší prodeje či zda alespoň nasměřují uživatele požadovaným směrem?

  Zjistěte, zda ikony na vašem e-shopu mají smysl

  Existuje několik jednoduchých nástrojů, podle kterých poznáte, zda se zákazníci na vašich stránkách pohybují tak, jak požadujete, či nikoliv. A od toho jsou zde heatmapy. Díky nim zjistíte, jak přesně se uživatel pohyboval myší na vašich stránkách.

  heatmapy effectix.com

  Co dělat s „neúspěšnými“ ikonami?

  Pokud zjistíte, že nějaké ikony na potenciální klienty nefungují, postupem času ztratily význam nebo vás prostě omrzely, můžete je zkusit jednoduše nahradit za ikony s novou grafikou. Jsou e-shopy, kterým drobná kosmetická úprava pomůže. A pokud si nejste jisti, zkuste A/B test.

  Změnou ikon k vyšším konverzím

  Vyšší level ale je překopání celé koncepce ikon. To znamená vsadit na prvky, které budou více pomáhat klientovi vyřešit jeho problém na úkor vaší potřeby zviditelňovat se: klasicky se jedná o vaší historii či certifikáty a ocenění, jež jsou na vašich stránkách tlačeny do popředí. Ideální samozřejmě je, pokud je taková změna součástí nějaké širší změny v komunikační koncepci.

  Co jsme přinesli pro mojnabytok.sk

  Například v létě 2019 jsme pro našeho klienta mojnabytok.sk redesignovali e-shop. Kromě změny vizuálu celého webu jsme kompletně překopali i komunikační strategii klienta, v jejímž rámci jsme vytvořili nová témata a styly, která více odpovídají zájmům klasického zákazníka.

  Že je třeba tímto směrem postupovat si uvědomuje i celá řada dalších slovenských obchodů s nábytkem, nicméně kromě nových kategorií (moderní, provensálský, skandinávský apod.) v bočním menu či horní liště nenabízí nic nového.

  My jsme v případě mojnabytek.sk šli v testování více do hloubky a tradiční ikony, jako doprava zdarma, prodej na splátky, zákazníky ověřené apod. jsme přesunuli z homepage na podstránky a místo nich jsme nasadili ikony, které symbolizují naše nové kampaně a jež směřují na nové kampaňové landing pages. Tím jsme kampaním zaručili dlouhou životnost i po vypnutí Ads (počet konverzí zaznamenáváme i dávno po vypnutí všech bannerů) a zároveň jsme novým zákazníkům ulehčili hledání.

  A výsledek?

  Tuto změnu ikonek na hlavní stránce jsme si patřičně otestovali a výsledky jsou jednoznačné: pro každý z měřených cílů byla nová varianta lepší – od odchodovost ze vstupní stránky přes její zobrazení po nákup.

  Výsledky A/B testu z programu Google Optimize od 23.10.2019 do 13.11.2019 se můžete podívat níže:

  graf analytics mojnabytok effectix.com

   

  graf zobrazeni effectix.com

  Zobrazení

  odchody zo stranky effectix.com

  Odchody ze vstupní stránky

  transakcie graf effectix.com

  Transakce

  Pokud i vy uvažujete o redisegnu e-shopu či chcete pro svou firmu účinnou firemní strategii, neváhejte nás kontaktovat.