LinkedIn Ads jako ideální nástroj pro rozvoj B2B podnikání

Daniel Kohout

9 minut čtení

10. 1. 2023

​​LinkedIn je domovem největší světové profesní komunity. Na tuto sociální síť lidé nepřichází ztrácet svůj čas, ale vzdělávat se, posouvat se v kariéře, propojovat se s profesionály z různých oborů a budovat byznysové vztahy.

Velké množství firem využívá LinkedIn jako svoji virtuální vizitku a platformu pro nábor nových zaměstnanců. LinkedIn tak uživatelům velmi usnadňuje možnost interakce s konkrétními osobami ve společnostech, ať už se jedná o HR či CEO. 

Díky této profesní skupině uživatelů a velmi specifickým možnostem cílení propagací se stal LinkedIn ideálním prostředím pro ty, kteří chtějí rozvíjet své B2B podnikání a generovat kvalitní potenciální zákazníky. Kromě tvorby hodnotného obsahu a ambasadoringu tak máte možnost oslovovat uživatele skrze LinkedIn Ads.

Jaké konkrétní možnosti propagace máte a co k ní potřebujete? 

1)    Stránka společnosti

Aby bylo možné vytvářet reklamy, je třeba mít založenou stránku společnosti. Možnost založení stránky je schovaná ve „čtverečkovaném“ menu v horní liště. 

Více se o stránce společnosti a best practices dozvíte v článku Proč nepodceňovat LinkedIn a komu se vyplatí na něm být aktivní?  

Obrázek1

2)     Správce kampaní

Dalším krokem je vytvoření a nastavení samotného reklamního účtu. Jak jej nastavit naleznete v podrobném návodu na vytvoření a nastavení LinkedIn Správce kampaní.

LinkedIn nedávno změnil uživatelské prostředí Správce kampaní, hlavní ovládací panel nově naleznete v levém sloupci. Ovládání je tak intuitivnější a jsou po ruce všechny důležité funkce a odkazy.

Obrázek2

3)    Struktura kampaní

Specifikem LinkedIn jsou úrovně kampaní rozdělené na:

  •     Skupiny kampaní – slouží k seskupování kampaní dle daného cíle, například podle projektu, místa nebo rozpočtu.
  •     Kampaně – zde se děje většina nastavení, tedy účel kampaně, cílení, formát a rozpočet.
  •     Reklamy – místo, kde vytváříte vizuální podobu reklamy, texty, odkazy.

Obrázek3

4)    Účel kampaně

Cíle kampaní jsou rozděleny do tří fází marketingového trychtýře, z nichž každá obsahuje různé cíle.

Povědomí

  • Povědomí o značce

Rozvaha

  • Návštěvy webu
  • Aktivita
  • Zhlédnutí videa

Konverze

  • Potenciální kontakty
  • Potenciální zaměstnanci
  • Webové konverze
  • Uchazeči o pracovní příležitost

Obrázek4

Většina cílů kampaní je totožná s dalšími reklamními platformami sociálních sítí.

Na brandové kampaně, jejichž cílem je seznámit potenciální zákazníky se značkou nebo například informovat o nové službě, nejlépe využijete kampaň na Povědomí o značce.

Pro zvýšení dosahu a zapojení uživatelů u příspěvků (nejen) ze stránky společnosti je vhodná kampaň Aktivita

Jedna z nejoblíbenějších typů kampaní pro B2B společnosti jistě bude Potenciální kontakty, zaměřená na sběr kontaktních údajů prostřednictvím LinkedIn formuláře. Uživatel tak není nucen odcházet z platformy a zároveň má po otevření formuláře základní údaje na základě jeho profilu předvyplněné. Ve formuláři lze přizpůsobit, které údaje jsou pro váš účel relevantní a zároveň lze přidat průvodní otázky, které pomohou například při filtrování relevantního leadu.

Kampaň na Webové konverze je vhodná pro odvedení potenciálního zákazníka na web, kde ideálně provede konverzi - zpravidla vyplnění formuláře. Provedení konverze na webu sleduje LinkedIn Insight Tag, tedy měřící kód nasazený ve zdrojovém kódu webové stránky společnosti.

Specifikum pro LinkedIn však jsou kampaně určené k získávání nových zaměstnanců pro vaše podnikání. Cíl kampaně Potenciální zaměstnanci funguje na bázi získávání kontaktů podobně jako u konverzní kampaně Potenciální kontakty. Je však třeba mít přístup k účtu LinkedIn Recruiter. Další variantou je využití kampaně Uchazeči o pracovní příležitost, díky které se reklama zobrazí uživatelům, kteří s největší pravděpodobností kliknou na reklamy ohledně nabízených pracovních pozic. 

5)    Cílení na LinkedIn

Nespornou výhodou LinkedIn je obsáhlost cílení v rámci reklamních kampaní. Profily uživatelů slouží jako profesní životopisy a virtuální vizitka pro případné obchodní spolupráce. Uživatelé jsou tak zpravidla ochotni zadávat více podrobných informací než na jiných sociálních sítích. Díky tomu dokáže LinkedIn využívat poměrně detailní cílení pro své propagace.

Obrázek5

V první části cílení je třeba zvolit umístění cílové skupiny. Lokalitu, kde se budou reklamy zobrazovat, je možno nastavit až do úrovně obcí. Zároveň lze určit, zdali reklamy zobrazíte uživateli, který se v lokalitě zdržuje trvale nebo i těm, kteří se v ní nedávno pohybovali.

Obrázek6

Dále je třeba nastavit jazyk, ve kterém má uživatel nastavený LinkedIn. Při volbě „Čeština” se sníží odhadovaný dosah reklam o cca 30 %, doporučujeme proto zůstat u volby „Angličtina”.

POZOR - LinkedIn aktuálně nepodporuje propagace ve slovenském jazyce. Nejen, že ve výběru jazyka slovenština chybí - pokud vytvoříte bannery a texty reklam v SK, reklama bude s velkou pravděpodobností zamítnuta. Na Slovensku je tedy třeba rozhodnout se mezi kampaněmi v českém či anglickém jazyce.

Obrázek7

Možnosti podrobného cílení se dále rozdělují na dvě části – Cílové skupiny a Atributy cílové skupiny.

Cílové skupiny obsahují možnosti využití nahrané databáze klientů, retargeting, lookalike publika atd.

Obrázek8

Atributy cílové skupiny obsahují podkategorie cílení v rámci společnosti, demografie, vzdělání, pracovních zkušeností a zájmů.

Obrázek9

Hlavní silou LinkedIn je tak možnost cílit například pouze na decision-makery ve společnostech, filtrovat dle seniority a zacílit tak pouze na manažery, nebo naopak nováčky ve firmě, určit pouze konkrétní vzdělání či studijní obor uživatelů, zaměřit se na určité obory či velikosti firem a tak dále. 

Všechny podkategorie cílení lze mezi sebou kombinovat, používat podmínky AND a OR a samozřejmě určitá publika vylučovat.

Pokud je odhadované publikum moc malé, lze zapnout rozšíření cílové skupiny, díky kterému oslovíte lidi podobné nastavené cílové skupině.

Aby komplexní možnosti cílení LinkedIn co nejvíce ulehčil, nabízí také dohromady 26 předchystaných šablon cílových skupin. Jsou mezi nimi například členové s bakalářským diplomem, odbornost v oblasti informatiky, lidé s rozhodovací pravomocí v oblasti IT, doktoři či malí podnikatelé.

6) Formát reklamy

LinkedIn nabízí několik formátů reklam, oproti Facebooku je však možné v rámci kampaně vybrat pouze jeden. Pro každý další formát reklamy je třeba založit novou kampaň.

Každý účel kampaně má jiný výběr relevantních formátů reklam. Nejvíce formátů lze použít u Povědomí o značce.

Obrázek10

Doručování reklam lze zapnout i v reklamní síti partnerských stránek, tzv. Audience Network.

Obrázek11

7) Rozpočet a plánování

Inzerce na LinkedIn jsou oproti Facebooku o poznání dražší. Zatímco na Facebooku lze spustit kampaň zhruba od částky 25 Kč/den, na LinkedIn je minimální částka 10 €/den. LinkedIn zdůvodňuje vyšší minimální částku za kampaně výrazně kvalitnějším publikem a možností precizně cílit.

V rámci plánování rozpočtu lze nastavit:

  • denní rozpočet,
  • celkový rozpočet,
  • denní i celkový rozpočet (tuto možnost např. Facebook nenabízí).

V porovnání s Facebookem se zároveň vyplatí více používat manuální bidding. Ačkoliv je nutné více hlídat výkonnost kampaní, dokáže výrazně zlevnit CPM (cenu za 1000 impresí).

Obrázek12

8) Shrnutí

  • Propagace na LinkedIn je nejvhodnější pro B2B společnosti.
  • Na LinkedIn se pohybuje serióznější publikum, které se rádo vzdělává, hledá inspiraci, kariérní posun a obchodní příležitosti.
  • LinkedIn nabízí nejkomplexnější možnosti cílení ze všech sociálních sítí.
  • Propagace je oproti jiným platformám dražší, je však vyvážena přesným cílením.
  • Kampaně nelze spouštět ve slovenském jazyce.

Přečtěte si také:

Staňte se hvězdou LinkedIn! 13 kroků jak „vytunit“ svůj profil na maximum

linkedin

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Daniel Kohout
Brand Manager & Social Media Specialist


daniel.kohout@effectix.com

Více o Danielovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl