Jak ovlivňuje změna atribučního okna výsledky zobrazené v Business Manageru

Daniel Kříž

3 minuty čtení

9. 2. 2021

Začátkem roku 2021 došlo v rámci reklamní platformy Facebook k zásadní změně, která se týkala zkrácení konverzního okna. Facebook si historicky standardně připisoval konverze 28 dní po kliknutí na reklamu (post-click) a až 7 dní po zobrazení reklamy (post-view). V první polovině ledna 2021 proběhlo zkrácení na 7 dní po kliknutí a až 1 den po zobrazení reklamy.

Jaký to má dopad na kampaně?

Facebook oficiálně tvrdí, že tato změna nemá žádný vliv na doručování ani výkon reklamy, ale může velmi silně ovlivnit výsledky zobrazené v Business Manageru. V Google Analytics by se naopak změny projevit neměly vůbec.

Možné změny výsledků v Business Manageru přímo souvisí se zkrácením konverzního okna.

Konverzní okno je zjednodušeně doba od kliknutí na reklamu, po kterou si reklamní systém Facebooku připisuje jakoukoli konverzi, kterou daný uživatel nejčastěji na webu udělá.

V tomto případě došlo ke zkrácení z 28 dnů na pouhých 7, takže v závislosti na délce nákupního cyklu mohou být rozdíly od nepatrných po zcela zásadní. Velice malé změny ve výsledcích v BM zaznamenají obchody, kde rozhodování před nákupem je krátké - do sedmi dnů od kliknutí na reklamu. Naopak prodejci, u kterých rozhodování trvá často například kolem dvou týdnů (respektive víc než právě 7 dní) - mohou v Business Manageru vidět ve výsledcích nuly. 

Pro porovnání skutečného dopadu na výkon kampaní v reklamní síti Facebook doporučuji použít jiný nástroj - například Google Analytics, kde bude možné porovnat výsledky se stejným konverzním oknem.

konverzni-okno-graf

Dále Facebook upozorňuje na možné zpoždění při dopočítávání dat a to až 3 dny po nákupu, proto bude potřeba ke tvorbě kampaní přistupovat jinak. U konverzních kampaní doporučujeme snížit konverzní cíle na nižší úroveň (AddToCart, ViewContent…). Dále si také zkontrolujte počet nastavených cílů, po změně je jejich počet omezen na maximálně 8.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Daniel Kříž
Web Analyst


daniel.kriz@effectix.com

Více o Danielovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl