Proč je video důležitou součástí vaší strategie

Vojtěch Načeradský

7 minut čtení

7. 12. 2022

Video je jedním z nejúčinnějších marketingových nástrojů, což potvrzuje také fakt, že cca 80 % obsahu na internetu v roce 2021 tvořil právě video obsah. I proto byste videoobsah měli zahrnout do své strategie. 

Aby na začátek nebylo těch statistik málo, ukažme si pár dalších čísel z celosvětového pohledu:

 • 86 % firem využívá video jako marketingový nástroj (v roce 2016 to bylo pouze 61 %).
 • 59 % vedoucích pracovníků uvedlo, že by raději sledovali video, než četli text.
 • 72 % zákazníků by se raději dozvědělo o produktu nebo službě prostřednictvím videa.
 • 25 % společností zveřejňuje videa každý týden.
 • 85 % spotřebitelů uvedlo, že by chtělo vidět více video obsahu svých oblíbených značek.
 • 52 % marketingových pracovníků uvádí, že je video typem obsahu s nejlepší návratností investic.

A přidáváme ještě další údaje, které evidentně mluví ve prospěch tvorby a publikace videoobsahu:

 • Až 97 % obchodníků odpovědělo, že zákazníkům video pomohlo porozumět produktům nebo službám. A s tím souvisí, že 80 % zákazníků uvádí, že video je přesvědčilo o nákupu produktu nebo služby.
 • Téměř o 48 % více zobrazení mají příspěvky na sociálních sítích obsahující video.

Tvorba videa

Tvorba a následná konzumace online videa má svá specifika a úskalí oproti reklamě v televizi. Klíčové je upoutání a udržení pozornosti uživatele, který mohl přijít za jiným typem obsahu. Diváci u videa udrží pozornost průměrně 5 – 30 sekund, zatímco u klasické displejové reklamy je visibility time kolem jedné sekundy. Kromě toho generují videa třikrát vyšší míru prokliku, což je zajímavé i pro performance kampaně.

Pokud má obrázek hodnotu tisíce slov, pak video má hodnotu milionů.

Video dokáže jasně sdělit váš příběh. Tento typ marketingu funguje, protože umožňuje značkám zprostředkovat emoce. Příběhy vytvářejí empatii a mohou posunout větší počet publika směrem k prodeji. Publikum potřebuje příběhy, aby pochopilo, jak produkty a služby ovlivňují životy uživatelů. Videoobsah umožňuje firmám ukázat to nejlepší ze sebe a zároveň vytvářet základní příběhy o svých produktech a službách.

Nicméně je potřeba počítat s tím, že taková tvorba videa se pohybuje v řádech tisíc až milionů korun. Je vždy důležité si jasně definovat, pro jaké účely by mělo video sloužit. Zdali chceme video content čistě jen pro sociální sítě či online celkově, nebo by se mělo jednat o klasickou TV reklamu. Záleží také na náročnosti natáčení, příprav, apod.

Nicméně stále platí to, že video vám může zvýšit obchodní hodnotu jako máloco jiného.

YouTube Video Builder

Pokud jste se rozhodli pro zařazení videa do své online marketingové strategie, ale nemáte dostatek financí na jeho produkci, usnadní vám práci nástroj od společnosti Google ve formě YouTube Video Builder.

YouTube Video Builder vám umožní vytvářet jednoduchá videa o délce 6, 15 a 16 vteřin. Právě tato krátká stopáž videa je ideálním materiálem pro tvorbu video reklamy na YouTube a na sociálních sítích. U reklam s délkou 6 a 15 vteřin můžete prostřednictvím kampaní na YouTube využít tzv. nepřeskočitelný formát reklamy a dosáhnout maximální vizibility a pozornosti uživatele.

Platformy pro umístění videa

Když už jste ve fázi, že máte video k dispozici, přichází otázka kam a jak video umístit. Možností je celá řada. Video můžete sdílet na webových stránkách, například jako doplněk k produktu (např. v e-shopu) nebo jím rozšířit blogový článek. Video také můžete publikovat na sociálních sítích (Facebook, Instagram, LinkedIn, Tik Tok) a samozřejmě na nejoblíbenější platformě pro sledování videí YouTube.

Možnosti marketingu na YouTube

Vlastní YouTube kanál

Pokud se rozhodnete jít cestou vlastního obsahu, je třeba se nejprve zamyslet, zda dokážete celý rok udržet tempo publikování a dodávat uživatelům konzistentní, pravidelný obsah s přidanou hodnotou.

Reklama na YouTube

Před volbou formátu videa se nejprve zamyslete:

 • Jaký máte finanční rozpočet na celou tvorbu videa od natočení, postprodukce až po propagaci.
 • Kdo je vaší cílovou skupinou.
 • Na jakou platformu chcete video umístit (váš web, sociální sítě, YouTube…).

Formáty videí

Kromě klasických videí natočených kamerou, resp. fotoaparátem, případně dronem doporučujeme podívat se ještě na další 2 formáty, kterými jsou:

 • Lottie
 • Animovaná motion videa

Lottie

Novinkou je formát Lottie, který je datově o 600 % menší, než hodně využívaný formát GIF. Disponuje velkou knihovnou, ze které můžete vybírat. 

Animované motion video

Pokud máte omezený rozpočet na tvorbu videa, můžete využít alternativu pohyblivé vektorové grafiky.

Jak propagovat video na YouTube

Inzerovat videa na YouTube můžete snadno pomocí programu Google Ads. Google nabízí hned čtyři formáty reklamy TrueView na YouTube:

 • Reklamy v rešerši: Zobrazují se v horní části stránky s výsledky vyhledávání, když uživatelé vyhledávají klíčová slova, která vyberete. 
 • Reklamy In-display: Zobrazí se v sekci souvisejících videí na stránkách pro prohlížení podobných videí. 
 • Reklamy In-stream:  Krátké zprávy videa, které se hrají hned na začátku nebo na konci jiných videí. 
 • Reklamy, které se hrají před a uprostřed delších videí.

Další možností je spojit se s influencery (osobnostmi na internetu s velkou základnou fanoušků), případně micro influencery.

Náš Head of CZ PPC Team Michal Horňák k využití video reklam v rámci kampaní dodává: Video reklama na YouTube je skvělý způsob, jak oslovit uživatele ve všech fázích nákupního cyklu, včetně fáze Do a Care. Co se týče dosahu uživatelů, tak ve věku 15-44 let je dokonce vyšší než u klasické TV a průměrný Čech na YouTube stráví týdně přes 2,5 hodiny. Je to tedy kanál, který by neměl chybět v marketingovém mixu žádného inzerenta."

Video a SEO

Google bezesporu stále více upřednostňuje stránky s obsahem videa, a tak je velice výhodné přijmout videa jako součást své strategie digitálního marketingu.

Z technického pohledu doporučujeme videozáznamy krátké o délce ideálně do 2 minut, abychom neztratili divákovu pozornost. Pokud máte voiceover pod videem, určitě z něj vytvořte samostatný text. 

Optimalizujte videa přidáním relevantních titulků, textů, popisů a meta tagů, což pomůže vyhledávacím robotům s efektivním vyhledáváním vašeho videa.

Vytvářejte kvalitní miniatury. Vytváření poutavých náhledů může uživatele zaujmout při vyhledávání, a zvýšit tak míru prokliků.

Některá klíčová slova se mohou zobrazovat jako výsledky na vyhledávací dotazy videa, tzv. video snippety (úryvky).

Seznam zdrojů:
https://www.pruvodcepodnikanim.cz/clanek/video-v-marketingu/
https://fapi.cz/blog/5-duvodu-proc-potrebujete-video-ve-sve-marketingove-strategii/
https://support.google.com/google-ads/answer/2375464?hl=cs

Přečtěte si také:

6 aktuálních trendů v Google Ads: V kurzu jsou videa i automatizace

uvodni_img_800px_predavka (1)

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Vojtěch Načeradský
Project Manager


vojtech.naceradsky@effectix.com

Více o Vojtovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl