SEO Restart 2023: Shrnutí toho nejzajímavějšího a přednáška Lukáše Kostky na téma AI

10 minut čtení

27. 4. 2023

Letošní SEO Restart byl plný umělé inteligence. Žádné překvapení. Náš SEO specialista Lukáš Kostka také přispěl svou přednáškou s názvem AI a R studio – optimalizace meta tagů na „jeden“ klik! Jací další vystupující se svými příspěvky nás zaujali? Nabízíme stručný přehled toho nejzajímavějšího! 

Vojta Fiala z Pilulka.cz: Praktické využití AI v SEO pro začátečníky i (středně) pokročilé

Vojtěch ve své přednášce ukázal praktické příklady, jak využít ChatGPT pro SEO strategii zejména při tvorbě content plánu. Nástroj uživatelům umožní lépe poznat danou cílovou skupinu, jaké problémy tato skupina řeší a jaká kritéria rozhodují při nákupu. ChatGPT rovněž pomůže identifikovat vhodná témata související s určitou problematikou. Návrhy témat lze nechat znázornit formou content hubu v přehledné tabulce. Nástroj umí pomoci s přípravou zadání pro copywritera, tj. připraví strukturu článku a napoví, na co nezapomenout při psaní textu. ChatGPT zvládne navrhnout také FAQ (často kladené dotazy) i vytvořit kód strukturovaných dat.

Dále může sloužit k odhadu uživatelského záměru, přípravě metadat a psaní regulárních výrazů. Pro relevantní výstupy je potřeba vytvořit jasné a konkrétní zadání. Nicméně pozor na copy paste. ChatGPT zatím nemá externí připojení a nepracuje s aktuálními informacemi, tudíž může generovat i nesmyslné či nerelevantní výsledky. Proto by výstupy z AI nástrojů měly být kontrolovány a upraveny, nejlépe SEO nebo content specialistou.

Především témata týkající se zdraví v rámci YMYL (Your Money, Your Life), což se týká i webu Pilulka.cz, by měla splňovat vysokou úroveň EEAT (Experience, Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness). V neposlední řadě Vojtěch Fiala doporučil čerpat odborné zdroje na LinkedInu a oslovovat specialisty z oboru.


Zdeněk Nešpor: Titánské weby na příkladu Heureky

Zdeněk Nešpor ve své přednášce poodhalil úskalí nejen titánských webů s desítkami milionů URL adres, ale i práce ve velké firmě. V takových firmách totiž práce SEO specialisty nespočívá pouze v optimalizaci, ale také promování, vysvětlování a edukace ostatních zaměstnanců. Všechny investice do úprav vyžadují velké množství prosazování a diplomacie.

Samotná práce s takovými weby je pak velmi obtížná. Desítky milionů URL vám běžné nástroje neprocrawlují, jiné zahraniční nástroje jsou příliš drahé a ve většině případů by s takovým úkolem měly také problém. Google Analytics nepojmou všechna data a Google Search Console vždy nefunguje ideálně.

Zdeněk prozradil, že klíč pro práci s takovými weby je minimalismus a redukce. Často stačí udělat krok zpátky, vzít například tužku a papír a snažit se najít vzorce. Pro zvládnutí většiny problémů nepotřebujete data všech URL, stačí jen vzorky dat. Doporučil řešit URL dle typu, postačí 10-100 URL. Většina řešení na tak složitých webech nebude ideální, ale musíte brát cokoliv, co je zrovna dostupné a funkční.


Slabiny SEO nástroje Ahrefs a jak vyhodnocovat data řešil Zdeněk Dvořák

Další přednáška na SEO restartu 2023 byla od předního linkbuildera v České republice, Zdeňka Linki Dvořáka, který mluvil o slabinách SEO nástroje Ahrefs při linkbuildingu. Při práci na linkbuildingu se většinou díváme na základní metriky – domain rating, počet odkazujících domén, počet zpětných odkazů a počet klíčových slov, na které se daný web zobrazuje. Na přednášce zaznělo, že tyto metriky mohou být občas zkreslené. Některé weby se snaží uměle navyšovat svůj domain rating, což může následně zkreslovat dojem z webu a místo získání přínosného zpětného odkazu se jedná o kontraproduktivní řešení. Navíc se bohužel za tyto nekvalitní weby platí vysoké částky. Jak říká Zdeněk Dvořák: „Vysoké číslo domain ratingu ještě neznamená, že je web kvalitní." Proto by se měla dělat hlubší analýza webu a zjistit více informací o tom, zda je vhodné z určitého webu získat zpětný odkaz. Na našem blogu si můžete přečíst, jaké faktory vyhodnocovat při hledání webu pro zpětný odkaz.

Abyste si mohli udělat obrázek o tom, jaké jsou běžné rozsahy domain ratingů a nenaletěli podvodným webům, můžete se inspirovat následujícími kategoriemi, o kterých Zdeněk Dvořák na SEO restartu mluvil:

  • osobní blogy mají většinou 0–30 domain rating,
  • firemní a prezentační weby mívají domain rating od 0 do 50, záleží především na aktivitě webu,
  • domain rating u profi magazínů se pohybuje od 10 do 50,
  • s nejvyšším domain ratingem je možné se setkat u e-shopů, kde jsou běžné hodnoty až 70 i více.

V linkbuildingu, obzvláště po uskutečněném Link Spam Update od vyhledávače Google, je důležité přemýšlet nad získáváním zpětných odkazů více strategicky. Tedy neodkazovat v obsahu z více než jednoho slova na konkrétní web. Pro odkazy využívat nejen anchor texty v podobě klíčových slov, ale odkazovat více z brandových výrazů, z holých URL adres a získávat zpětné odkazy více přirozeně.

V Ahrefs tedy sledujte zpětné odkazy, jakým způsobem přibývají, jak se chovají, nezapomínejte ale ani na konkurenci – jaké weby na ně odkazují či jakou mají taktiku. Pokud byste chtěli zjistit, jaké taktiky k získání zpětného odkazu využívá Zdeněk Dvořák, koukněte se na jeho web linki.cz. Případně se můžete účastnit jeho online školení, kde prakticky popisuje, jak dělat kvalitní linkbuilding. Náš SEO specialista Jan Procházka tímto školením již prošel a v naší agentuře Effectix začal implementovat několik taktik a postupů při získávání zpětných odkazů pro naše klienty.


Jaké jsou výzvy a překážky ve světě SEO lidí? Prozradila Martina Zrzavá Libřická

Martina Zrzavá Libřická svou přednáškou rozpoutala diskusi o výzvách a překážkách, kterým čelí všichni SEO profíci. Předtím než svou přednášku Martina začala, přišla s výzvou či přáním, aby se více žen a dívek zapojilo do prezentování před SEO komunitou.

Obsah této přednášky byl zaměřený především na soft skills, na které se často zapomíná. Tedy spolehlivost, týmová spolupráce, ochota učit se, umění přizpůsobit se nebo empatie. Dále Martina mluvila o strachu z neúspěchu, přetížení prací a adaptaci na změny. Tyto problémy jsou podle ní nejvíce obtížné pro lidi v oblasti SEO, a to z toho důvodu, že mnohdy nemají nikoho, s kým by se mohli poradit. Měkké dovednosti je obtížné měřit a definovat, protože je rozvíjíme během celého života.

Pokud hrozí, že se vaše práce v oblasti SEO stane one (wo)man show, zkuste se porozhlédnout na sociálních médiích po kolezích v oboru. „Najděte si mentora, který vám pomůže s osobním a profesionálním rozvojem,“ radila nám Martina. Mnoho profesionálů v oblasti SEO totiž pracuje samostatně, inhouse, nebo jako freelancer. Důležité je najít si komunitu kolegů a sdílet zkušenosti, rady a podporu. Zde je pár tipů, kde najít své SEO kamarády na Facebooku a LinkedInu:

Skupiny na Facebooku

Skupiny na LinkedInu


SEO práce je z určité části projektový management. Během naší práce se dennodenně zabýváme komunikací přes různé kanály, budujeme důvěru s klienty a dalšími kolegy, jsme zodpovědní za termíny, stanovujeme cíle, prioritizujeme úkoly a mnoho dalšího. Aby celý proces probíhal hladce, je nutné definovat co, proč, kde, kdo, kdy a jak. V opačném případě se všechno úsilí může obrátit v opak, tedy špatnou komunikaci, nedostatek důvěry nebo nesplnění termínů, zkrátka nevyhovující spolupráci.

Zjistěte, kdo ve vaší společnosti má zájem o SEO a bude vás podporovat v týmu – najděte si zkrátka své „interní spojence“.

Na konci své přednášky Martina posluchačům dala několik rad, jak vše zvládnout:

  • Přijměte situaci – uvědomte si, co nemůžete ovlivnit a soustřeďte se na to, co můžete.
  • Plánujte – vytvářejte plány a mějte náhradní strategie pro různé scénáře.
  • Adaptujte se – buďte flexibilní a ochotní se přizpůsobit změnám a novým situacím.
  • Komunikujte – dodržujte otevřenou komunikaci se svým týmem a klienty.
  • Vzdělávejte se – sledujte trendy v oboru a neustále se vzdělávejte, abyste byli připraveni na změny.
  • Naučte se říct ne – není třeba přijímat každý úkol nebo projekt. Naučte se říct ne, pokud to překračuje vaše možnosti.
  • Pracujte na svých emocích – naučte se zvládat stres a frustraci, abyste mohli lépe ustát situace mimo vaši kontrolu.

 

Lukáš Kostka: Jak v Effectixu optimalizujeme meta data pomocí ChatGPT

Přednáška našeho kolegy měla velký úspěch. Specialisté z oboru za ním chodili o pauzách a diskutovali. Ve svých článcích nebo postech o Restartu ho zmiňovaly také přední české autority jako Pavel Ungr a Marek Prokop. Pokud by vás zajímalo shrnutí z přednášky, a ještě něco navíc, inspirovat se můžete v Lukášovo komplexním článku AI a R studio – optimalizace meta tagů na „jeden“ klik!

Anna Schumacher, Tomáš Ajksner a Lukáš Kostka z agentury Effectix

 

 

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl